אלביט מערכות: ההזדמנות במשבר הקורונה גדולה מהסיכון

אלביט מערכות הרוויחה 52 מיליון דולר ברבעון הרביעי, לאחר שהציגה צמיחה אורגנית של 7% ■ צבר העבודות של החברה תפח ל-10 מיליארד דולר ויצמח בחוזקה ברבעון הראשון של 2020 ■ "הרווחיות של תעש וחטיבת מוצרי ראיית הלילה של האריס טובים מהתחזיות שלנו"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משקפת של אלביט מערכות
יורם גביזון

"אלביט מערכות עובדת ברציפות תפעולית מלאה. הרוב המוחלט של עובדי החברה נמצא באתרים ועובד במשמרות. העובדה שהחברה מחזיקה בחברות בנות בשוקי היעד המרכזיים מאפשר שמירה על קשר עם הלקוחות, והעובדה שהחברה מעורבת בכל שלבי הייצור ונערכה עם מלאים של חומרי גלם הם יתרונות משמעותיים" - כך אמר בוצי מכליס, מנכ"ל חברת אלביט מערכות, על משבר הקורונה.

בוצי מכליס, מנכ"ל אלביט מערכותצילום: אסף שילה / ישראל סאן

מכליס מסכים שיש סיכון מסוים שממשלות יחליטו להסיט תקציבים מהתחום הביטחוני לתחומים החברתיים, אך להערכתו הסיכוי שמייצר משבר הקורונה גדול מהסיכון. "אלביט מערכות, באמצעות החברות הבנות בחו"ל, היא מועמדת אידיאלית ליהנות מתקציבים וחוזים של ממשלות שירצו להעלות במהירות את התעסוקה והתוצר. גם חוסר השקט החברתי מייצר ביקוש למוצרי ביטחון פנים. החברה הבת KMC, שפועלת בארה"ב ומייצרת ציוד דיאגנוסטיקה של נוזלי גוף לחברות הציוד הרפואי הגדולות בעולם - היא בלב אירוע הקורונה וזוכה לביקוש חזק למוצריה", אמר מכליס.

לדבריו, צבר העבודות של החברה - שתפח ל-10 מיליארד דולר בסוף 2019 והמשיך לצמוח בחוזקה ברבעון הראשון של 2020 - מבטיח את הכנסותיה המתוכננות ל-2020 ולמרבית 2021. כך, להערכתו, גם 2020 תהיה שנה טובה לחברה, והוא אינו צופה השפעה מהותית של משבר הקורונה על תוצאותיה הכספיות.

מכליס: תעש תגיע לרווחיות הממוצעת של אלביט מערכות כולה

אלביט מערכות הרוויחה 52 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2019, בהשוואה לרווח של 1.1 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2018. הגידול החזק ברווח הנקי, על פי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב, נבע בין השאר מהעובדה שברבעון הרביעי של 2018 ביצעה אלביט מערכות הפרשות של 70 מיליון דולר על מחיקת מלאים; פיטורי עובדים וכפילויות הקשורות בביטול תוכניות מחקר ופיתוח; ורכישת תעש, שהושלמה בנובמבר 2018 תמורת 495 מיליון דולר. לעומת זאת, ברבעון הרביעי של 2019 בוצעו הפרשות של 55 מיליון דולר בגין רכישת חטיבת ראיית הלילה של חברת האריס, תמורת 350 מיליון דולר; והפרשות נוספות על רכישת חברת תעש.

הכנסותיה של אלביט מערכות צמחו ב-23% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה למקביל ב-2018, והסתכמו ב-1.3 מיליארד דולר. הגידול בהכנסות נובע מאיחוד תוצאותיה הכספיות של תעש במשך רבעון שלם ב-2019 לעומת 5 שבועות ברבעון המקביל; מאיחוד הכנסותיה של חטיבת ראיית הלילה של חברת האריס; ומצמיחה אורגנית - שלדברי יוסי גספר, סמנכ"ל הכספים של אלביט מערכות, היתה חד ספרתית גבוהה.

הגידול בהכנסותיה של החברה ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל נבע מעלייה של 30% בהכנסות של תחום המחשוב, קשר, שליטה ובקרה ל-357 מיליון דולר; ועלייה של 54% בהכנסות של מערכות יבשתיות ל-368 מיליון דולר. ההתפלגות הגיאוגרפית מצביעה על גידול של 46% בהכנסות באסיה פסיפיק ל-298 מיליון דולר; גידול של 43% בהכנסות בישראל ל-325 מיליון דולר; ועלייה של 22% במכירות בצפון אמריקה ל-352 מיליון דולר. לדברי גספר, הגידול בהכנסות בארה"ב נובע מחוזי אספקה של מערכות אוויניקה - כמו מערכות תצוגת קסדה, ומערכת הגנה אקטיבית מסוג חץ דורבן לנגמ"שי ברדלי של צבא ארה"ב. הגידול בהכנסות באסיה פסיפיק נובע מאספקת עמדות נשק וציוד רדיו.

מערכת שליטה ובקרה של אלביט מערכותצילום: ללא קרדיט

הרווח הגולמי של החברה, על בסיס כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US GAAP), גדל ב-21% ברבעון הרביעי בהשוואה לרבעון המקביל, והסתכם ב-284 מיליון דולר - שהם 21.5% מהמחזור לעומת 21.8% מהמחזור במקביל ב-2018. הירידה ברווחיות הגולמית נובעת מאיחוד מלא של הכנסותיה של חברת תעש, שרווחיותה הגולמית נמוכה מהממוצע בקבוצה כולה. זו קוזזה חלקית בירידה בהפרשות הנמוכות יותר - בגין רכישת חטיבת ראיית הלילה של חברת האריס (55 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2019), בהשוואה להפרשות של 66 מיליון דולר שנזקפו לעלות המכר של החברה ברבעון הרביעי של 2018 על רכישת תעש.

גספר הסביר כי ההפרשות על רכישת מוצרי ראיית הלילה נבעו מאימוץ הטכנולוגיה של האריס, ומחיקת מלאים והשקעות במחקר ופיתוח שבוצעו בחטיבת האוויר של החברה בחיפה. לדבריו, הרווחיות של מוצרי האריס גבוהה מהממוצע בחברה, אף כי תרומתה למחזור (60-50 מיליון דולר לרבעון) נמוכה יחסית למחזור הכולל בחברה. מכליס אמר שהרווחיות של תעש והאריס טובה מתחזיותיה של החברה, והעריך שתעש תגיע בתוך שנים ספורות לרווחיות הממוצעת של אלביט מערכות כולה.

נקודת תורפה: מעבר לגירעון של 53 מיליון דולר בתזרים המזומנים

הרווח התפעולי של אלביט מערכות גדל ב-65% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל, והסתכם ב-63 מיליון דולר - שהם 4.8% מהמחזור לעומת 3.6% מהמחזור במקביל. הגידול ברווח התפעולי וברווחיות התפעולית הושפעו מהגידול ברווח הגולמי; מירידה של 7% בהוצאות ההנהלה והכלליות לרמה של 46 מיליון דולר, למרות הגידול החזק בהכנסות; מהכנסה חד פעמית של מיליוני דולרים בודדים מהסדר של תביעה משפטית בארה"ב מול חברת יוז; מעלייה מתונה יחסית של 9.5% בהוצאות המכירה והשיווק לרמה של 80 מיליון דולר (שהם 6.1% מהמחזור בהשוואה ל-6.8% מהמחזור במקביל); ומיישום תקן חשבונאי חדש בנושא חכירות תפעוליות, שהסיט חלק מההוצאה על דמי שכירות לסעיף המימון.

שורת הרווח הנקי של אלביט מערכות הושפעה לטובה מרישום הטבת מס של 9.1 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2019, לעומת הפרשה למסים של 3.9 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2018. זאת, הודות לסגירת שומות של החברה וחברות בנות בישראל, וכן מירידה של 70% בחלקה של אלביט מערכות בהפסדי חברות מוחזקות ברבעון הרביעי בשוואה לרבעון המקביל ל-3.5 מיליון דולר.

הירידה בהפסדי החברות המוחזקות נבעה מהפרשה של 9.7 מיליון דולר, שבוצעה לירידת ערך ההשקעה בחברה בת שמפתחת סופר קבל לתעשיית הרכב החשמלי. גורם נוסף שהביא לגידול ברווח נקי היה רווח הון של 3.8 מיליון דולר ממכירת אתר הייצור של החברה בנתניה, בעסקת Sell & Lease Back.

אחת מנקודות התורפה של הרבעון הרביעי של  2019 היה מעבר לגירעון של 53 מיליון דולר בתזרים המזומנים. על פי הערכות, מדובר בעיקר בחוב של 700 מיליון דולר עד מיליארד דולר של משרד הביטחון, ששולם ברבעון הראשון של 2020.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker