שלי אפלברג
שלי אפלברג

רגע לפני שפג הזמן, פירסמה אתמול (ג') בלילה רבוע נדל"ן, הנשלטת על ידי קבוצת אלון רבוע של מוטי בן משה, את הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2020. החברה הציגה רווח של 13.9 מיליון שקל - הקטן ב-62% מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.  

בניגוד לחברות נדל"ן אחרות, כ-70% מהנכסים של אלון רבוע נדל"ן הכוללים מרכזי קניות, לא נפגעו ממשבר הקורונה, ולכן החברה לא הציגה הפסד. עיקר הפגיעה ברווח נבעה מגידול בהוצאות המימון של החברה, שזינקו ב-212% ל-33.1 מיליון שקל. הדבר אירע כתוצאה מירידת ערך תיק ניירות הערך של החברה, בעת הפאניקה בשווקים בשל מגפת הקורונה - התיק רשם הפסד של 23.7 מיליון שקל. בתקופה המקבילה אשתקד הציג התיק רווח של 11 מיליון שקל. גם איחוד של חברת הקניון, ששיפרו את שורת ההכנסות, תרמו לגידול בהוצאות המימון. לדברי החברה התיק ברבעון הבא יציג רווח.

בהסברים, העניקה החברה הצצה להשפעה של מגפת הקורונה על תוצאות החברה ברבעון השני. "הקיטון בתזרים ההכנסות לרבעון השני של החברה יסתכם בכ-13 מיליון שקל. ההשפעה העיקרית על הכנסות הקבוצה תבוא לידי ביטוי החל מהרבעון השני של שנת 2020 לאורך תקופות שכירות השונות, בדרך הקטנת ההכנסות מדמי שכירות. ולכן ההשפעה על הכנסות הקבוצה ברבעון הראשון אינה מהותית".

רבוע נדל"ן פעלה באופן שונה בכל הקשור להנחות בקניון TLV. החברה לא נתנה לשוכרים הקלות אוטומטיות ודרשה מהם להראות פגיעה בפדיון בפועל. הנחות של עד 50% בשכירות ניתנו למי שהראה פגיעה במאי. הנחות של עד 30% ניתנו למי שהראה פגיעה ביוני. השיטה עבדה לטובתה, שכן חלק מהשוכרים בקניון שידעו כבר תקופות קשות בעבר, לא חווה ירידה בפדיונות, כי אם פדיונות זהים לתקופה המקבילה אשתקד.

בפועל, הפדיונות היו זהים, אף שלקניון הגיעו רק 60% מהמבקרים. זאת גם הסיבה שרבוע נדל"ן השהתה את הדיווח של הדו"חות עד הרגע האחרון - היא חיכתה לנתוני הפדיון של החודש הקודם בשביל לתת מצג קרוב עד כמה שניתן לפגיעה במציאות. עדיין, החברה מזהירה כי לאורך זמן התפרצות של הנגיף עשויה להשפיע לרעה על תוצאותיה. בין היתר על תחום השכרת המשרדים, שבשל גלי פיטורים ומיתון עלול לחוות זעזוע בביקושים הגבוהים שהיו עד כה ובמקביל, להגברת ההיצע בתחום. עוגן נוסף של החברה הינו תחום נכסי הנדל"ן המיועדים כשטחי לוגיסטיקה, שלא צפוי להיות מושפע מהקורונה.

החברה הסבירה כי בדקה עם שמאים את שיעורי ההיוון למרכזים המסחריים שלה, אך האי-ודאות כרגע אינה מאפשרת לבצע עדכון או שינוי בשיעורי ההיוון. ולכן, קניון TLV, שעד היום הוצג בדו"חות בשווי של 1.549 מיליארד שקל - על אף שקיבל שמאות מעודכנת ששוויו גבוה ב-62 מיליון שקל, לא שונה שוויו בדו"חות.

אין שינוי בהכנסות

הכנסותיה של החברה נותרו ללא שינוי ניכר מהרבעון המקביל ב-2019 והסתכמו ב-89 מיליון שקל, להנוכח העובדה שברבעון הנוכחי לא רשמה החברה הכנסות ממכירת דירות בסכום של 18 מיליון שקל.  

קניון TLV. ביטול הוראות הקבע של הרשתות צפוי לגרור מאבק עם הקניוניםצילום: עופר וקנין

הכנסותיה של רבוע נדל"ן מדמי שכירות הסתכמו ב-89 מיליון שקל - גידול של כ-24% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. זאת כתוצאה מעלייה בחלק החברה ברכישת קניון TLV שהושלמה בסוף 2019.

כתוצאה מרכישת הקניון, ה-NOI של החברה השתפר ב-21% והסתכם ברבעון הראשון של 2020 ב-79.9 מיליון שקל. ה-FFO ברבעון הראשון צמח בכ-21% לסך של כ-39 מיליון שקל. הוא כולל רווח של כ-9.3 מיליון שקל בגין ה-FFO של קניון TLV.

החברה רשמה ירידה של 15 מיליון שקל בשווי הנדל"ן להשקעה נטו כתוצאה משינוי בתזרים ההכנסות, הנובע מירידת המדד והנחות והקלות שניתנו לשוכרים בשל משבר הקורונה. שווי הנדל"ן המניב של רבוע כחול הסתכם ב 5.4 מיליארד שקל.

תשלום מס בסכום של 48.6 מיליון שקל בגין הגדלת חלקה של החברה בקניון TLV פגעה לרעה בתזרים המזומנים של החברה שהסתכם ב-8.3 מיליון שקל לעומת 28.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2019.

לחברה היה בסוף תקופת הדו"ח גירעון בסכום של 186 מיליון שקל, אך נוכח העובדה שהחברה גייסה 464 מיליון שקל לאחר תקופת הדו"ח, הדירקטוריון לא היה מוטרד מהגירעון בעת מגפת הקורונה וטען כי אין בו להצביע על בעיית נזילות של החברה.

ההון העצמי המיוחס לבעלים הסתכם ב-2.169 מיליארד שקל והוא 34.4% מסך המאזן.

מיכאל (מיקי) זיסמן, המנהל את רבוע כחול נדל"ן, אמר: "רבוע כחול נדל"ן נכנסה למשבר עם פיזור נכסים איכותי ומגוון, שברובו לא מושפע מן המשבר ועם גמישות פיננסית גבוהה. כל אלו איפשרו לחברה להשלים בתקופת הסגר גיוס של כחצי מיליארד שקל, במסגרת הרחבת סדרות אג"ח לצורך עיבוי יתרות נזילות בריביות אטרקטיביות. בנוסף, החברה פועלת להגדלת מסגרות האשראי שלה בהיקף של כ-700 מיליון שקל.

"גם מנתוני הרבעון הראשון של 2020 עולה כי החברה ממשיכה לייצר ערך משמעותי מהשכרת נכסיה במגוון שימושים. לחברה פורטפוליו נכסים מגוון גיאוגרפית וענפית בתחומי הפעילות השונים בעולם הנדל"ן. החברה נקטה במהלך המשבר, במדיניות מקלה בדמי השכירות ודמי הניהול בחלק מהנכסים שלנו שנסגרו בתקופת הסגר. ואף על פי כן, הודות לגיוון ופיזור הנכסים, רשמנו ברבעון הראשון של 2020 גידול של יותר מ-20% הן ב-NOI והן ב-FFO. אנו רואים אחוזי גביה גבוהים וחזרה לפעילות מלאה. רבוע כחול נדל"ן ממשיכה לשדרג את הנכסים ולפתח את פורטפוליו הנכסים שלה. בתחילת השנה החברה השלימה את רכישת חלק השותפים בפרויקט השוק הסיטוני (TLV) והחברה ממשיכה בתוכניות להשבחתו של קניון ה-TLV, הרחבה וטיוב תמהיל השוכרים, הקטנת עלויות הנהלה וכלליות, תוך הטמעה ושילוב פונקציות במטה החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker