ההשקעה בערוצי האינטרנט סייעה למיטרוניקס להציג גידול של 10% ברווח התפעולי

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות צמחה ב-12% למרות הקורונה והתחזקות השקל, הודות להשקעה בערוצי המכירות המקוונים שהניעו גידול חזק במכירות בארה"ב ובאוקיאניה ■ המנכ"ל, אייל טריבר, מגלה אופטימיות זהירה בנוגע לרבעון השני למרות הפגיעה הצפויה במכירות רובוטים לבריכות ציבוריות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל מיטרוניקס, אייל טרייבר
מנכ"ל מיטרוניקס, אייל טרייברצילום: גיל אליהו

"הכיוונים האסטרטגיים שבהם הלכנו בשנים האחרונות נתנו לנו עוגן ואיפשרו לנו לעמוד במבחן של משבר הקורונה", אמר אייל טריבר, מנכ"ל חברת מיטרוניקס, על תוצאות הרבעון הראשון של 2020.

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחיה פרטיות וציבוריות הרוויחה 64 מיליון שקל ברבעון החולף - גידול של 7.3% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019. הכנסות מיטרוניקס גדלו ב-12% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-314 מיליון שקל.

הגידול במכירות החברה היה מרשים עוד יותר אלמלא התחזקות של 6.7% בשער השקל מול היורו, התחזקות של 3.4% בשערו מול הדולר ועלייה של 8.6% בשער החליפין של השקל מול הדולר האוסטרלי, שגרעו 17.5 מיליון שקל ממכירות החברה ברבעון הראשון של 2020.

טריבר מסביר את הגידול הדו-ספרתי במכירות החברה הודות למכירות טרום עונה חזקות למפיצים ולרשתות, מכירות טובות של מפיצי החברה והרשתות הגדולות באירופה בפברואר ואילך, צמיחה של 20% במכירותיה באוסטרליה ובניו זילנד וגידול של 16% במכירותיה בשוק האמריקאי - שלהערכתו הוא מנוע צמיחה משמעותי בשנים הקרובות.

לדבריו, מיטרוניקס ניצלה את הנכסים והיכולות שבנתה בשנים האחרונות, בין השאר פרישה גיאוגרפית רחבה במדינות שבהן השפעת הקורונה היתה קטנה יחסית - בהן אוסטריה, שווייץ שוודיה ואוסטרליה - שבה חוותה מיטרוניקס עונה מדהימה שנמשכה לתוך הרבעון השני.

רובוט לניקוי בריכות של מיטרוניקס
רובוט לניקוי בריכות של מיטרוניקסצילום: ללא קרדיט

נכסים אחרים כוללים את הנוכחות החזקה בשני ערוצי המכירות העיקריים: רשתות השיווק הגדולות וערוצי האינטרנט, כולל אמזון מרקט פלייס, והמותג החזק של החברה, שהפך אותה לרבת מכר באמזון בכל הקטגוריות של הבריכות. זאת, לצד היכולות הדיגיטליות של החברה, כמו התמיכה מרחוק בלקוחות וסיוע ללקוחות בתנאי תשלום, בעיקר במגזר של חנויות קטנות.

המכירות של מיטרוניקס במגזר הבריכות הפרטיות, שבו החברה מחזיקה בנתח של 48% מהשוק העולמי, צמחו ב-11% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-271 מיליון שקל. המכירות במגזר הבריכות הציבוריות, למשל לבתי מלון, אתרי קמפינג, מוטלים ובנייני מגורים, שהיה מגזר חלש יחסית של החברה, עלו ב-18% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל  ב-2019, והסתכמו ב-23 מיליון שקל. זאת, הודות להחלפת ההנהלה בארה"ב, חיזוק הקשר עם חברת ההפצה של מיטרוניקס בארה"ב Pool Corp, פיתוח אסטרטגיית מכירה לכל אחד מהערוצים והתחלת השיווק של רובוטים לפלח זה גם באינטרנט.

הכנסותיה של מיטרוניקס באירופה גדלו ב-3.6% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-130 מיליון שקל. המכירות בארה"ב צמחו ב-16% ל-147 מיליון שקל הודות להמשך הצמיחה במדינות רצועת השמש (פלורידה , טקסס אריזונה וקליפורניה), בסיוע קמפיין דיגיטלי ותוך ניצול התחזקות המכירות בערוצי האונליין ל-35%-40% מהמכירות בארה"ב, והעדפת הלקוחות לרכוש רובוטים לניקוי בריכות על פני חברות שמציעות שירות ניקוי.

המכירות באוסטרליה גדלו ב-21% ל-24 מיליון שקל, וגם במדינות אסיה - בהן תאילנד, סינגפור, מלזיה, אינדונזיה, טיוואן, יפן וסין - נהנתה החברה מצמיחה חזקה. זו חיפתה על הדעיכה באמריקה הלטינית, ואיפשרה לחברה להציג צמיחה של 61% במדינות שאר העולם ל-12 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020.

הרווח הגולמי של מיטרוניקס גדל ב-9% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכם ב-132 מיליון שקל, שהם 42.1% מהמחזור בהשוואה ל-43.2% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2019. השחיקה ברווחיות הגולמית נובעת בעיקר מירידת שערי החליפין של היורו, הדולר והדולר האוסטרלי. 

מניית מיטרוניקס

טריבר אמר שהחברה מרוצה משיעורי הרווחיות הגולמית שלה בערוצי האינטרנט, ששווים לשיעורי הרווחיות הגולמית בחנויות הפיזיות של רשתות השיווק, ובמקרים מסוימים אף עולים עליהם. לדבריו, בתקופת הקורונה ניכר ביקוש למוצרי הפרימיום של החברה בערוצי האינטרנט ובערוצי המכירות הפיזיים.

ביקוש גבוה לרובוט שנשלט מהסמארטפון

החברה נהנתה מביקוש גבוה משמעותית מהצפוי לרובוט M600, שמצויד בתקשורת IOT עם חיבוריות לענן ואפליקציית משתמש מתקדמת לשליטה באמצעות הסמראטפון. רובוט זה נמכר ב-1,800-1,600 דולר - מחיר כפול מהמחיר הממוצע של הרובוטים בחברה, ומשפר את רווחיותה.

לדברי טריבר, החברה הרחיבה את יכולות ה-IOT גם לסדרות הרובוטים הוותיקות של החברה. אסטרטגיית החדשנות מסייעת לשמור על רמת המחירים של סדרות אלה ומשתלבת באסטרטגיה של הבריכה החכמה, שכוללת יכולת לספק ללקוח מידע בזמן אמת על רמת הניקיון של המים, לנטר אותה ולטפל בה.

הרווח התפעולי של מיטרוניקס צמח ב-9.5% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכם ב-75 מיליון שקל, שהם 24% מהמחזור, בהשוואה ל-24.5% מהמחזור ברבעון המקביל אשתקד. מיטרוניקס מעריכה שהתחזקות השקל גרעה 11.3 מיליון שקל, כך שבניכוי השפעות השינויים בשערי החליפין, היה הרווח התפעולי של מיטרוניקס גדל ב-26% ברבעון החולף בהשוואה למקביל ב-2019.

מיטרוניקס מעריכה בסבירות גבוהה שתהיה ירידה משמעותית במכירותיה במגזר הבריכות הציבוריות ובמכירות במגזר מוצרי הבטיחות, כמו אזעקות למניעת טביעות בבריכות ציבוריות, בשל מגבלות התקהלות.

טריבר מגלה אופטימיות זהירה בנוגע לתוצאות ברבעון השני. הוא מזכיר שמכירות מגזר הבריכות הציבוריות הן 7%-8% בלבד ממחזור המכירות של החברה; וכן שערוצי המכירות המקוונים ממשיכים לעבוד היטב, החנויות הפיזיות בכל השווקים נפתחו מחדש, הביקוש לבריכות עיליות ובנויות גבוה, ומזג האוויר של מארס-מאי בארה"ב ובאירופה מצוין ותומך במכירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker