הפסד ענק לחברה האחות של אל על כתוצאה מהפרשה של 20 מיליון דולר לירידת ערך מטוסים

חברת החכרת המטוסים גלובל כנפיים ספגה הפסד של 16 מיליון דולר לאחר שנדרשה לבצעה הפרשה לירידת ערך של 3 מטוסים בעקבות משבר הקורונה וכניסתו של הלקוח הגדול ביותר להגנת נושים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס של אל על
מטוס של אל עלצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

גלובל כנפיים, החברה האחות של אל על, הפסידה 16 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרווח של 5 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019.

הגורם העיקרי להפסד הכבד הוא הפרשה של 19.4 מיליון דולר שגלובל כנפיים ביצעה לירידת ערך של 3 מטוסים, והפרשה של מיליון דולר בקשר לתיקון מנוע של מטוס איירבוס 330-300 שאינו מוחכר. זאת לעומת רווח של 5 מיליון דולר שגלובל כנפיים רשמה ברבעון הראשון של 2019, לאחר שמכרה מטוס איירבוס 330-200. נוכח המשבר בשוק התעופה כתוצאה ממגפת הקורונה והשפעתו על לקוחותיה של גלובל כנפיים שעוסקת בהחכרת מטוסים, בחנה גלובל כנפיים את שווי מטוסיה.

ההפרשה לירידת ערך נבעה בעיקר מכניסתה של חברת וירג'ין אוסטרליה, שהייתה הלקוח המהותי ביותר של גלובל כנפיים, לתהליך של הגנת נושים על רקע המשבר בשוק התעופה כתוצאה ממגפת הקורונה. וירג'ין אוסטרליה שילמה לגלובל כנפיים דמי חכירה של 10.6 מיליון דולר בגין מטוס איירבוס 330-200 שחכרה ממנה . דמי החכירה ששילמה וירג'ין אוסטרליה היו 37% מהכנסותיה של גלובל כנפיים ב-2019 .גלובל כנפיים ביצעה הפרשה של 14.3 מיליון דולר לירידת ערכו של מטוס איירבוס 330-200  שמוחכר לוירג'ין אוסטרליה לאחר שהחברה הפסיקה לשלם את דמי החכירה וגלובל כנפיים אינה צופה לקבל דמי חכירה ממנה עד לסיום תהליך הגנת הנושים תחת ניהול מיוחד.

החברה ציינה כי בנוסף לוירג'ין אוסטרליה, לקוח לא מהותי אחר שחוכר ממנה מטוס איירבוס 330-300 לא עמד בתשלום דמי החכירה כסדרם. גלובל כנפיים הגיעה להסכמה עם הבנק שמימן את רכישת המטוס שמוחכר לוירג'ין אוסטרליה שהכניסה של וירג'ין אוסטרליה להליך של הגנת נושים לא תיחשב כאירוע של הפרת הסכם ההלוואה כל עוד גלובל כנפיים תמשיך בפירעון ההלוואה שקיבלה מהבנק כסדרה.

גלובל כנפייים שאיגרות החוב שהנפיקה נסחרות בתשואה של 17.2%, פירסמה תחזית תזרים מזומנים לשנתיים הקרובות. החברה צופה שעד סוף 2020 תידרש ל-7.8 מיליון דולר כדי לממן את פעילותה השוטפת כולל תשלומי ריבית. בנוסף, היא תידרש לפרוע קרן איגרות חוב מסדרה ב' והלוואות בנקאיות בסכום של 19 מיליון דולר.

החברה מחזיקה נכון לתחילת אפריל 2020 ב-28.5 מיליון דולר לאחר שגייסה   אשראי - וצופה לממש פקדונות בנקאיים ב-12.4 מיליןן דולר, למשוך עודפים מחברות בנות ב-2.1 מיליון דולר וליהנות מעודף של 12.8 מיליון דולר בתזרים המזומנים עד לסוף 2020, בעיקר כתוצאה מקבלת דמי חכירה ב-13 מיליון דולר עד לסוף השנה. גלובל כנפיים מעריכה שמקורות אלו יסייעו לה לעמוד בהתחייבויותיה. גלובל כנפיים החליטה אתמול על תוכנית רכישה עצמית של איגרות חוב מסדרה ב' בסכום של עד 10 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker