לאומי הפסיד 232 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה

הבנק צמח ב-6% בתיק האשראי ל-294.5 מיליארד שקל ■ הרווח הכולל הסתכם ב-1.36 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חנן פרידמן (משמאל) ורקפת רוסק־עמינח
מיכאל רוכוורגר

בהתאם לאזהרת הרווח שפירסם לפני כשבוע וחצי, בנק לאומי מסיים את הרבעון הראשון של 2020 עם הפסד של 232 מיליון שקל, לעומת רווח נקי מנוטרל מקס (לשעבר לאומי קארד) של 879 מיליון שקל. ההפסד מגלם תשואה שלילית על ההון של 2.6% לעומת תשואה חיובית של 12.7% ברבעון המקביל.

הרווח הכולל של לאומי הסתכם ב-1.36 מיליארד שקל, והוא נבע מכך שבעקבות עלייה בתשואות לפדיון של האג"ח, קטנו ההתחייבויות האקטואריות של הבנק כלפי עובדיו.

מניית לאומי

עיקר ההפסד של לאומי, המנוהל על ידי חנן פרידמן, נגרם בשל השפעות שליליות של משבר נגיף קורונה שהביא לכך שלאומי רשם הוצאות להפסדי אשראי של 860 מיליון שקל, שהיו בעיקר הוצאות בגין הפרשה קבוצתית והיו 1.2% מתיק האשראי של הבנק. זאת, בהשוואה לשיעור שלילי של הוצאות בגין הפסדי אשראי (הכנסות) של 0.03% בתקופה המקבילה ב-2019.

כמו כן, לאומי ספג הפסדים כבדים בתיק ניירות ערך שלו בעקבות המפולת שהיתה בשווקים - מה שהסב הוצאות שאינן מריבית של 660 מיליון שקל. בעקבות העליות בשווקים שחלו ברבעון השני של השנה, חלק ניכר מההפסדים האלה קוזזו בינתיים.

תיק האשראי של לאומי הסתכם נכון לסוף הרבעון הראשון ב-294.5 מיליארד שקל - גידול של 6.1% לעומת התקופה המקבילה במארס 2019. התיק המסחרי גדל בשיעור של 6.2%; תיק המשכנתאות גדל בשיעור של 5.7%; והתיק העסקי גדל בשיעור של 15.6% (כולל נדל"ן). חלק מהגידול באשראי נבע מניצול מסגרות של הלקוחות והגדלת הביקוש לאשראי נוכח משבר הקורונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker