מיכאל רוכוורגר

הבנק הבינלאומי פירסם תוצאות טובות לרבעון הראשון של 2020: למרות ירידה קלה ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל ל-171 מיליון שקל, התשואה להון היתה 8.2% - טובה יותר מהתשואות בשלושת הבנקים הגדולים הפועלים, לאומי ודיסקונט.

הבינלאומי אמנם נפגע בעקבות התפשטות משבר הקורונה, שהביא לגידול ניכר בהוצאות להפסדי אשראי של הבנק - שהסתכמו ב-157 מיליון שקל לעומת 36 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019, והיו 0.71% מתיק האשראי לעומת 0.17% ברבעון המקביל. עיקר ההוצאות היו בגין הפרשה קבוצתית להפסדי אשראי נוכח משבר קורונה, שהסתכמה ב-129 מיליון שקל.

ואולם עדיין מדובר בהפסדים נמוכים ממה שהציגו שלושת הבנקים הגדולים. הבינלאומי גם נפגע מהפסד בתיק המניות של 41 מיליון שקל ושל 18 מיליון שקל בתיק האג"ח, וגם אם מביאים בחשבון שהרווח כלל הכנסות מסים חד-פעמיות, עדיין התשואה להון של הבנק ברבעון הראשון היתה 7%-6.5%.

הבנק הבינלאומי. כחלק מהאסטרטגיה שלו כבנק בינוני, הבנק קשור עם מועדוני לקוחות רביםצילום: אייל טואג

כך, הבינלאומי - שלאורך שנים נחשב לבנק המשעמם והסולידי ביותר במערכת - קוטף את הפירות של האסטרטגיה שאותה מיישמים הבעלים, צדיק בינו, והמנכ"לית ויד ימינו, סמדר ברבר-צדיק, זה כ-15 שנה. אסטרטגיה זו כוללת, בין היתר, מיזוג הבנקים שנרכשו לתוך קבוצת הבינלאומי וזאת כחלק מהתייעלות מקיפה – שמתבטאת בשיפור ביחס היעילות התפעולית (היחס בין הוצאות להכנסות תפעוליות) מכ-75% ל-62%.

כמו כן, בינו וברבר-צדיק בחרו באסטרטגיה של צמצום מקסימלי של חשיפה ללווים גדולים ובעייתיים, כמו קבוצת תשובה, התמקדות במתן אשראי קמעוני ועסקי לעסקים בינוניים תוך שמירה על סיכון נמוך. כך, הבינלאומי הציג ברבעון הראשון של השנה צמיחה של 2.5% בתיק האשראי ל-91 מיליארד שקל – מה שסייע לו להציג גידול של 5.5% ברווח מימוני ל-712 מיליון שקל. עוד הציג הבינלאומי צמיחה של כ-6% בפיקדונות הציבור, שעמדו נכון לסוף מארס על 127 מיליארד שקל.

האסטרטגיה של הבינלאומי כללה גם סגירת פעילות בינלאומית באירופה והיעדר פעילות בארה"ב - מה שמנע ספיגת קנסות כבדים בגין חקירות מס, כפי שהיה בהפועלים, בלאומי ובמזרחי טפחות.

הבינלאומי אינו מחזיק בחשיפות גדולות בתיק ני"ע והתמקדות מול לקוחות שוק ההון, מה שהתבטא בגידול של 20.2% בעמלות מניירות ערך ומפעילות שוק ההון ברבעון הראשון לעומת הרבעון המקביל ל-184 מיליון שקל.

יש לציין כי אסטרטגיה זו פוגעת בבינלאומי בתקופות טובות בשווקים - אז מניות של בנקים מסוכנים יותר כמו דיסקונט והפועלים מייצרות למשקיעים תשואות גבוהות יותר.

מניית הבינלאומי רשמה את התשואה הטובה ביותר מבין חמשת הבנקים הגדולים מתחילת השנה, כשהיא ירדה ב-18% לעומת ירידה של 27% במדד ת"א בנקים. גם בחישוב של שלוש השנים האחרונות המניה של הבינלאומי עלתה ב-46% והציגה ביצועים טובים יותר משאר הבנקים.

הבינלאומי נסחר כיום לפי שווי שוק של כ-8 מיליארד שקל, המגלם לבנק מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.95 - כך שבינו יכול בהחלט להיות מרוצה מכך שבחר לפני יותר משלוש שנים למכור את השליטה בחברת האנרגיה וקמעונות פז ולהישאר עם הבינלאומי (בהתאם לדרישות החוק לצמצום הריכוזיות במשק).

מאז שיצא מגרעין שליטה בפז ומכר את מניותיו במחיר ממוצע של 580 שקל למניה וברווח כולל של מיליארדי שקלים, שוויה של פז הצטמק בחצי, והיא נגרעה ממדד ת"א 35 ונסחרת לפי שווי שוק הנמוך מ-3 מיליארד שקל. זאת, בעוד שווי השוק של החזקתו של בינו בהבינלאומי (שמחזיק בבנק באמצעות פיבי החזקות), המוערך ב-20%, הוא 1.6 מיליארד שקל, לא כולל דיווידנדים של מאות מיליוני שקלים שהבינלאומי חילק בשנים אחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker