הקורונה פגעה בהכנסות מטריקס – אבל צעדי התייעלות הובילו לצמיחה ברווחים

החברה הודיעה על חלוקת דיווידנד בהיקף של 64.7 מיליון שקל ■ מטריקס הציגה את חששות הלקוחות מכניסה לפרויקטים - אך הביעה אופטימיות בנוגע למגזר הממשלתי, שהזמנותיו צפויות לצמוח לאחר אישור תקציב

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי מטריקסצילום: הדר צדקה חזן
שלי אפלברג

משבר הקורונה פגע במחזור ההכנסות של מטריקס ברבעון השני – אך מהלכי ההתייעלות של החברה הובילו לצמיחה ברווח התפעולי ובשורת הרווח הנקי . דירקטוריון מטריקס הודיע על חלוקת דיווידנד נוספת לבעלי המניות בהיקף של 64.7 מיליון שקל, לאחר שהגיע למסקנה שהמהלך לא יפגע בכושר הפירעון של החברה.

הכנסותיה של חברת ה-IT ירדו ברבעון השני של 2020 ב-3.3%, כתוצאה מקיטון בפעילות מספר מגזרים, ובפרט במגזר ההדרכה, שהכנסותיו קרסו ב-29% ל-30.7 מיליון שקל. סגר הקורונה והמועד שבו נפל חג הפסח (שהוביל לכך שהיו כ-1.7% פחות ימי עבודה יחסית לרבעון הראשון), הובילו את מטריקס לרשום מכירות בהיקף של כ-856 מיליון שקל, לעומת כ-886 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019. הכנסות החברה ממגזר פתרונות ושירותי טכנולוגיות מידע נפלו ב-8.6% ל-547 מיליון שקל, וההכנסות מאותו המגזר בארה"ב נפלו ב-13.6%.

מנגד, החברה נהנתה מגידול של כ-30% בהכנסותיה מפתרונות אינטגרציה ותשתיות, שהסתכמו ב-174 מיליון שקל, ובצמיחה קלה של 2.5% במגזר שיווק ותמיכה במוצרי תוכנה - שהכנסותיו צמחו ל-47.5 מיליון שקל ברבעון השני.

על אף הפגיעה בהכנסות, הסגר הוביל את מטריקס לשפר את הרווח התפעולי שלה. החברה הפחיתה בהוצאות המכירה, השיווק, ההנהלה והכלליות, וכתוצאה ממעבר לעבודה מהבית הגדילה את שורת הרווח התפעולי ב-11.5%. בשורה התחתונה, הרווח התפעולי הצטבר ל-66.1 מיליון שקל (כ-7.7% מההכנסות) - לעומת 59.3 מיליון שקל (6.7% מההכנסות) ברבעון המקביל ב- 2019.

מוטי גוטמן, מנכ"ל מטריקסצילום: חגי פריד

הרווח התפעולי של מגזר שירותי טכנולוגיית המידע צמח ב-18.8% ל-34.5 מיליון שקל. אותו המגזר בארה"ב רשם ירידה של 2.1% ברווח התפעולי, שהסתכם ל-16.5 מיליון שקל. מגזר פתרונות האינטגרציה ותשתיות מחשוב נהנה מגידול של 18.2% ברווח התפעולי, שהסתכם בכמעט 7 מיליון שקל. הרווחיות התפעולית של מגזר ההדרכה נשחקה ב-25% ל-3.3 מיליון שקל.

השיפור ברווח התפעולי כתוצאה מהתייעלות חילחל עד לשורת הרווח הנקי, שברבעון השני של 2020 זינק ל-42 מיליון שקל - כ-10.6% יותר מהרבעון המקביל ב-2019. נתון זה משקף רווח נקי של 0.62 שקל למניה, לעומת 0.57 שקל ברבעון השני של 2019.

דירקטוריון מטריקס דיווח למשקיעים על "זהירות וחששות של לקוחות בקבלת החלטות בהמשך פרויקטים או בכניסה לפרויקטים בהיקפים גדולים, בנושא הצטיידות ומערכות IT חדשות ו\או הרחבה ו\או שדרוג של מערכות קיימות, ואף בצעדי התייעלות - ובכלל זה הקטנת מצבות עובדים, גיוס עובדי החברה על ידי לקוחותיה, והפחתות תעריפים וקיצוצים של הלקוחות אשר מתבטאים בלחצים על התעריפים של החברה. עם זאת, החברה מעודדת מכך שצפוי ריבוי מכרזים ועסקות מצד המגזר הממשלתי עם אישור תקציב הממשלה, מה שעשוי להשפיע לטובה על מעורבות החברה במגזר הממשלתי".

מטריקס הבהירה למשקיעים כי "ההשפעות הישירות על תוצאות פעילות החברה ועסקיה מורגשות, אך מוערכות כלא מהותיות". היא הבהירה שבמהלך הרבעון השני כ-10% מעובדי החברה יצאו לחל"ת, וכי לקראת סוף הרבעון מרביתם חזרו לעבודה. לדברי ההנהלה, "נכון למועד זה, כמעט כל עובדי החברה עובדי כרגיל בשיטה ההיברידית, תוך כוונה לשמור על בריאות כלל עובדיה ולצמצם את הסיכונים להידבקות בנגיף, ועל מנת להביא לצמצום בשטחי הנדל"ן וחסכון בעלויות התפעוליות".

נכון לסוף הרבעון, בקופתה של מטריקס יש 636.3 מיליון שקל - כ-88% יותר מהרבעון המקביל ב-2019. תזרים המזומנים של החברה מפעילות נטו הסתכם ב-224.3 מיליון שקל, והחוב נטו של החברה עומד על 337 מיליון שקל - כ-35% פחות מהתקופה המקבילה אשתקד. החוב נטו מהווה כ-11.2% ממאזן הנכסים הכולל, שהיקפו הצטבר ל-3 מיליארד שקל. לחברה יתרת לקוחות לקבל בהיקף של 1.01 מיליארד שקל, לעומת 1.03 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker