פז הפסידה בענק: 522 מיליון שקל - וזה עוד לפני הקורונה

ההפסד ברבעון הרביעי של 2019 נובע מהפרשה לירידת ערך בית הזיקוק באשדוד ■ פז צופה שנגיף קורונה יגרום להפסד של 120-100 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אברהם ביגר
אברהם ביגרצילום: אייל טואג

 פז ספגה הפסד של 522 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019, לעומת רווח של 100 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018 - בעקבות הפרשת ענק לירידת ערך בית הזיקוק באשדוד, וניצול ההפסד לניקוי אורוות כולל.

הכנסותיה של פז, המנוהלת על ידי ניר שטרן, ירדו ב-18% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, והסתכמו ב-3 מיליארד שקל. זאת, כתוצאה מהירידה במחיר חבית הנפט; שהתקזזה חלקית בלבד בעלייה בכמות הדלק שהחברה מכרה, ומעלייה של 4.7% במכירות רשת חנויות הנוחות Yellow ל-214 מיליון שקל ברבעון הרביעי.

הרווח הגולמי של פז ירד ב-23% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל, כתוצאה מהירידה במרווחי הזיקוק, והסתכם ב-354 מיליון שקל. מרווח הזיקוק המתואם של פז ירד ב-3% ברבעון לעומת הרבעון המקביל והגיע ל-6.3 דולרים לחבית, גבוה ב-1.5 דולר לחבית בלבד ממרווח הייחוס KBC.

מרווח הזיקוק של פז הוא הפער בין מחיר רכישת הנפט הגולמי לבין מחיר המכירה של תזקיקי הדלק שהיא מפיקה ממנו. המרווח כולל את השפעת מבנה השוק - כלומר, הפער בין מחיר הנפט הגולמי למסירה מיידית לבין מחירו הצפוי בעת מכירת התזקיקים, כפי שבא לידי ביטוי בחוזים העתידיים על המחיר הנפט הגולמי - וכן את ההכנסות של פז מייצור חשמל בשתי תחנות הכוח שלה באשדוד ומניפוק דלקים.

פז מסבירה את הירידה בפרמיה של מרווח הזיקוק שלה לעומת מרווח הייחוס ל-1.5 דולר לחבית ברבעון החולף, לעומת 2.7 דולרים לחבית ברבעון המקביל ב-2018, בעובדה שמבנה השוק הסב הפסד של 1 דולר לחבית ובהתייקרות הפרמיה על מחיר חומרי הגלם.

הרווח התפעולי של פז ירד ב-87% ברבעון הרביעי בהשוואה למקביל, והסתכם ב-20 מיליון שקל. זאת, למרות ירידה בהוצאות הפרסום, וההשפעה המיטיבה של יישום תקן 16 בנושא חכירות תפעוליות על הסטת דמי השכירות להוצאות פחת ובעיקר הוצאות מימון. הגורם לירידה החדה ברווח התפעולי, מעבר לקיטון ברווח הגולמי, היה רישום הוצאות אחרות של 25 מיליון שקל ברבעון החולף, בהשוואה להכנסות אחרות של 2 מיליון שקל במקביל ב-2018. סעיף הוצאות אחרות כולל הפרשות לתביעות משפטיות והפרשה בגין הלוואות שגבייתן מוטלת בספק.

הפסד חריג

הסיבה המהותית להפסד החריג של פז ברבעון הרביעי של 2019 היתה הפרשה של 566 מיליון שקל לירידת ערך ההשקעה בבית הזיקוק באשדוד, בעקבות עבודה שביצע משרד רואי החשבון BDO. המשרד קבע ששוויו ההוגן של בית הזיקוק הוא 854-851 מיליון דולר, ואילו שווי השימוש שלו (כלומר שווי תזרים המזומנים המהוון מהפעלתו) הוא 852 מיליון דולר. מדובר בירידה של 96 מיליון דולר בהשוואה להערכת השווי הקודמת של בית הזיקוק, שבוצעה בסוף 2018.

ב-BDO הסבירו שהירידה נובעת בעיקר מירידה במרווחי הזיקוק, שגרעה 720 מיליון דולר משוויו של בית הזיקוק; ופוצתה חלקית בעלייה של 305 מיליון דולר בשוויו ההוגן, כתוצאה מהפחתת שיעור ההיוון בגין ירידת הריבית חסרת הסיכון נכון לסוף 2019.

משרד BDO התבסס באופן בלעדי על תחזית מרווחי הזיקוק ל-2040-2020 שסיפקה חברת ארגוס (Argus), שגם שימשה את הערכות השווי הקודמות - אולם הפחית את התחזית ב-20% נוכח "הסטיות ההיסטוריות בחוות הדעת של חבת ארגוס". BDO גם העריך שהעלייה במרווח הזיקוק כתוצאה מיישום התקן IMO 2020 - הכופה על בעלי אוניות להשתמש במזוט דל גופרית בריכוז של 0.5% במקום מזוט גבה גופרית של 3.5% - תהיה מתונה בהרבה ממה שנחזה קודם לכן.

בית הזיקוק של פז באשדודצילום: אילן אסייג

פז מעדכנת כי התפשטות נגיף הקורונה גרמה לירידה חדה במחיר הנפט הגולמי - ולכך תהיה השפעה מהותית על שווי המלאי הבלתי מוגן בעסקות גידור של בית הזיקוק באשדוד, שמסתכם ב-92 אלף חביות. מנגד, לירידה במחיר הנפט הגולמי תהיה השפעה מקזזת על עלות ההפעלה של בית הזיקוק, על שווי האובדנים בייצור ועל גובה הוצאות המימון של המלאי.

פז מציינת שמגבלות התעבורה והתעופה האווירית גורמות לירידה חדה במכירות הדלק הסילוני, ולירידה בכמויות הדלק שהיא מוכרת בתחנות התדלוק. הירידה בהיקף מכירת הדלקים גורמת לירידה משמעותית בתפוקות של בית הזיקוק באשדוד, לשחיקה במרווחי הזיקוק ופגיעה ברווחיות הקבוצה. לפי החברה, גם לאחר צמצום התפוקות, הכמויות המיוצרות בבית הזיקוק עולות על הביקוש ועודף תזקיקי הדלק מאוחסן, בשלב זה, במתקני בית הזיקוק. גם החברות השייכות למגזר התעשייה והשירותים של החברה, כמו פזקר ופז שמנים, החלו לצמצם את פעילותן נוכח הירידה בביקוש.

פז מעריכה שאם לא יחול שינוי מהותי במרווחי הזיקוק ובכמויות המכירה היא עלולה לספוג הפסד נקי של 120-100 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020 . פז מציינת כי בשלב זה לא ניכרת ירידה במכירות רשת חנויות Yellow, וחלה עלייה במכירות הגפ"מ המיועד לבישול ביתי. פז החלה לקבל פניות של שוכרים במתחמי התדלוק שלה, המפעילים חנויות ומסעדות, להפחתה של דמי השכירות או דחיית תשלומים.

עלות שכרו של המנכ"ל הפורש יונה פוגל הסתכמה ב-6.9 מיליון שקל, וכללה שכר של 3.9 מיליון שקל ומענק פרישה מיוחד של 3 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker