הרווח של רבוע כחול ירד ל-34 מיליון שקל, 33% פחות מהרבעון המקביל אשתקד

דמי השכירות הממוצעים למ"ר בחודש של כלל החוזים בקניון TLV ירדו ל-223 שקל ברבעון השלישי לעומת 230 שקל ברבעון השני של 2019 ■ בקופתה של רבוע כחול נותרו 509 מיליון שקל כתוצאה מההנפקה האחרונה בסכום של 480 מיליון שקל של סדרה ח'

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בן משה
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"תיתכן הרעה ביחסי הכיסוי והמינוף של רבוע כחול נדל"ן אם תושלם העסקה לרכישת חלק השותף (גינדי - ש.א) בחברת קניון TLV (במשולש הרחובות קרליבך, החשמונאים ומנחם בגין בתל אביב) ובחברת המגורים", כך הזהירה חברת הדירוג מעלות את המשקיעים ב-25 בנובמבר בטרם פורסמו הדו"חות הכספיים של קבוצת אלון רבוע.

באותה העת, מעלות אישרה את הדירוג +ilA עם תחזית שלילית לחברת רבוע כחול נדל"ן, אך הזהירה שעסקה זו, שמוביל בעל השליטה מוטי בן משה, תוביל לעלייה במינוף, לפחות בטווח הקצר. זאת בשל עלותה ובעקבות איחוד כלל החוב בחברות הנכס לעומת המצב הנוכחי.

בפועל, בן משה לא נרתע מהאזהרה והסביר למשקיעים מדוע הוא חותר להשלמת העסקה ולבעלות של 100% בקניון TLV. לטענתו, "הקניון מראה שיפור עקבי בכל הפרמטרים התפעוליים הן בהיקף המבקרים והן בעלייה מתמדת ודו-ספרתית (כ-11%) בפדיון של הקניון. כמו כן, החברה משביחה את קניון TLV ואנו סבורים ששינוי תמהיל השוכרים, הרוח הגבית מעיריית תל אביב וסיום עבודות הייזום והבנייה ברחובות שמסביב לקניון, ימשיכו לתרום לשיפור בפדיון וה-NOI של הקניון".

בדו"חות של הרבעון השלישי של 2019 הציגה קבוצת אלון רבוע רווח של 34.4 מיליון שקל - 33% פחות מהרבעון המקביל ב-2018. אז הסתכם הרווח המיוחס לבעלי המניות ב-51.8 מיליון שקל. בדו"ח הנוכחי שיעור התפוסה של הקניון עלה מ-87% ברבעון השני של 2019 ל-88% ברבעון השלישי וה-NOI בתקופה המדוברת הסתכם ב-17.7 מיליון שקל, לאחר שדמי השכירות הממוצעים למ"ר בחודש ירדו ל-223 שקל לעומת 230 שקל ברבעון השני של 2019. דמי השכירות הממוצעים בחוזים שנחתמו במהלך הרבעון השלישי של 2019 הסתכמו בממוצע ב-242 שקל למ"ר, לעומת 254 שקל למ"ר ברבעון השני של 2019. כמו כן הוא חושף את בן משה לתביעה בהיקף של 40 מיליון שקל, שהגישה נגדו חברת פוקס ויזל בגין הפרת הסכמים ותנאים מסחריים המאפשרים להם לקבל הנחה.

ירידה בשווי ההוגן של נדל"ן להשקעה לצד קיטון בהוצאות המימון, הוביל את חלקה של רבוע כחול ברווח מפעילות חברת הבת רבוע נדל"ן להסתכם ב-42.9 מיליון שקל - 3.5% פחות מהרבעון המקביל.

חלקה של רבוע נדל"ן ברווח של דור אלון הסתכם ב-11.6 מיליון שקל - כ-41% פחות מהרבעון המקביל. ירידה של 40% נבעה מחלקה של רבוע כחול ברווח חברת הבת נעמן שהסתכם ב-1.7 מיליון שקל. הירידה החדה נבעה בעיקר כתוצאה ממועד החגים.

בקופתה של רבוע כחול נותרו 509 מיליון שקל כתוצאה מההנפקה האחרונה בסכום של 480 מיליון שקל של סדרה ח'. בקיזוז המזומנים, החוב נטו מסתכם במיליארד שקל.

מיכאל (מיקי) זיסמן, מנכ"ל רבוע כחול נדל"ן, אמר: "אני שמח לחתום על הדו"ח הרבעוני הראשון שלי בחברה. עם כניסתי לתפקיד התחלתי ללמוד את מצבת הנכסים האיכותיים של החברה והצבתי כמטרה את האצת תהליכי ההשבחה והפיתוח באזורי ביקוש בעיקר במרכז הארץ. להערכתי, לנכסים אלו - אשר חלק ניכר מהם נמצא בתל אביב ובגוש דן, קיים  פוטנציאל עצום. לרבוע כחול נדל"ן נכסים בהיקף של כ-5 מיליארד שקל, ביניהם קרקע בפורט וולס, סיאטל, אחת הערים הצומחות בקצב המהיר ביותר בארה"ב (מקום מושבן של קבוצות ענק כמו אמזון ומיקרוסופט).

"על הקרקע שבבעלות החברה פועל טרמינל פטרוכימי לאחסון דלקים ועיבוד אספלט. עם כניסתי לתפקיד הנחיתי לבחון את החלופות השונות לשימושים האפשריים בקרקע, כאשר בחינה זו מתבצעת במקביל להמשך תהליכי התכנון לפיתוח הנכס כפרויקט מגורים. בשים לב לייחודיות הנמל באזור ובתוואי הרלבנטיים, טיוטת הערכת שווי שמאית שקיבלה החברה באחרונה (אך טרם קיבלה ביטוי בדו"חות הכספיים לרבעון המדווח), מעריכה את הפעילות הנוכחית המתקיימת בקרקע שבבעלות החברה בכ-160 מיליון דולר (560 מיליון שקל) והערכת זכות שימוש שנתי ראוי בכ-11-15 מיליון דולר בשנה. יצוין כי עלות הנכס הרשום כיום בספרי החברה  הינו כ-45 מיליון דולר (158 מיליון שקל) בלבד. החברה בוחנת את החלופה ואת ההשלכות של שינוי הייעוד של הנכס והשארתו כמוסף פטרוכימי לאחסון דלקים ומתקן לעיבוד אספלט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker