ישראמקו: ההכנסות נחתכו ב-27%, ירידה חדה במכירות הגז והמחירים בשחיקה

הקיטון נבע בעיקר מירידה במכירות לחברת החשמל, עקב זכיית לווייתן במכרז ■ ישראמקו דיווחה על ירידה של 24% בכמויות הגז שנמכרו ועל קיטון של 5% במחיר הממוצע ■ השותפות הנמיכה את תחזית המכירות בשנים 2020 ו-2021 ב-8%-18%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת גז של מאגר תמר
ערן אזרן

שותפות הגז ישראמקו, המחזיקה (28.75%) במאגר תמר, פירסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2020. התוצאות שיקפו בחלקן את השפעות משבר הקורונה והירידה בביקושים לצד הירידה במחיר הגז ו"נדידה" של חלק מהגז שמוכר תמר לחברת החשמל (חח"י) לשותפות בלווייתן.

בעקבות משבר הקורונה והירידה בביקושים במשק, ישראמקו הנמיכה את תחזית מכירות הגז בשיעורים של 8%-18% בשנים 2020 ו-2021. החברה צופה כי השותפות בתמר ימכרו 7.5-8.5 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי בכל אחת מהשנים. 

ישראמקו עידכנה כי חלו עיכובים בהתקנת המדחס באתר קצא"א באשקלון, שאמור להגדיל את כושר יצוא הגז מישראל למצרים. כתוצאה מכך הזרמת הגז לחברת דולפינוס המצרית, שתוכננה לתחילת יולי, צפויה להתעכב במספר שבועות.

בעקבות הירידה בהכנסות וצניחה של כ-70% מתחילת השנה במניה, ישראמקו בחנה את הצורך ברישום הפרשה לירידת ערך במאגר תמר. היא עידכנה כי בהתאם לבחינה שביצעה באמצעות מעריך שווי חיצוני - ג'י.אס.אי ייעוץ כלכלי, שהיא חברה בת של גיזה - לא מצאה צורך לבצע הפרשות בדו"חות הכספיים. ג'י.אס. אי העריכה את שווי חלקה של ישראמקו במאגר תמר בכ-1.6 מיליארד דולר, בהסתמך על שיעור היוון של 9.3%.

הכנסות השותפות ממכירת גז וקונדנסט ברבעון הסתכמו ב-110 מיליון דולר - נפילה של 27% לעומת 150 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון נבע בעיקרו מירידה של 24% בכמויות הגז שנמכרו ומקיטון של 5% במחיר הממוצע של הגז לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הקיטון נבע בעיקר מירידה במכירות לחח"י וזאת עקב זכיית שותפי לווייתן במכרז חח"י.

ישראמקו עידכנה כי ברבעון הראשון נמכרו כ-2 BCM גז טבעי, לעומת כ-2.6 BCM ברבעון המקביל אשתקד. ישראמקו ציינה שבאפריל ובמאי – החודשים המרכזיים של הסגר בישראל - חלה ירידה ניכרת במכירות, ונמכרו רק 0.9 BCM של גז.

חרף הקיטון באספקה, חברת החשמל ממשיכה להיות הלקוח העיקרי של תמר, שמוכר לה גז במחיר של 6.3 דולרים ליחידת חום. חלקה של חח"י בהכנסות ישראמקו ממכירת גז וקונדנסט (חומר גלם לייצור נפט; ע"א) ירד ל-30% מההכנסות לעומת 48% בתקופה המקבילה אשתקד. שני לקוחות עיקריים נוספים אחראים ל-11% כל אחת מהכנסות השותפות.

עלות הפקת הגז הטבעי והקונדנסט שנמכרו ברבעון הסתכמה ב-6 מיליון דולר, לעומת 12 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון בעלות ההפקה נובע בעיקר כתוצאה מעבודות תחזוקה שבוצעו בפלטפורמת ההפקה בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) ברבעון הסתכם ב-80 מיליון דולר לעומת 105 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

רווחי השותפות ברבעון הסתכמו בכ-64 מיליון דולר, בהשוואה ל-81 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. הקיטון נובע בעיקר מקיטון של 26% בהכנסות ממכירת גז בניכוי תמלוגים. הקיטון קוזז בחלקו בירידה בעלות ההפקה (כולל פחת) ובהוצאות המימון נטו. נכון לסוף מארס, הונה העצמי של השותפות הסתכם ב-652 מיליון דולר לעומת 588 מיליון דולר בסוף 2019. החוב הפיננסי נטו של השותפות לתאריך הדו"ח הסתכם ב-435 מיליון דולר.

ערן לנדנר, מ"מ מנכ"ל ישראמקו, ציין: "אנו נמצאים בתקופה המאופיינת באי-ודאות  בשוק הגז הטבעי בישראל, על רקע התפרצות נגיף הקורונה וההשפעות הנגזרות על ענף האנרגיה העולמי, כמו גם תחילת התחרות ממאגרים אחרים. אנו ממשיכים לפעול במרץ לקידום הפעילות של השותפות, לרבות חתימה על הסכמי גז נוספים ממאגר תמר בשוק המקומי במקביל לקידום פעילותנו ליצוא גז טבעי מתמר לשווקים אזוריים.

"כמו כן, אנו פועלים בהתאם לתוכנית העבודה בחזקת שמשון וצפויים לבצע סקר סייסמי תלת-ממדי נוסף בשטח החזקה בקרוב. בחודש שעבר הכרזנו על חלוקת רווחים בסך של 80 מיליון דולר, בהתאם למדיניות חלוקת הרווחים שעליה הכרזנו לשנים 2022-2020. אנו מאמינים כי התזרימים הצפויים ממאגר תמר בשילוב המינוף הנמוך של ישראמקו מקנים לנו גמישות פיננסית ויסייעו לנו להתמודד בצורה מיטבית עם האתגרים הצפויים בזמן הקרוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker