שווי השוק של צור שמיר נחתך מתחילת השנה ב-400 מיליון שקל

מניית חברת צור שמיר אחזקות נפלה היום ב-8% והשלימה צניחה של -44% לשווי שוק של 505 מיליון שקל בלבד ■ הסיבה לירידות: תוצאות חלשות לרבעון הראשון של 2020 שהציגו מימון ישיר ואיי.די.איי ביטוח (ביטוח ישיר)

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר
ערן וולף, מנכ"ל מימון ישירצילום: עופר וקנין

מניית חברת צור שמיר אחזקות - שבשליטת בני הדודים מוקי ודורון שניידמן - נפלה היום (ראשון) בכ-8% והשלימה צניחה של כ-44% לשווי שוק של כ-505 מיליון שקל בלבד - ירידה של כ-400 מיליון שקל מתחילת השנה. הסיבה לירידות: תוצאות חלשות לרבעון הראשון של 2020 שהציגו שתי חברות בנות מרכזיות: מימון ישיר ואיי.די.איי ביטוח (ביטוח ישיר).

מניית צור שמיר אחזקות

הפגיעה הקשה ביותר נרשמה בתוצאות חברת האשראי הצרכני, מימון ישיר, שהיתה אמורה להשלים במארס הנפקה ראשונית של מניותיה בבורסה לפי שווי מוערך של 1.7-1.5 מיליארד שקל, אולם ההנפקה בוטלה בעקבות משבר הקורונה.

מימון ישיר, המנוהלת על ידי ערן וולף ומתמחה במתן אשראי למשקי בית לרכישת רכבים מיד שנייה, סיימה את הרבעון הראשון של השנה עם ירידה של 54% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל לכ-68 מיליון שקל. בעקבות הערכות לנזקים עתידיים בתיק האשראי שלה, ההוצאות להפסדי אשראי של החברה הכפילו את עצמן והסתכמו ברבעון הראשון בכ-34 מיליון שקל.

ההנפקה ירדה מהפרק

ההפסד הכולל של מימון ישיר ברבעון הראשון הסתכם בכ-28 מיליון שקל לעומת רווח של 34 מיליון שקל ברבעון המקביל. הפסדים כבדים נרשמו בגין שערוך שלילי של תיקי הלוואות המיועדות למימוש. הסיבה: עלייה שחלה במהלך מארס בתשואות לפדיון של אג"חים שלפיהם מהוונים התזרימים בגין הלוואות הללו. מימון ישיר פיטרה לאחרונה 18% מכוח אדם שלה (כ-90 איש) והחברה מקווה שעם החזרה ההדרגתית לפעילות והסרת מגבלות הסגר בהמשך השנה, תחזור להיקף הפעילות שהיה ערב משבר הקורונה.

למרות הפגיעה בשווייה של מימון ישיר, מודל שווי נכסי נקי של צור שמיר (המודד את הפער בין שווי שוק של הנכסים להתחייבויות) מגלם למימון ישיר עדיין שווי גבוה סביב 1.1 מיליארד שקל.

הנפקת החברה ירדה בינתיים מהפרק ושווייה הנוכחי של מימון ישיר נמוך משמעותית מהשווי שלפיו צור שמיר תכננה להנפיק אותה בבורסה ולבצע תוך כדי הצעת מכר בשיעור של סביב 15%. מהלך זה היה אמור להוריד את החוב פיננסי נטו של צור שמיר שגדל ל-1.2 מיליארד שקל - כולל חוב נטו פרטי של 453 מיליון שקל של חברה הבת ביטוח ישיר השקעות פיננסיות (כ-93%), שמוחזקת ב-7% גם על ידי לאומי פרטנרס.

המשקיעים הגיבו בחשש

איי.די.איי ביטוח, המנוהלת על ידי קובי הבר ומוחזקת על ידי צור שמיר (48.5%), סיכמה בשבוע שעבר את הרבעון הראשון של 2020 עם הפסד כולל של 9 מיליון שקל, לעומת רווח של 51 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019.

קובי הבר, מנכ"ל איי.די.איי ביטוח
קובי הבר, מנכ"ל איי.די.איי ביטוחצילום: עופר וקנין

ההפסד נובע בעיקר מירידה של 72 מיליון שקל ברוטו בהכנסות מהשקעות בתיק הנוסטרו ברבעון הנוכחי, אל מול הרבעון המקביל, וכן ירידות שערים ניכרות במארס. כמו כן, חלה ירידה ברווח החיתומי בענפי הרכוש, בין היתר כתוצאה מהשפעות חד-פעמיות כמו נזקי מזג אוויר, ביטול נופש חברה עקב התפרצות מגפת הקורונה וגידול בהוצאות הנדחות.

אף שבביטוח ישיר טוענים כי ברבעון השני בעקבות העליות בשווקי הון, ההפסדים בתיק הנוסטרו יתקזזו, המשקיעים בבורסה הגיבו בחשש. ביום חמישי האחרון והיום (ראשון) ירדה מניית החברה בכ-14% והשלימה ירידה של כ-30% מתחילת השנה לשווי שוק של כ-1.3 מיליארד שקל. גם מניית חברת נדל"ן אדגר המוחזקת ע"י קבוצת צור שמיר, איבדה מתחילת השנה כ-41% ונסחרת לפי שווי שוק של כ-750 מיליון שקל.

למזלה של משפחת שניידמן (שבמשבר הקודם בשווקים נמלטה ברגע האחרון מהסדר חוב בצור שמיר בעקבות שורה של מימושים ועסקות בעלי עניין יצירתיות), הפעם לצור שמיר ישנם בקופה מזומנים כ-288 מיליון שקל ולביטוח ישיר השקעות פיננסיות כ-150 מיליון שקל. סכומים אלה אמורים להספיק להן לפרוע את התשלומים לבעלי האג"ח לפחות עד סוף 2021 מבלי למחזר את חובן בשוק ההון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker