קפיצה של 34% ביומיים: המניה שהקורונה הטיס

מניית נייר חדרה הצליחה להתאושש מביצועים חלשים בשנה האחרונה הודות לגאות בביקוש והשיבושים באספקה של יבוא מתחרה כתוצאה ממשבר הקורונה ■ זאת לאחר שהכנסות החברה צנחו ב-20% ברבעון הרביעי של 2019

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נייר חדרה
נייר חדרה

מניית נייר חדרה התאוששה מביצועים חלשים בשנה האחרונה הודות לגאות בביקוש והשיבושים באספקה של יבוא מתחרה כתוצאה ממשבר הקורונה. "נגענו בתחתית ברבעון הרביעי, ועכשיו אנחנו עובדים בתפוקה מלאה", אומר המנכ"ל גדי קוניא, לאחר שהחברה עברה להפסד תפעולי ברבעון הרביעי של 2019.

עלייה של 14.5% במניה של חברה שעברה להפסד תפעולי אינה דבר שכיח, אבל ימי הקורונה משבשים כל שגרה, ולכן המציאות של חברת נייר חדרה ברבעון הראשון אינה דומה לרבעון העגום שחוותה בסוף 2019.

"אנחנו עובדים בתפוקות מלאות כי נייר חדרה היא חלק ממשק לשעת חירום. הקרטון שאנחנו מייצרים מניע כמעט כל צורך חיוני", אומר קוניא. כל זה נכון בכל ימות השנה - אבל היתרון הגדול של החברה בימים אלה הוא הזמינות שלה ללקוחות שהתרגלו לייבא, ונוכח השיבושים בנמלים ובייצור אצל הספקים המתחרים - ממהרים לאמץ חזרה את הספקים המקומיים.

קוניא מציין כי "אחד מיצרני נייר הטואלט המובילים בישראל נהג לרכוש את גלילי הקרטון שעליו מלפפים את הנייר מהחברה האיטלקית ICP - שהיא היצרנית הגדולה באירופה - ועכשיו האופציה הזאת לא קיימת יותר, אז נאלצנו להשמיש מכונה ישנה ולהפעיל אותה 24 שעות ביממה".

דברים דומים אמורים בחברה הבת אמניר, שאוספת פסולת נייר וקרטון. "אם אמניר לא תאסוף את הקרטונים משופרסל ומרשתות השיווק האחרות הן ייסתמו. כל שרשרת הערך של נייר חדרה - איסוף פסולת נייר וקרטון, ייצור גלילי נייר לקרטון וייצור אריזות קרטון - פועלת במלוא התפוקה, והדבר היחיד שבו אנחנו מתרכזים הוא לשמור על ייצור רציף על ידי בידוד המשמרות, ומניעת כניסה של קבלנים וספקים כדי שלא יחלו ולא ייכנסו לבידוד. הכל עובד 24/7 ולכך נוסף שער החליפין שסוף-סוף עולה ופועל לטובתנו", אומר קוניא.

תמונת ראי לעומת הרבעון הקודם

גדי קוניא, מנכ"ל נייר חדרהצילום: כפיר סיון

הביקוש הגואה, הירידה בזמינות ובוודאות של האספקה מיבוא ברבעון הראשון של 2020 - כל אלה מהווים כמעט תמונת ראי של הרבעון הרביעי של 2019, שהיה מהגרועים בחברה בשנים האחרונות.

נייר חדרה, שבשליטת קרן פימי (60%), הציגה תוצאות שהסבירו את הירידה החדה במניית החברה ב-2019. החברה הרוויחה מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019 - ירידה של 98% לעומת הרבעון המקביל ב-2018, שכמחציתה נובעת מהטבת מס שנרשמה ברבעון הרביעי של 2018.

הכנסות החברה ירדו ב-20% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 והסתכמו ב-373 מיליון שקל. הירידה במכירות נובעת מהחרפת מגמת הקיטון במכירות מגזר גלילי נייר לקרטון שבמסגרתו החברה מייצרת מפסולת קרטון ומתאית בתולית גלילי קרטון ליצרני אריזות לחקלאות ולתעשייה. מכירות גלילי הנייר לקרטון ירדו ב-37% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 והסתכמו ב-95 מיליון שקל.

קוניא מסביר כי מחירי גלילי הנייר לקרטון ירדו ב-50% ברבעון הרביעי של 2019 לעומת המקביל לו ב-2018, כתוצאה מעודף היצע בשל הירידה בהיקף הסחר העולמי על רקע מלחמת הסחר בין סין לארה"ב. נייר חדרה התמודדה גם עם כמויות גדולות של יבוא בשל התחזקות השקל, והחברה נאלצה להסיט חלק גדול יותר מהתפוקה ליצוא, שהרווח ממנו נמוך ב-600-300 שקל לטונה מהרווח בשוק המקומי.

הבורסה בתל אביבצילום: אייל טואג

הפסד תפעולי של מיליון שקל

"אני מעריך שהגענו לתחתית ברבעון הרביעי. עוד לפני משבר הקורונה כל היצרנים האירופאים הודיעו על העלאות מחירים של 60-50 יורו לטונה, והצליחו לממש עליית מחיר של 10 יורו לטונה. הגורם השני בחשיבותו בתרומתו לנסיגה במכירות היה מגזר ניירות הכתיבה וההדפסה ("הנייר הלבן") שספג קיטון של 23% במכירות ברבעון הרביעי של 2019 לעומת הרבעון המקביל ב-2018 - לרמה של 106 מיליון שקל. בשווקים הבינלאומיים היתה דרמה ברבעונים השלישי והרביעי של 2019", אומר קוניא.

"התרגלנו לירידה חד-ספרתית לשנה בשנים האחרונות אבל במחצית השנייה של 2019 הביקוש לניירות כתיבה והדפסה ירד ב-12%-11%. המחיר נפל ב-10% ברבעון הרביעי של 2019 לעומת המקביל לו ב-2018, ובשל הירידה החדה בביקוש, נאלצנו להשבית את המפעל לתקופה מצטברת של 22 יום בתקופת החגים, דבר שלא קרה מעולם".

המכירות של מגזר אריזות הקרטון, שמרוכז בחברה הבת כרמל פרנקל (95%), ירדו ב-10% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2018, והסתכמו ב-129 מיליון שקל. הירידה במכירות מוסברת בשחיקת מחירי המכירה כתוצאה מלחץ של לקוחות להוריד מחירים במקביל לירידת מחיר חומר הגלם, בהחרפת התחרות, ובעיתוי חגי תשרי.

נייר חדרה עברה להפסד תפעולי של מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרווח תפעולי של 22 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. הגורם המרכזי להרעה הניכרת היה קריסה ברווחיות של מגזר גלילי נייר לקרטון. מגזר זה עבר להפסד תפעולי של 4 מיליון שקל ברבעון החולף בהשוואה לרווח תפעולי של 21 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2018, כתוצאה מקריסת המחירים ותמהיל המכירות שהיה מוטה ליצוא שרווחיותו גבולית עד נמוכה.

גורם נוסף למעבר להפסד תפעולי של הקבוצה היה גידול של 117% בהפסד התפעולי של מגזר ניירות הכתיבה וההדפסה ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018 - לרמה של 13 מיליון שקל, כתוצאה מהירידה החדה במחירים ובביקוש, וגידול בעלות הייצור הממוצעת בשל הירידה בתפוקה.

המגמות השליליות במגזרי גלילי הנייר לקרטון וניירות הכתיבה וההדפסה קוזזו חלקית בגידול של 38% ברווח התפעולי של מגזר אריזות הקרטון ל-11 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019. זאת, הודות לירידה במחיר גלילי הנייר לקרטון שהחברה הבת כרמל פרנקל רוכשת מנייר חדרה, ומשמש אותה כחומר גלם לייצור אריזות הקרטון, וכן כתוצאה מהשקעות בהגדלת כושר הייצור של אחת ממכונות הקרגול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker