בעקבות הנפילה במחיר הנפט: בזן הפסידה 146 מיליון דולר ברבעון הראשון

הקריסה במרווחי הזיקוק בשל ירידה חדה בביקוש והפרשה של 106 מיליון דולר לירידת ערך מלאי הנפט הגולמי העבירו את בזן להפסד ■ החברה עלולה שלא לעמוד באמת המידה הפיננסית לחוב הבנקאי בתרחיש קיצוני של ירידה במרווח הזיקוק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעלי בזן בחיפה
מפעלי בזן בחיפהצילום: רמי שלוש

משבר הקורונה העביר את חברת בזן להפסד של 146 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020. הגורם העיקרי להפסד הוא הפרשה של 106 מיליון דולר לירידת ערך מלאי, כתוצאה מהירידה החדה במחיר הנפט הגולמי על רקע הקריסה בביקוש לדלק לתחבורה וירידה בביקוש של התעשייה בשל הסגר שהוטל והשבתת מפעלים במשבר הקורונה.

הכנסותיה של בזן, שמנוהלת על ידי שלומי בסון, ירדו ב-10% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-1.4 מיליארד דולר. הירידה בהכנסות החברה נובעת מקיטון של 9% בצריכת דלקי התחבורה במשק ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019 כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה.

בזן ספגה הפסד גולמי של 128 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, לעומת רווח גולמי של 142 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019 כתוצאה מההפרשה לירידת ערך מלאי. בזן רשמה הפסד תפעולי של 163 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, לעומת רווח תפעולי של 102 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019.

ההפרשה לירידת ערך המלאי היתה הסיבה העיקרית לכך שבזן סיימה את הרבעון הראשון של 2020 באיזון תפעולי תזרימי מתואם  (Ebitda) בהשוואה ל-Ebitda מתואם של 153 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019.

מגזר הזיקוק של בזן ספג הפסד תפעולי תזרימי (Ebitda) של 150 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, לעומת רווח תפעולי תזרימי של 88 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. ההפסד התפעולי התזרימי המנוטרל של בזן בתחום הדלקים היה 42 מיליון דולר ברבעון החולף, בהשוואה לרווח תפעולי תזרימי מתואם של 93 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019.

מרווח הזיקוק המנוטרל של בזן קרס ב-92% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2019, והגיע ל-50 סנט לחבית. מרווח הזיקוק המנוטרל של בזן מנטרל מהפער שבין מחיר המכירה של תזקיקי הדלק למחיר הרכישה של הנפט הגולמי את השפעת השינוי במחיר הנפט הגולמי על ערך המלאי שהחברה אינה מגדרת, הפרשי עיתוי שנובעים בין אופן מדידת המלאי המוגן לאופן מדידת עסקות ההגנה, ושינויים בשווי ההוגן של נגזרים שמגנים על מרווח הזיקוק או שערי חליפין.

מרווח הזיקוק המנוטרל של בתי הזיקוק היה נמוך ברבעון החולף ב-2.6 דולרים לחבית ממרווח אורל בלומברג ממוצע, שהוא מרווח הייחוס, בעוד שברבעון הראשון של 2019 מרווח הזיקוק המנוטרל של בזן היה גבוה ב-3.2 דולרים לחבית ממרווח הייחוס.

הסיבה לביצועים הנחותים יחסית למרווח הייחוס ברבעון החולף היה פער חריג של מינוס 5 דולרים בין מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט, שעליו מתבסס המסחר הפיסי (Brent DTD), לבין מחיר הברנט בחוזה העתידי בבורסת הסחורות Brent First Line (ICE, שנוצר בסוף מארס 2002,לעומת פער ממוצע רב שנתי הנאמד בפחות ממינוס 1 דולר לחבית, על רקע עודפי היצע משמעותיים בשוק הנפט העולמי ומצוקת אחסון שנוצרה בשל כך.

הרווח התפעולי של החברה הבת נחתך ב-60%

הרווח התפעולי התזרימי של החברה הבת כרמל אולפינים, שמייצרת פוליאתילן ופוליפרופילן, חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק, ירד ב-60% ברבעון הראשון של 2020, בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2019 והסתכם ב-20 מיליון דולר.

הירידה ב-Ebitda של תחום הפולימרים נובעת הן מהפרשה לירידת ערך מלאי ( 7 מיליון דולר, על פי הערכות)  והן מירידה במרווחי הפולימרים. זאץ, כתוצאה מהפער בין מחיר הפוליפרופילן והפוליאתילן לבין מחיר הנפטא, שהוא חומר הגלם לייצור, כתוצאה מעודף היצע שנוצר לקראת סוף 2019 בשל הקמת מתקני ייצור חדשים במזרח אסיה והיצע של יצרנים אמריקאיים שמשתמשים בגז זול על בסיס פצלי שמן.

דווקא בחזית זו שיפרה הקורונה את מצבה של כרמל אולפינים, מכיוון שהירידה החדה במחיר הנפטא כתוצאה מהירידה במחיר הנפט הגולמי, שחקה משמעותית את יתרון המחיר של היצרנים האמריקאים.

בנוסף, המשבר הביא לדחייה בהקמת מתקנים חדשים לייצור פולימרים ולסגירת מתקנים קיימים באופן שהביא לעלייה במרווחים.

הירידה החדה במחיר מניית בזן, בהיקף הזיקוק ובמרווח הזיקוק אילצו את בזן לבצע הערכת שווי של נכסי מגזר הדלקים כדי לבחון אם יש צורך בהפרשה לירידת ערך.  הערכת השווי בוצעה על ידי משרד ארנסט אנד יאנג, על בסיס היוון תזרימי המזומנים של מגזר הזיקוק ותחזיות חברת הייעוץ IHS.

השווי של נכסי מגזר הדלקים על פי העבודה, הוא 1.7 מיליארד דולר, בעוד ששוויו המאזני הוא 1.4 מיליארד דולר - כך שלא נדרשה הפרשה לירידת ערך. מסקנה זו התבססה על מרווח זיקוק של 7 דולר לחבית ב-2027 שהיא השנה המייצגת, ושיעור היוון ריאלי לאחר מס של 9%.

פגיעה בעיקר במכירות הדלק הסילוני

בזן מציינת שברבעון הראשון של 2020 לא הורגשה ירידה מהותית במכירות מוצריה בישראל, למעט דלק סילוני, שבו חלה ירידה משמעותית. ההשפעה המהותית של משבר הקורונה והסגר שהוטל הורגשה באפריל 2020, שבו ירדו מכירות הדלק הסילוני ב-80% ומכירות הבנזין והסולר ירדו ב-30% כל אחת.

בזן מעדכנת שהחודש הורגשה התאוששות, ומכירות הסולר והבנזין עלו ב-17% בהשוואה לאפריל. מראשית הרבעון השני מרווח בלומברג אורל הוא מינוס 0.2 דולר לחבית, ומרווחי הפוליאתילן והפוליפרופילן הם 698 ו-667 דולר לטון, בהתאמה. עם זאת, בזן צופה שמרווח הזיקוק במחצית השנייה של 2020 יהיה 5.7 דולרים לחבית.

בזן נערכת להתמודדות עם משבר הקורונה על די דחיית לוחות הזמנים של פרויקטים רגולטוריים ועיתוי הטיפולים התקופתיים המתוכננים בבזן ובכרמל אולפינים ב-2021.

בזן מזהירה שנוכח הירידה החדה ב-Ebitda המנוטרל ברבעון הראשון, וחוסר הוודאות בנוגע למרווח הזיקוק המנוטרל בחודשים הקרובים, היא עלולה שלא לעמוד באמת המידה הפיננסית של יחס מקסימלי של 5 בין החוב הפיננסי נטו ל-Ebitda על פי הסכמי ההלוואות מהבנקים, בסכום של 346 מיליון דולר. החברה מקיימת דיאלוג עם הבנקים במטרה לקבל הקלה בתנאי ההלוואות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker