כיל הפסידה 168 מיליון דולר - בעקבות הפרשות לסגירת פוספט ופיטורי עובדים

ההפסד נובע מירידה במכירות התמיסות לקידוחי נפט ומהירידה החדה במחיר האשלג וכן מהפרשה חד-פעמית של 297 מיליון דולר ■ החברה מממשת את האיום לסגור פעילויות לא רווחיות של ייצור סלע פוספט בנגב ■ כיל תפטר ותוציא לפרישה מוקדמת 250 עובדים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עובד במפעל ייצור אשלג של כיל
עובד במפעל ייצור אשלג של כילצילום: בלומברג

חברת כימיקלים לישראל (כיל) הפסידה 168 מיליון דולר ברבעון השני של השנה, לעומת רווח של 158 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. בין הסיבות: הפרשה חד-פעמית של 297 מיליון דולר לתוכנית התייעלות שתכלול הפסקת ייצור של סלע פוספט בישראל ופיטורי 250 עובדים. הרווח הנקי המתואם, כלומר, הרווח הנקי בניכוי הפרשות חד-פעמיות, הסתכם ב-72 מיליון דולר ברבעון השני של השנה, ירידה של 52% בהשוואה לרווח המתואם ברבעון המקביל ב-2019.

כיל, שמנוהלת על ידי רביב צולר, מסבירה שההפרשה החד-פעמית כוללת הפרשה של 187 מיליון דולר לירידת ערך נכסיה של החברה הבת - רותם אמפרט - כתוצאה מהירידה המתמשכת במחירי סלע הפוספט והתוכנית לסגור את הפעילות הלא רווחית של ייצור סלע פוספט בישראל. סיבה נוספת היא הפרשה לירידת ערך המכרה של החברה ב-Sallent שבספרד. ההפרשה החד-פעמית כוללת גם הפרשה של 78 מיליון דולר בגין פרישה מוקדמת של עובדים ופיטורי עובדים ברותם אמפרט, והחברות הבנות תרכובות ברום ומגנזיום ים המלח.

מניית כיל

עוד הפרשה של 32 מיליון דולר נעשתה בגין השיקום הצפוי של אתרי הכרייה בספרד ורותם אמפרט בנגב. הכנסותיה של כיל ירדו ב-16% ברבעון השני של השנה בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-1.2 מיליארד דולר. הירידה בהכנסות נובעת מירידה כמותית במכירות, שגרעה 100 מיליון דולר מהמכירות, בעיקר כתוצאה מקיטון במכירות של תמיסות צלולות לאיזון לחצים בקידוחי נפט וגז כתוצאה מהקריסה במחירי הנפט. ירידה כמותית נוספת חלה במכירות של מעכבי בעירה מבוססי זרחן, כתוצאה מהירידה בביקוש העולמי על רקע מגפת הקורונה. כמו כן, חלב ירידה בכמויות האשלג שנמכרו מהמכרה בספרד.

אלה קוזזו חלקית בעלייה כמותית במכירות האשלג מסדום, גידול בתוספי המזון מבוססי הפוספט ותמהיל חיובי של מכירות אשלג. גורם אחר לירידה במכירות היה ירידה במחירים שהקטינה את המכירות ב-110 מיליון דולר בעיקר כתוצאה מירידה של 63 דולר לטונה במחיר האשלג ברבעון השני של 2020, בהשוואה למקביל לו ב-2019, והמשך הירידה במחירי מוצרי הפוספט שנמכרים כקומודיטי - כמו סלע פוספט וחומצה זרחתית באיכות דשן - על רקע שפל של 17 שנה במחירים בעולם כולו.

הרווח התפעולי המתואם של כיל ירד ב-45% ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל ב-2019, והסתכם ב-128 מיליון דולר. הגורם העיקרי לירידה ברווח התפעולי המתואם, כלומר, הרווח התפעולי בניכוי הפרשת הענק לסגירת פעילויות מפסידות ופיטורי עובדים, היה הנפילה במחירי האשלג ובמחירי מוצרי הפוספט שנמכרים כקומודיטי, שגרעה 110 מיליון דולר מהרווח התפעולי.

גורם משני היה הירידה הכמותית במכירות, שהקטינה אמנם את המכירות ב-100 מיליון דולר, אבל גרעה רק 12 מיליון דולר מהרווח התפעולי המתואם. גורמים אלה קוזזו חלקית בירידה במחירי חומרי הגלם, בעיקר של הגופרית שמשמשת כתשומה בייצור הפוספט במוצריו, והביאה לירידה של 18 מיליון דולר בהוצאות התפעול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker