סגר הקורונה הוביל את דור אלון להפסד של 33 מיליון שקל

החברה נדרשה לרשום הפסד מלאי בגין ירידת ערך של דלקים בסך של 46 מיליון שקל ■ הירידות החדות בשווקים הובילו להפסד של 23 מיליון שקל בתיק הנוסטרו של החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תחנת דלק של דור אלון
תחנת דלק של דור אלוןצילום: דן קינן

סגר הקורונה היה לא קל לחברת דור אלון מקבוצת רבוע כחול של מוטי בן משה. החברה סיימה את הרבעון הראשון של 2020 עם הפסד של 33 מיליון שקל, לעומת רווח של 12.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. בתוך כך, החברה נדרשה לרשום הפסד מלאי בגין ירידת ערך של דלקים בסך של 46 מיליון שקל.

צמצום תנועת הרכבים והפעילות העסקית במשק גרמו לקיטון בשיעור של 50% בביקוש לדלקי בנזין וסולר בתחנות התדלוק. בתוך כך, הכנסותיה של פעילות חנויות הנוחות ובתי הקפה במתחמי התדלוק קטנה בשיעור של כ-30%. המשבר החמור הוביל גם להאטה בגבייה מלקוחות עסקיים בתחום המלונאות והפנאי. בנוסף, מכירות דלק סילוני למטוסים בתקופת הדו"ח ואחריה קטנו באופן ניכר לאור ההשבתה הכמעט מלאה של הטיסות.

עוד עולה מהדו"ח הרבעוני כי נרשמה האטה בצריכת גפ"מ וגז טבעי בתעשייה ובתחבורה ועלייה בצריכה גפ"מ במגזר הביתי. ההסתגרות בבית הובילה לצמיחה של 19% במחזור המכירות של החנויות העצמיות, am:pm , ובפעילות ה-E-commerce.

מניית דור אלון

הירידות החדות בשווקים הובילו להפסד של 23 מיליון שקל בתיק הנוסטרו של החברה. ההפסד צומצם לאחר תאריך הדו"ח בעקבות העליות בבורסות וכתוצאה מרווחים משערוך שווי עסקות אקדמה בסך של 20 מיליון שקל. בשל משבר הקורונה נאלצה החברה להקטין את דמי השכירות שהיא גובה משוכרים, במטרה להקל עליהם.

עם הסרת הסגר והחזרה לשגרה חלה התאוששות משמעותית בצריכת הדלקים, כך שלדברי מנהליה של החברה היקף מכירות הדלקים בתחנות התדלוק ובחנויות הנוחות דומה להיקף המכירות בתקופה המקבילה אשתקד. מנגד, התמתנה מגמת העלייה החדה במכירות החנויות העצמיות לקצב הגידול החוזי טרם המשבר. החברה הבהירה שלא תבצע הפרשה מהותית בגין חובות של לקוחות שלא שילמו. מקור היציבות של החברה לאורך הסגר היה בתחום החשמל מכיוון שתחנת הכוח של קריית גת פעלה על פי התוכניות.

סך הכנסותיה של דור אלון הסתכמו ב-1.18 מיליארד שקל, כ-14% פחות מהתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הגולמי נחתך ב-50% ל–37.9 מיליון שקל ולחברה נגרם הפסד תפעולי של 35.7 מיליון שקל, לעומת הפסד תפעולי של 425 אלף שקל ברבעון המקביל אשתקד.

מגזר מתחמי התדלוק הניב לדור אלון הכנסות בהיקף של 544 מיליון שקל, כ-7% פחות מהתקופה המקבילה אשתקד. המגזר הניב הפסד של 16.1 מיליון שקל, לעומת רווח של 19.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

מוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד

מגזר שיווק ישיר הניב הכנסות בהיקף של 251 מיליון שקל, כ-3% יותר מהתקופה המקבילה אשתקד. הרווח מהמגזר הסתכם ב-2.7 מיליון שקל, לעומת 10 מיליון שקל בתקופה המקבילה. מגזר החשמל, שלא הניב כל הכנסות או רווחים ברבעון הראשון של 2019, הניב הכנסות של 37 מיליון שקל ורווח של 6.4 מיליון שקל ברבעון הראשון.

שלוש תביעות ייצוגיות

מגזר החנויות העצמיות הכניס בתקופת הסגר 162 מיליון שקל, כ-14% יותר מהתקופה המקבילה אשתקד, ורווח של 4.3 מיליון שקל - כ-38% יותר מהרבעון המקביל אשתקד.

דור אלון תידרש להתמודד עם שלוש תביעות ייצוגיות בהיקף של 22 מיליון שקל. לצד זאת החברה ממתינה לפסק הדין של בית המשפט בנוגע לפיקדון בסך 10 מיליון שקל שאותו הפקידה בגין עסקת אפריקה השקעות - שנמכרה ליעקב לוקסנבורג.

ישראל יניב, יו"ר דירקטוריון החברה, ציין: "אסטרטגיית גיוון של תחומי פעילות שהנהיג בעל השליטה בחברה הוכיחה עצמה מאוד עם פרוץ הקורונה. האסטרטגיה אפשרה לדור אלון להתמודד עם אתגרי השוק בצורה ראויה. אנו מקפידים לשמור יתרות נזילות ומסגרות פנויות של אשראי בנקאי וממשיכים ליהנות מאיתנות וגמישות פיננסית גבוהה".

עמית זאב, מנכ"ל דור אלון, הוסיף: "המהלכים שביצענו בתקופת הקורונה הביאו לצמצום ניכר בעלויות ואנו ערוכים לתרחישים האפשריים במשק – לאורך זמן. במקביל להתאמות ברוח התקופה, אנו ממשיכים במימוש תוכניות העבודה שלנו ל-2020 - ובכלל זה הרחבה של רשת מתחמי התדלוק והמסחר של דור אלון ברחבי ישראל בעוד ששה מתחמים, בנוסף לשניים שכבר פתחנו מתחילת השנה, המשך הסבה מואצת של חנויות הנוחות אלונית לפורמט "מיני סופר", וצמיחה בפעילות קמעונאות המזון באמצעות פתיחת חנויות חדשות ברשת am:pm וחיזוק מערכי ה- E-commerce".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker