הקורונה פגעה בהכנסות אלביט – אבל הרווח התפעולי עלה ב-3%

מנכ"ל אלביט מערכות: "החברה ממוצבת היטב בשוקי היעד, אבל קיימת אי-ודאות גדולה יותר ביחס לתקציבי הביטחון בעתיד" ■ אלביט החמיצה את תחזיות ההכנסות והרווח לרבעון השני

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משקפת של אלביט מערכותצילום: אלביט מערכות
יורם גביזון

אלביט מערכות, שמנוהלת על ידי בצלאל (בוצי) מכליס, הציגה עמידות למשבר הקורונה ברבעון השני של 2020, אם כי הכנסותיה ורווחיה היו נמוכים מציפיות השוק. זאת כתוצאה מהפגיעה בחלק מקווי העסקים שלה, והעלות של התאמת הפעילות למגבלות הרפואיות שנובעות מהמגפה.

אלביט מערכות הרוויחה ברבעון האחרון 89 מיליון דולר - גידול של 66% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019. הגידול החד ברווח החשבונאי המדווח נבע מרווח הון של 35 מיליון דולר מעסקת מכירה וחכירה של נדל"ן ששימש את החברה בארה"ב, ומרווח הון של 15 מיליון דולר מהכנסת קרן צ'רלס ק'פיטל כשותפה לחברה הבת סייברביט במאי 2020. רווחים אלו קוזזו חלקית בהפרשה של 4.4 מיליון דולר לירידת ערך נכסיה של חברה בת בתחום תאי הדלק כתוצאה מפרישת השותף הצרפתי, רכישה מחודשת של הבעלות בחברה והכוונת הטכנולוגיה שפותחה בה ליישומים של אגירת אנרגיה.

הרווח הנקי על בסיס Non GAAP – כלומר, בניכוי רווחים והפסדי הון, הפחתת נכסים לא מוחשיים, הפרשות לירידת ערך והטבות מס - גדל ב-7% ברבעון השני של 2020 לעומת הרבעון המקביל, והסתכם ב-69 מיליון דולר, שהם 1.56 דולר למניה - נמוך ב-8 סנטים למניה מממוצע תחזיות האנליסטים. הכנסותיה של אלביט מערכות צמחו ב-1.4% ברבעון השני של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל, והסתכמו ב-1.079 מיליארד דולר - נמוך ב-83 מיליון דולר (7%) מממוצע תחזיות האנליסטים.

הגידול בהכנסות נובע בעיקר מהשלמת הרכישה של חטיבת מכשירי ראיית הלילה של חברת האריס האמריקאית במחצית השנייה של 2019, תמורת 350 מיליון דולר. כשנרכשה החברה, מחזור המכירות שלה היה 160-150 מיליון דולר, כשזמן קצר לאחר השלמת העסקה לרכישתה היא זכתה בחוזה של 250 מיליון דולר לאספקת משקפות ראיית לילה למארינס בארה"ב. הגידול בהכנסות הסתייע גם בצמיחה במכירותיה של החברה הבת תעש, בהשוואה לרבעון השני של 2019, שבו עדיין הייתה מעורבת בתהליכי הבראה וארגון מחדש בעקבות רכישתה בנובמבר 2018 על ידי אלביט - שהביאו לשפל במכירותיה.

בוצי מכליס, מנכ"ל אלביטצילום: אסף שילה / ישראל ס

נראה אם כן שאלביט מערכות חוותה ירידה בפעילותה האורגנית ברבעון החולף. מכליס מציין כי תעש מתקדמת מהר יותר מתוכניות העבודה של החברה, רווחיותה משתפרת והיא כבר מייצאת 40% ממחזור המכירות שלה, בהשוואה ל-15% בלבד טרם רכישתה, הודות לזכייה בחוזים כמו מכירת מערכות הגנה אקטיבית מסוג חץ דורבן לצבא האמריקאי, צבא הולנד ולאוסטרליה.

ההתפלגות של מכירות החברה על פי קווי מוצרים מגלה כי ההכנסות של חטיבת האלקטרואופטיקה צמחו ב-41% ל-132 מיליון דולר, הודות לאיחוד תוצאותיה של חטיבת מכשירי הלילה של האריס, אך גם הודות לפרויקטים כמו מצלמות החלל שסיפקה לפרויקטים כמו אופק 16. תחום מערכות היבשה צמח ב-13% ל-295 מיליון דולר הודות לצמיחה במכירותיה של תעש, שנבעה ממכירות חימושים מדויקים, כמו פגזי טנקים מסוג חצב, לצבא פינלנד; גידול במכירות הגנה אקטיבית מסוג חץ דורבן; ומכירות של תותחים ומרגמות ועמדות נשק.

מכירות המערכות המוטסות, מגזר הפעילות הגדול ביותר באלביט, ירדו לעומת זאת ב-6% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-390 מיליון דולר. זאת בעיקר כתוצאה מהירידה בפעילות של החברה הבת Universal Avionics, שמתמחה במערכות אוויניקה לתעופה אזרחית, בעיקר למטוסי מנהלים. פעילות זו נפגעה מהחולשה בשוק התעופה האזרחית כתוצאה ממשבר הקורונה.

הכנסות פעילות השליטה והבקרה של החברה ירדו ב-9% לרמה של 238 מיליון דולר ברבעון השני של 2020. ההכנסות ממוצריה האחרים של החברה, בעיקר של החברה הבת קיי.אמ.סי האמריקאית, שמייצרת מכשור רפואי רובוטי לבדיקת נוזלי גוף לחברות הציוד הרפואי הגדולות, ירדו ב-26% ברבעון השני של 2020 לעומת הרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-25 מיליון דולר. לדברי מכליס, חברה זו נהנית מצמיחה חזקה בצבר ההזמנות בשל משבר הקורונה, דבר שיבוא לידי ביטוי להערכתו ברבעונים הקרובים.

ההתפלגות הגיאוגרפית של המכירות מגלה שהפעילות בארה"ב המשיכה לצמוח ב-22% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2019, לרמה של 367 מיליון דולר, בין השאר הודות לאיחוד הכנסותיה של חטיבת מכשירי ראיית הלילה של האריס. הפעילות בישראל גדלה ב-14% ל-266 מיליון דולר, הודות לצמיחה בהכנסותיה של תעש, בעוד שהמכירות באסיה פסיפיק ירדו ב-17% והסתכמו ב-222 מיליון דולר - משום שברבעון המקביל ב-2019 סופקה הזמנה גדולה בתחום הארטילריה.

תמהיל מוצרים פחות רווחי

הרווח הגולמי של אלביט מערכות על בסיס Non GAAP ירד ב-3% ברבעון השני של 2020 בהשוואה למקביל ב-2019, והסתכם ב-286 מיליון דולר, שהם 26.5% מהמחזור - בהשוואה ל-27.7% מהמחזור במקביל ב-2019 .

תותח אטמוס מתוצרת אלביט מערכות על גבי משאית בעלת עבירות גבוהה צילום: ללא קרדיט

יוסי גספר, סמנכ"ל הכספים של אלביט מערכות, הסביר את השחיקה ברווחיות הגולמית בתמהיל מוצרים רווחי פחות, ובהשקעות שהחברה נדרשה לבצע בתחום המחשוב כדי לאפשר את המעבר לעבודה מהבית, יחד עם ההתאמות שבוצעו בכל הקשור למשמרות, שנועדו להגן על עובדי החברה שעדיין עובדים ממשרדיה ומפעליה.

הרווח התפעולי של אלביט מערכות על בסיס Non GAAP עלה ב-3% ברבעון השני של 2020 לעומת הרבעון המקביל ב-2019, למרות הירידה ברווח  הגולמי, והסתכם ב-93 מיליון דולר - שהם 8.6% מהמחזור, בהשוואה ל-8.4% מהמחזור במקביל ב-2019. הגידול ברווח וברווחיות התפעולית למרות השחיקה ברווחיות הגולמית נבעו מירידה של 8% בהוצאות המכירה והשיווק, לרמה של 67 מיליון דולר, כתוצאה מהירידה החדה בהשתתפות בכנסים ובתערוכות ובפעילות השיווק - כתוצאה מהמגבלות על התנועה בשל משבר הקורונה.

גורם אחר לעליה ברווח התפעולי הוא ירידה של 9% בהוצאות ההנהלה והכלליות ל-52 מיליון דולר, כתוצאה מהשפעת ירידת המניה על הוצאות השכר הקשורות בהקצאת אופציות למנהלים ולעובדים, וכתוצאה מהפחתת שכר להנהלת החברה בחלק מתקופת משבר הקורונה.

מכליס ציין שהחברה פיטרה מספר שולי של עובדים בתקופת הקורונה, וכי היא מגייסת בימים אלה עובדים נוספים כדי לתמוך בביצוע צבר העבודות של החברה, שהסתכם ב-10.804 מיליארד דולר - עלייה של 14 מיליון דולר בהשוואה לצבר בסוף הרבעון הראשון של 2020.

מכליס, שהעריך במארס 2020 שההזדמנויות שמזמן משבר הקורונה גדולות מהסיכונים, נשמע מסויג יותר היום. לדבריו, קשה להעריך מה תהיה ההשפעה הכוללת של המשבר על התעשייה הביטחונית ועל אלביט בטווח הארוך: "לטווח הארוך יש אי-ודאות גדולה מבעבר. מצד אחד יש רצון ליצור מקומות עבודה, והחברות הבנות של אלביט מערכות בארה"ב, אנגליה, גרמניה ואוסטרליה זוכות להזמנות משמעותיות. במובן הזה יש לאלביט מערכות פוזיציות בשווקים מרכזיים לעשרות שנים קדימה. בנוסף לכך, יש מתיחות בחלקי עולם שונים שגורמת לעלייה בביקוש למוצרים של אלביט מערכות. מצד שני מדינות צוברות חובות ויצטרכו לסגור אותן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker