מתכוננים ליום שאחרי קורונה: במיטב דש מוציאים לחל"ת ולא מחלקים דיווידנד

החברה פירסמה דו"חות כספיים טובים ל-2019, אולם ברקע עומד משבר קורונה שעלול לפגוע קשות בכל בתי ההשקעות ■ המנכ"ל: "השפעה העתידית העיקרית עלינו היא ירידה בהכנסות וברווח כתוצאה מירידה בשווי הנכסים המנוהלים״

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דשצילום: רמי זרנגר

"כל משבר נראה ייחודי ונדיר לכשעצמו, ואף שכרגע נראה כאילו זהו מדרון תלול ללא קרקעית, ניסיון העבר לימד אותנו אחרת. סופן של ירידות בעליות. אני  מבקש מציבור החוסכים לשקול את התנהלותם הפיננסית בעת הזו, ולא להתפתות למשיכת כספים ממכשירי ההשקעה השונים - ובעיקר מתחום החיסכון ארוך הטווח" - כך אמר היום (חמישי) מנכ"ל מיטב דש, אילן רביב, לאחר פרסום הדו"חות הכספיים של החברה ל-2019.

רביב הוסיף: "העבר הוכיח פעם אחר פעם שיציאה משוק המניות והאג"ח בתקופות כאלה פוגעת בראש ובראשונה בחוסכים, וכי הפאניקה מובילה לקיבוע הפסדים ואינה מאפשרת כניסה נכונה לשוק. העליות מגיעות בהפתעה ובחדות״. 

ההכנסות של בית ההשקעות ב-2019 הסתכמו בכ-925 מיליון שקל - עלייה של כ-3.9%, בהשוואה להכנסות של 890 מיליון שקל ב-2018. ה-EBITDA המנוטרלת ב-2019 הסתכמה ב-291 מיליון שקל - עלייה של 23.8% בהשוואה לכ-235 מיליון שקל בשנה הקודמת. ה-EBITDA המנוטרלת ברבעון הרביעי של 2019 הסתכמה בכ-65 מיליון שקל - עלייה של 25% לעומת כ-52 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018.

הגידול נובע בעיקר ממגזר האשראי החוץ בנקאי ומרווחי נוסטרו. עם זאת, האשראי החוץ בנקאי הוא מהראשונים להיפגע במשבר כלכלי - מה שלא ניכר בדו"ח זה. הרווח הנקי ל-2019 קפץ ב-24.7% וסתכם בכ-96 מיליון שקל, לעומת כ-77 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

רביב מודע לכך שהתוצאות הטובות של בית ההשקעות אינן רלוונטיות בתקופה כזו. ״אנו מפרסמים כיום את דו"חות 2019 שהיו טובים, אך לאחר תקופת הדו"ח ותחילת שנה מבטיחה, מפברואר 2020, התפרצות נגיף קורונה מרעידה את השווקים הפיננסיים בארץ ובעולם, בשל הפגיעה בפעילות הכלכלית הגלובלית", מסביר רביב.

"היקף ההשפעה על החברה תלוי במשך זמן המשבר ובמשך התנודתיות המוגברת בשוקי המניות והאג"ח הקונצרניות. ההשפעה העתידית העיקרית על החברה היא ירידה צפויה בהכנסות וברווח כתוצאה מירידה בשווי הנכסים המנוהלים על ידה. בשל אופי פעילות ניהול הנכסים, כשליש מהירידה בהכנסות מקוזזת באופן אוטומטי בירידה בהוצאות ישירות כמו עמלות הפצה, עלויות תפעול והוצאות אחרות הנגזרות מערך הנכסים. מנגד אנו רואים כיום עלייה בהכנסות בפעילויות חבר הבורסה ועשיית השוק בקרנות הסל שמקזזות חלקית את הפגיעה הזו. 

"בנוסף, כדי להתמודד עם המשבר בשווקים ולצמצם את ההשפעות האמורות, נקטנו  באופן מיידי ויינקטו צעדים על מנת להקטין את הוצאות ההנהלה וכלליות, כמו הפחתת עלויות השכר של החברה, הוצאת עובדים לחופשה ללא תשלום, צמצום של תקציבי שיווק ופרסום, צמצום הוצאות רכש וספקים, הקפאת פרויקטים חדשים בתחום מערכות המידע, הפסקת פעילויות השקעה במיזמים חדשים ועוד. בנוסף, מתוך אחריות ושיקול דעת, דירקטוריון החברה, החליט לא לחלק דיווידנד בגין הרבעון הרביעי״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker