נגיף קורונה מחק 870 מיליון שקל מתיק הנוסטרו של הראל

הראל סיכמה את 2019 עם רווח כולל של 760 מיליון שקל, לאחר הפרשות להגדלת כרית ביטחון בגובה של 1.5 מיליארד שקל

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מישל סיבוני, מנכ"ל הראל
מישל סיבוני, מנכ"ל הראלצילום: יונתן זינדל / פלאש

בעקבות התפרצות נגיף קורונה בעולם, נרשמו ירידות חריגות במדדי המניות, הסחורות והאג"ח המובילים בעולם ובישראל, שהשפיעו לרעה על תוצאות הפעילות של הראל. ההפסד בתיק הסחיר שאינו מוחזק כנגד התחייבויות תלויות תשואה, תיק הנוסטרו, מוערך ב-870 מיליון שקל לפני מס. כך עולה מהדו"חות הכספיים השנתיים של החברה.

עוד כותבת החברה בדו"חות כי חל קיטון המוערך ב-11% בשווי הנכסים המנוהלים על ידיה, שצפוי להשפיע על סך דמי הניהול שהקבוצה תיגבה. בנוסף, בהתאם למנגנון גביית דמי הניהול, חברת ביטוח לא תגבה דמי ניהול משתנים בגין פוליסות תלויות תשואה, עד שתוחזר התשואה הראלית שאבדה. בהראל מעריכים כי הפסד זה יסתכם ב-320 מיליון שקל, לפני שיוכלו לשוב ולגבות דמי ניהול משתנים.

בניכוי משבר הקורונה, מציגה הראל דו"חות כספיים טובים. הרווח הכולל לאחר מס ב-2019 הסתכם ב-760 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לאחר מס בסך של 542 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, כלומר חל גידול של כ-40%. הרווח הכולל הוא לאחר הפרשה בסך של 1.5 מיליארד שקל לפני מס, שנבעה מעלייה בהתחייבויות הביטוחיות, כתוצאה מהירידה החדה של עקום הריבית.

יאיר המבורגר, בעל השליטה בהראל
יאיר המבורגר, בעל השליטה בהראלצילום: ללא קרדיט

הרווח הכולל לאחר מס ב-2019, בנטרול הגידול שנרשם בהתחייבויות הביטוחיות כתוצאה מירידת עקום הריבית, הסתכם ביותר מ-1.7 מיליארד שקל.  התשואה על ההון ב-2019 היא כ-12% וברבעון הרביעי של 2019 היתה כ-20%. סך הנכסים המנוהלים של הקבוצה, נכון ל-31 בדצמבר 2019, היה 282.8 מיליארד שקל, גידול של 20% לעומת 31 בדצמבר 2018.

הרווח הכולל לפני מס בפעילות חיסכון ארוך טווח (ביטוח חיים, פנסיה, גמל והשתלמות) ב-2019 הסתכם ב-224 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של 355 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018. הקיטון ברווח בתקופה נובע בעיקר מהירידה החדה של עקום הריבית חסרת הסיכון, אשר הביאה לגידול בהתחייבויות הביטוחיות, לעומת עלייה של עקום הריבית חסרת הסיכון המשמשת לבחינת נאותות העתודות, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת - אשר הביאה לקיטון בהתחייבויות הביטוחיות. קיטון זה קוזז בחלקו על ידי עלייה בגביית דמי הניהול.

ההפסד הכולל לפני מס במגזר ביטוח בריאות ב-2019 הסתכם ב-262 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של 289 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018. המעבר מרווח להפסד נובע בעיקר מהירידה החדה של עקום הריבית, אשר הביאה לגידול בהתחייבויות הביטוחיות בסך של 926 מיליון שקל, בעיקר בגין הפעילות בתחום הסיעודי.

הרווח הכולל לפני מס בביטוח כללי ב-2019 הסתכם ב-558 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של 82 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018. העלייה ברווח הכולל הושפעה מתשואות שוק ההון, שהיו גבוהות מהתשואות בתקופה המקבילה בשנה הקודמת; השפעת החלטת בית המשפט העליון ביחס לריבית ההיוון של הפיצויים בשל נזק גוף, שהביאה לקיטון בהתחייבויות הביטוחיות בסך של 260 מיליון שקל; מגמת שיפור ברווח החיתומי שנובע מהפעלת תעריף חדש ברכב רכוש; וירידה בשכיחות התביעות. העלייה ברווח קוזזה בחלקה כתוצאה מהירידה של עקום הריבית, שגרמה לגידול בהתחייבויות הביטוחיות בסך של 183 מיליון שקל.

הרווח הכולל לפני מס של הראל פיננסים ב-2019 הסתכם ב-29 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס בסך של 34 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018. הקיטון ברווח הכולל נובע בעיקר מהפיכת תעודות הסל לקרנות נאמנות, החל ב-3 באוקטובר 2018.

מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים, אמר: התוצאות הכספיות של הקבוצה ב-2019 היו מצוינות ונבעו הן משיפור בהכנסות מתחומי פעילות מרכזיים והן מהתשואות הגבוהות שנרשמו באפיקי ההשקעה השונים בשוק ההון".

סיבוני הוסיף כי "2020 נפתחה, לצערנו הרב, בסערה, בשל התפרצות נגיף הקורונה בעולם, המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות של הקבוצה. בנוסף, מורגשת בתקופה זו ירידה בהיקף הפעילות העסקית. עם זאת, האסטרטגיה העסקית של הקבוצה אפשרה לנו להגיע לתקופה זו עם איתנות פיננסית גבוהה, ויכולות דיגיטליות מתקדמות שהטמענו בקבוצה ב-3 השנים האחרונות. יכולות אלה מאפשרות לקבוצה לספק ללקוחותיה וסוכניה שירותים מלאים בגישה מרחוק למערכות החברה, גם בתקופה מאתגרת זו".

סיבוני הדגיש כי בתקופה הנוכחית, שבה נדרשות פעולות להתאמת מבנה ההוצאות של הקבוצה למציאות שנוצרה, אנו עושים כל מאמץ כדי לשמר את העובדים, כפי שהחברה דיווחה, מרבית עובדי החברה עובדים מרחוק. החל באמצע מארס, כ-15% מעובדי החברה הוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת), וכדי להקל עליהם לעבור את חג הפסח הקרב הוענק לכל עובד שהוצא לחל"ת מענק בסך 5,000 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker