בזן הציגה תוצאות טובות יחסית למשבר הקורונה; המניה קופצת ב-7.5%

הרווח התפעולי המנוטרל של החברה טיפס ב-2%, הודות לעלייה במרווח הזיקוק ■ בזן הפסידה 11 מיליון דולר ברבעון החולף, אך צופה לסיים את הרבעון השלישי ברווח תפעולי תזרימי שלילי עד מאוזן ■ החברה נערכת לפרישה מוקדמת של עשרות עובדים, בעלות של 23 מיליון דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מתקן ייצור דלקים נקיים (מיד"ן) של בזן
מפעל של בזןצילום: פנחס מועלם

על רקע לחץ פוליטי גובר לסיים את נוכחותה במפרץ חיפה, מפרסמת חברת בתי זיקוק (בזן), שבשליטת החברה לישראל (33%), תוצאות כספיות לרבעון השני של השנה שהיו טובות משמעותית מציפיות בשוק, וזאת על אף שברבעון החולף גברה השפעת משבר הקורונה על הפעילות הכלכלית. מניית בזן מגיבה לדו"חות בקפיצה של 7.5% במחזור גדול של 15 מיליון שקל, כפול מהמחזור היומי הממוצע במניה ב-3 החודשים האחרונים.

בזן הפסידה 11 מיליון דולר ברבעון השני של השנה בהשוואה לרווח של 29 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. בזן, שמנוהלת על ידי משה קפלנסקי, רשמה הפסד נקי מנוטרל של 12 מיליון דולר ברבעון השני של 2020, לעומת רווח נקי מנוטרל של 2 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. ההפסד או הרווח הנקי המנוטרל מנכה את מרווח הזיקוק, כלומר, הפער שבין מחיר המכירה של תזקיקי הדלק שהחברה מפיקה למחיר הרכישה של הנפט הגולמי; השפעת השינוי במחיר הנפט הגולמי על ערך המלאי שהחברה אינה מגנה עליו בעסקות גידור; הפרשות לירידת ערך המלאי לשווי השימוש שלו בסוף הרבעון; ושינויים בשווי ההוגן של עסקות הגידור.

הכנסותיה של בזן ירדו ב-58% ברבעון השני של השנה לעומת הרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-706 מיליון דולר. הירידה נבעה מהירידה החדה של 22% בצריכת התזקיקים בשוק המקומי, ובעיקר מהקריסה של 28% בצריכת דלקי תחבורה ונפילה של 57% במחיר סל הדלקים של החברה, שהביאו לירידה של 66% במכירות הדלקים כתוצאה ממשבר הקורונה.

מניית בזן

הרווח התפעולי החשבונאי של בזן ירד ב-56% ברבעון השני של השנה לעומת הרבעון המקביל לו ב-2019, והסתכם ב-27 מיליון דולר. הירידה ברווח התפעולי החשבונאי נבעה מירידה בנצילות של בית הזיקוק ל-80% ברבעון השני בהשוואה ל-96% ברבעון המקביל אשתקד, כתוצאה מהירידה בביקוש לתזקיקים על רקע משבר הקורונה; גידול של 7 מיליון דולר בהוצאות הפחת ועלייה של 4 מיליון דולר בהוצאות האחרות, כחלק מהיערכות לפרישה מוקדמת.

הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) המנוטרל של בזן עלה ב-2% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל לו ב-2019, והסתכם ב-82 מיליון דולר. הנצילות של בית הזיקוק של בזן - שהיתה 80% לעומת 65% בממוצע העולמי - וכן העלייה הקלה ברווח התפעולי המנוטרל, הושגו הודות להשקעות הכבדות שנעשו בעבר במתקן הפצחן המימני והסינרגיה בין הזיקוק לבין הפעילות הפטרוכימית של הקבוצה. גורמים אלה איפשרו לחברה לעבור במהירות למזוט דל גופרית (0.5%) - שהמרווח עליו ביחס לברנט הוא 6.5 דולר לחבית - ולהפסיק לחלוטין את ייצור המזוט גבה הגופרית (3.5%). בנוסף, זה איפשר לחברה להגדיל את חלקם של המוצרים הפטרוכימיים, שנהנו מביקוש טוב, ל-17% מהכמות, לעומת 12% במקביל ב-2019, על חשבון ירידה של 80% בדלק סילוני.

העלייה ב-Ebitda המנוטרל של בזן בעיצומו של משבר הקורונה חריגה על רקע קריסה במרווחי היחס של הזיקוק, כמו מרווח הזיקוק האזרי של בלומברג, לרמה של 0.4 דולר לחבית ברבעון השני של השנה, כתוצאה מהירידה בביקוש לתזקיקים על רקע התפשטות נגיף הקורונה. זאת, למרות היחלשות במחיר הנפט הגולמי מסוג אזרי ביחס לברנט. מרווח הזיקוק המנוטרל של בזן עלה ל-5.3 דולר לחבית ברבעון השני בהשוואה למרווח מנוטרל של 3.8 דולר לחבית ברבעון המקביל ב-2019.

העלייה במרווח הזיקוק המנוטרל של בזן ברבעון החולף הביאה לגידול של 80% ב-Ebitda המנוטרל של מגזר הדלקים של בזן ברבעון השני של השנה, בהשוואה למקביל לו ב-2019, לרמה של 36 מיליון דולר. העלייה ב-Ebitda המנוטרל של מגזר הזיקוק קוזזה חלקית בירידה של 18% במרווח הפולימרים, כלומר בפער שבין מחיר הפוליפרופילן והפוליאתילן (חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק) שהחברה מייצרת ומוכרת לבין מחיר הנפטא, שהוא חומר הגלם לייצורם.

מרווח הפוליפרופילן, שהוא המוצר העיקרי שמייצרת החברה הבת כרמל אולפינים, ירד ב-16% ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל ב-2019, והגיע ל-635 דולר לטונה. הירידה נבעה מעודף היצע של פרופילן בשוק העולמי עם הקמת מתקני ייצור חדשים במזרח אסיה וייבוא פרופילן לאירופה. מרווח הפוליאיתילן ירד ב-4% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2019, והגיע ל-635 דולר לטונה.

הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של מגזר הארומטים, שמייצר חומרי גלם וחומרי ביניים לתעשיות הטקסטיל והפארמה, צמח ברבעון השני ב-25% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכם ב-20 מיליון דולר, הודות לעלייה של 56% בפער שבין הפרקסילן, שהוא המוצר הסופי העיקרי של מגזר הארומטים, לבין מחיר הקסילן, שהוא חומר הגלם בייצורו. העלייה במרווח נבעה מירידה בהיצע של הפרקסילן כתוצאה מהדממת הייצור במזרח אסיה על רקע מגפת הקורונה, וכן מגידול בביקוש של תעשיות חומרי הניקויי, ההיגיינה והפארמה בשוק המקומי.

העלייה ברווחי החברה הבת גדיב, שמייצרת את החומרים הארומטיים, נבעה גם מגידול של 8% בתפוקה כתוצאה מהעלייה בביקוש בשוק המקומי. המעבר להפסד נקי מנוטרל של 12 מיליון דולר ברבעון השני של השנה בהשוואה לרווח נקי מנוטרל של 2 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019 נבעה, בין היתר, מעלייה של 38% בהוצאות המימון של החברה ל-40 מיליון דולר ברבעון החולף. זאת, בעיקר כתוצאה מהשפעת התחזקות השקל כלפי הדולר על הוצאות התפעול במונחים דולריים, שתרמה 8 מיליון דולר לעלייה בהוצאות המימון.

בזן נערכת להקטנת העלויות הקבועות וההשקעות על רקע משבר הקורונה. החברה תקטין ותדחה השקעות ותבחן את עיתוי והיקף הטיפולים הקבועים המתוכננים במתקני הזיקוק ובמתקני כרמל אולפינים ב-2021. כחלק מהפחתת העלויות הקבועות, החליט דירקטוריון החברה השבוע על הוצאות כמה עשרות עובדים לפרישה מוקדמת בעלות כוללת של 23 מיליון דולר.

בזן מעדכנת על פעילותה ברבעון השלישי, ביחס להשפעת משבר הקורונה. החברה מדווחת על התאוששות בביקוש לסולר ובנזין ביולי, כך שהירידה בהשוואה ליולי 2019 היא 2% בלבד. באוגוסט צפויה ירידה של 16% במכירות הסולר והבנזין בהשוואה לאוגוסט 2019. החברה לא מבחינה בירידה בביקוש למוצרים אחרים של הקבוצה בישראל ובחו"ל.

לפי החברה, נכון למועד אישור הדו"ח, מרווח היחס הרלוונטי - מרווח בלומברג  אזרי - הוא 0.5 דולר לחבית, ומרווחי הפוליפרופילן והפוליאתילן מעל מחיר הנפטא הם 628 ו-734 דולר לטונה בהתאמה. אם מרווחי הייחוס יישארו ברמתם הנוכחית עד תום הרבעון השלישי, החברה תרשום Ebitda שלילי עד מאוזן ברבעון השלישי, ושיעור הניצול של כושר הזיקוק יהיה 80%, כפי שהיה ברבעון השני של השנה. החברה אינה צופה שינוי מהותי בכמויות המכירה של מוצרי הפולימרים והארומטים ברבעון השלישי ביחס לרבעון השני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker