התחזית השחורה של דור אלון לרבעון הראשון של 2020

בקופת דור אלון נותרו כמיליארד שקל, שיצטרכו לממן התחייבויות שוטפות של 1.3 מיליארד שקל ■ עד שמשבר קורונה יחלוף, החברה תחווה פגיעה קשה במכירות הדלקים ■ תיק ניירות הערך של החברה קרס, אך העלייה בשער הדולר יצרה רווח של עד 40 מיליון שקל

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בן משה
שלי אפלברג

הדו"חות המסכמים ל-2019 של דור אלון, הנשלטת על ידי קבוצת אלון רבוע שבבעלות מוטי בן משה, הצביעו על רווח של 148 מיליון שקל - אך הוכתמו על ידי תחזיות שחורות לגבי הצפי של השפעת משבר קורונה העולמי על תוצאות הקבוצה ברבעון הראשון. העובדה שלחברה מתחמי הנדל"ן ופעילות דלק וקמעונות תדרוש ממנה לבצע צעדים חריפות בשביל לצלוח את תקופת המשבר.

ברור כי התוצאות שהציגה דור אלון לא יחזרו על עצמן בעת שהמשק נמצא במצור. החברה מימשה היום (ב') 85% ממסגרות קווי האשראי שלה בבנקים והוסיפה לקופתה כ-600 מיליון שקל, מעבר ל-398.4 מיליון שקל שבדו"ח, כך שבקופתה כיום כ-1 מיליארד שקל שיכולים לעזור לה להתמודד עם ההתחייבויות השוטפות במשבר. לחברה מלאי יתרות חוב של 901 מיליון שקל - אם תצליח לגבות אותם - ונכסים ששוויים השוטף מסתכם ב-2.71 מיליארד שקל.

עם זאת, לדור אלון גם התחייבויות בסך 2.89 מיליארד שקל, שמתוכן התחייבויות שוטפות לא מבוטלות בסך 1.33 מיליארד שקל וכן חוב של 1.38 מיליארד שקל שגייסה מבנקים ומחזיקי איגרות החוב. ההון של הקבוצה מסתכם ב-1.13 מיליארד שקל.

אלונית של דור אלוןצילום: מוטי פישביין

בעקבות צמצום תנועת כלי הרכב בכבישי ישראל וסגירת הפעילות העסקית מהשבוע השני של מארס, הסבירה החברה, צריכת הדלקים במשק צנחה - מה שהוביל לפגיעה במכירות הדלקים של דור אלון. פגיעה זו מחריפה עם כל גבלה נוספת שמטילה הממשלה על הכלכלה המקומית. לדור אלון 213 מתחמי תדלוק ציבוריים ו-140 חנויות נוחות. החברה צופה גידול במכירות בחנויות של סופר אלונית ו-AM:PM.

דור אלון עוסקת גם במכירות דלק סילוני, שנפגעו קשות מהירידה החדה במספר הטיסות היוצאות והנכנסות. ואולם הקבוצה הבהירה כי לא צפויה להיות לכך השפעה מהותית על תוצאות החברה ב-2020, וכי שסיכוני האשראי הנגזרים מפעילות זו, שכמעט הושבתה, אינם מהותיים ביחס לכלל פעילות הקבוצה.

צניחת מחירי הנפט הובילו להפסד כבר של 35-30 מיליון שקל בשווי מלאי הדלקים של דור אלון. כעת, הקבוצה פועלת עם עורכי הדין לבדוק אם תוכל לבטל את החוזים מול הספקים, בטענה לפגיעת כוח עליון - כך שתוכל למנוע מלהכיר באופן מלא בהפסד זה.

מניית דור אלון

תיק ניירות הערך שבו מחזיקה החברה נפל ב-20%-15%, בעקבות הקריסות בשווקים. נכון למועד כתיבת הדו"ח, ההפסד בתיק ניירות הערך של החברה  מוערך ב-35-30 מיליון שקל. גם הנדל"ן שבו מחזיקה הקבוצה צפוי לחוות ירידה בשוויו ההגון, בשל העלייה בריבית ההיוון.

מנגד, החברה נהנתה מרווח של 40-30 מיליון שקל בגין עסקות אקדמה לצורכי הגנה על מחירי הגז, בשל העלייה החדה של הדולר.

דור אלון הבהירה כי ככל שתואץ התפשטות הנגיף בישראל ויוחרפו המגבלות שיטילו הרשויות, הדבר יכול להביא לפגיעה נוספת בפעילות העסקית. בשל חוסר הוודאות באשר למועד שבו תיבלם המגפה, קיים קושי לחזות את עוצמת האירוע והיקף הפגיעה. לכן, החברה דיווחה כי היא בוחנת באופן שוטף את תזרים המזומנים הנדרש לשם מימון הפעילות השוטפת ופירעון החובות העתידיים, וכי היא מקשיחה את מדיניות האשראי ללקוחות, משהה את תוכנית ההשקעות ומתאימה את ההוצאות להצטמצמות בפעילות.

ישראל יניב, יו"ר דירקטוריון דור אלון: "דור אלון  מסכמת שנת שיא שלישית נוספת ברציפות עם גידול משמעותי במיוחד ברווח התפעולי של הרבעון המסכם של השנה. הפעולות שביצענו בכל תחומי הפעילות: אנרגיה, נדל"ן וקמעונאות, צלחו מאוד ואנו נכנסים לתקופה מאתגרת מאוד שחווה כעת המשק, איתנים וערוכים".

עמית זאב, מנכ"ל דור אלון: "המצב בשוק מורכב מאוד ואי הוודאות גדולה. עם זאת, דור אלון נהנית מגמישות פיננסית שתאפשר לנו המשך הצמיחה המבוקרת בתחומי הפעילות השונים, תוך המשך ביזור מקורות הרווח. בימים אלה, לא ראוי להתנבא, אך אנחנו בהחלט ערוכים לממש את תוכניות העבודה, בינוי והשבחה של פעילות הנדל"ן שלנו, הרחבה של רשת מתחמי התדלוק והמסחר תוך הסבת חנויות הנוחות אלונית למתכונת של "מיני סופר", המשך הרחבה של רשת  am:pm והמשך צמיחה בתחום שיווק הגפ"מ הביתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום