"הנבואות השחורות לא פוגשות את המציאות": עלייה בהכנסות משכירות בגב ים

חברת הנדל"ן המניב גב ים סיכמה את הרבעון השני של 2020 עם גידול בכל הפרמטרים התפעוליים - למרות הקורונה ■ ההכנסות משכירות הסתכמו ב-133 מיליון שקל - 5.6% יותר מהרבעון המקביל ב-2019 ■ מנכ"ל החברה: "בחצי השנה הראשון חתמנו על 68 הסכמי שכירות"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יעקובוביץ', מנכ"ל גב יםצילום: אלדד רפאלי
שלי אפלברג

"הנבואות השחורות המתפרסמות חדשות לבקרים בנוגע לעתיד תחום המשרדים אינן פוגשות את המציאות כפי שאנחנו חווים אותה", כך אמר הבוקר (ג') אבי יעקובוביץ', מנכ"ל חברת הנדל"ן המניב גב ים, רגע לאחר שהחברה פירסמה את תוצאותיה הכספיות של הרבעון השני של 2020, ובהן הראתה גידול בכל הפרמטרים התפעוליים.

לדבריו, "החברות הבינלאומיות המובילות לא יוותרו על מרכזי הפיתוח שלהן, וממשיכות לנהל אתנו משא ומתן לשכירות של עשרות אלפי מטרים חדשים". מבחינתו, אף שמשבר הקורונה עדיין נמצא בעיצומו וממשיך להתגלגל, "החברה לא צופה שינוי חד ופתאומי - לא כעת ולא בעתיד".

גב ים מובילה כיום מהלכי ייזום בשמונה פרויקטים בהיקף כולל של 290 אלף מ"ר ובהשקעה של 1.4 מיליארד שקל. כאשר יושלמו הפרויקטים, מצבת הנכסים המניבים של החברה תעמוד על 1.2 מיליון מ"ר, שיניבו לה הכנסות של 700 מיליון שקל בשנה.

בשיא משבר הקורונה, שהתחולל ברבעון השני של השנה, הכנסות החברה משכירות הסתכמו ב-133 מיליון שקל - 5.6% יותר מהרבעון המקביל ב-2019. הרווח התפעולי התזרימי (NOI) של החברה הסתכם ב-130 מיליון שקל - 7.4% יותר מהרבעון המקביל אשתקד. ה-EBITDA (רווח לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) הסתכם ב-121 מיליון שקל - גידול של 8% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה.

גב ים נהנתה ברבעון השני של השנה מתזרים מזומנים שוטף של 102 מיליון שקל - 39.7% יותר מהתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הנקי התזרימי (FFO) המיוחס לבעלי המניות הסתכם ברבעון השני ב-59 מיליון - גידול של 9.3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. החברה אף ביצעה שערוך כלפי מעלה בשווי הנדל"ן - שהסתכם ב-7.96 מיליארד שקל, לעומת 7.77 מיליארד שקל ברבעון המקביל ב-2019.

"בששת החודשים הראשונים של השנה חתמנו על 68 הסכמי שכירות לשטח של 66 אלף מ"ר, המניבים 47 מיליון שקל בשנה - המשקפים עלייה ריאלית ממוצעת של 7.5%. חלק מהחוזים הם מימוש אופציות בחוזים קיימים וחלק חוזים קיימים. זה מצביע על החוזק של החברה", מציין יעקובוביץ'.

פארק גב-ים נגב בבאר שבע (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אליהו הרשקוביץ

האם התחזית שלך שההמשך יהיה ורוד?

"כפי שאנו רואים את הביקושים כיום ואת החוזים שנחתמים בטווח הארוך - לא יהיו שינויים חדים ואין תחליף לעבודה במשרד. עד כה אף לקוח לא פנה אלינו וביקש להחזיר משרדים. בחלק מהמקומות היה לנו הפסד זמני. גם אם בסוף משבר הקורונה 20%-10% מהעובדים יישארו בבית - השינוי בנדל"ן המניב לא צפוי להיות קיצוני, שכן אי-אפשר להעביר מעבדות ומרכזי פיתוח לבתים. העבודה מהבית החלה עוד לפני משבר הקורונה. אנחנו עם היד על הדופק ונגיב לשינויים. בינתיים, את הפרויקטים הספקולטיביים שלנו ברחובות ובהרצליה לא התחלנו".

תמהיל הלקוחות של גב ים כולל 76% שטחי היי-טק ומשרדים - המושכרים בין השאר לחברות גדולות שלהן מרכזי פיתוח בישראל; 18% שטחי לוגיסטיקה; ורק 6% שוכרים אחרים. האם זו הסיבה שאתם לא חווים זעזוע מהמשבר?

"הנבואות השחורות לא פוגשות את המציאות שאנו חווים. לא ויתרנו על שכירות - אלא רק באופן נקודתי למסעדות בעיקר במרכז הקונגרסים בחיפה. עבורנו מדובר על פגיעה של 5 מיליון שקל בהכנסות - 2% מסך דמי השכירות. גם ברמת התפוסה, אנו לא רואים שינוים. אנו ממשיכים להיות בקשר הדוק עם השוכרים, אבל עד כה הם לא צימצמו שטחים ולא הפחתנו להם בשכירות. ברור לי שהעניינים יכולים להתפתח והקורונה לא תפסח על אף אחד, אנחנו פשוט נערכנו למשבר עם ארגז כלים מתאים".

בקופתה של גב ים יש כיום 1.6 מיליארד שקל. שיעור המינוף בחברה הוא 50%, והיא נהנית מ-100% מהנכסים, שאינם משועבדים. צבר ההזמנות של החברה בהסכמי שכירות חתומים מסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker