ערן אזרן

פתאל החזקות, רשת בתי המלון שבשליטת דוד פתאל, פירסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2020 בצל ההתמודדות עם משבר הקורונה החל ממארס 2020.

החברה הפסידה ברבעון הראשון כ-307 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של כ-88 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019 (מיוחס לבעלי המניות). ההפסד לאחר נטרול השפעת התקן החשבונאי IFRS 16 מסתכם בכ-230 מיליון שקל לעומת הפסד של 52 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

פתאל העריכה כי הכנסותיה והרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) צפויים לרדת באופן מהותי ברבעון השני והשלישי של השנה כתוצאה ישירה מסגירת מרבית מלונות הקבוצה ברבעון השני ועצירת פעילותה העסקית עקב משבר הקורונה. ביולי תבצע החברה הנפקת זכויות בהיקף של כ-100 מיליון שקל במסגרתה ישקיע דוד פתאל 57 מיליון שקל.  

עד סוף חודש יולי צפויה החברה לפתוח 146 בתי מלון מתוך 183 בתי המלון הפעילים של החברה וצבר ההזמנות בישראל לחודשים יוני – אוגוסט הגיע ל 50% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019.              

מלון באמסטרדםצילום: פתאל

הכנסות פתאל ברבעון הראשון הסתכמו ב-839.3 מיליון שקל בהשוואה ל-1.02 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי לפני שכירות, פחת והוצאות אחרות (EBITDAR) ברבעון הראשון הסתכם בכ-165 מיליון שקל, בהשוואה לכ-259 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. פעילותה השוטפת הניבה עודף של 79 מיליון שקל מיליון שקל ברבעון.

הונה העצמי של פתאל הסתכם בסוף מארס בכ-2.7 מיליארד שקל. לחברה מזומנים, שווי מזומנים וניירות ערך בהיקף של כ-1.045 מיליארד שקל. נכון למועד פרסום הדו"חות, לחברה נכסים בלתי משועבדים בהיקף של כ-652 מיליון שקל.

השבוע דיווחה פתאל, כי חברת הבת פתאל אירופה, נמצאת במשא ומתן למכירת שלושה בתי מלון באירופה במתווה של sell and lease back - ששווים בספרי החברה כ-136 מיליון יורו (524 מיליון שקל)  ועליהם יתרת מימון בהיקף של כ-58.5 מיליון יורו. שניים מבתי המלון נמצאים בגרמניה והשלישי בהולנד.

נזהרים מהנחות אופטימיות

שחר עקה, סמנכ"ל הכספים, אמר: "התפשטות נגיף הקורונה בעולם השפיעה מהותית על דו"חות הרבעון הראשון של החברה, שגם כך נחשב לרבעון חלש בתחום התיירות. היות ולהערכת החברה צפויה ירידה גם ברבעונים השני והשלישי כתוצאה ישירה של משבר הקורונה, פעלנו ואנו פועלים רבות במטרה לצמצם את ההוצאות ולהגדיל את נזילות החברה. זאת לרבות משא ומתן למכירת שלושה בתי מלון באירופה במתווה של מכירה והשכרה; הפחתה של כ-45 מיליון שקל בדמי השכירות ודחיית תשלומים של כ-33 מיליון שקל; הלוואות בערבות מדינה בספרד, הולנד, גרמניה, בריטניה וישראל בהיקף של יותר מ-400 מיליון שקל; מימון מחדש לנכסי החברה הבלתי משועבדים או נכסים עם TLV נמוך יחסית; ודחיית תשלומים לבנקים בהיקף של כ-120 מיליון שקל.

"במקביל, מקדמת החברה בימים אלה הנפקת זכויות שתזרים לקופת החברה עוד כ-100 מיליון שקל, כאשר 57 מיליון שקל מהם יושקעו על ידי דוד פתאל. להערכת החברה, קופת המזומנים בהיקף של כ-1.045 מיליארד שקל והפעולות הנוספות  שננקטו לצמצום ההוצאות, יאפשרו לה לעמוד בכל מחויבויותיה בשנה הקרובה.  הרשת ערה למצב השליטה בנגיף במדינות בהן היא פועלת, ועל פי פאנל המומחים של ארגון התיירות העולמי של האו"ם, UNWTO, הביקוש המקומי לתיירות צפוי להתאושש מהר יותר מהביקוש הבינלאומי. כבר ברבעון האחרון של 2020 יופיעו סימנים של התאוששות שימשיכו בעיקר ב-2021".

לדבריו, "על סמך צבר הכנסות החברה מסתמנת התאוששות, בעיקר בישראל. ביוני–אוגוסט 2020 צבר ההזמנות בישראל הגיע לכ-50% מסך ההזמנות בתקופה המקבילה אשתקד, 22% מסך ההזמנות באירופה וכ-20% בבריטניה. יצוין כי אנו רואים בימים אלה התעוררות נוספת בהזמנות ברחבי אירופה, אך אנו נזהרים בעת הזו מהנחות אופטימיות. חשוב להזכיר שטרם התפרצות משבר הקורונה החברה הציגה תוצאות תפעוליות מצוינות וצמיחה משמעותית בפעילותה. אני סמוך ובטוח שלאחר המשבר החברה תדע לנצל את כל ההזדמנויות שתהיינה בתחום פעילותה ותחזור לרווחיות גבוהה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker