כלל ביטוח מסכמת רבעון בהפסד ענק של יותר מחצי מיליארד שקל

ההפסד נובע בעיקר מחיזוק עתודות בגין החשיפה לריבית, שאילצו את כלל להפריש ברבעון השלישי בלבד 1.1 מיליארד שקל

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח
יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: דן קינן
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

הפסד גדול לכלל ביטוח ברבעון השלישי. מהדו"חות הכספיים שפירסמה הערב (ה') החברה עולה כי ההפסד הכולל שלה לאחר מס ברבעון השלישי של 2019 הסתכם בכ-565 מיליון שקל, לעומת רווח כולל בסך של כ-60 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018.

ירידת הריבית חסרת הסיכון שהשפיעה על כל הענף, אילצה את כלל לחזק עתודות ולהפריש ברבעון השלישי בלבד סכום של 1.1 מיליארד שקל. ההפסד הכולל לאחר מס בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הסתכם בכ-373 מיליון שקל. בתקופה המקבילה ב-2018 הרוויחה כלל סך של כ-56 מיליון שקל.

ההפסדים של כלל גדולים משמעותית לעומת יתר החברות בענף. כך למשל, הראל הפסידה 235 מיליון שקל ברבעון השלישי, ומגדל 222 מיליון שקל. מנורה מבטחים הפסידה 90 מיליון שקל, ואילו הפניקס יצאה ברווח של 26 מיליון שקל. הפערים נובעים בעיקר מהחשיפה הגדולה של כלל להשפעות הריבית על פני מתחרותיה. זאת, בשל התיק ההיסטורי של ביטוחי המנהלים עם מקדם מובטח וביטוחי סיעוד, שמהווים חלק ניכר מהתיק של כלל בדומה למגדל. שתי החברות הן מהוותיקות בענף הביטוח, ואילו מגדל לא היתה מקזזת מההפסד סכום של 270 מיליון שקל כתוצאה משערוך, ההפסד היה מסתכם בכמעט חצי מיליארד שקל.

ההכנסות של כלל מפרמיות שהורווחו ברוטו, דמי הגמולים שהתקבלו מעסקי פנסיה וגמל, ותקבולים בגין חוזי השקעה הסתכמו ברבעון השלישי בכ-4.8 מיליארד שקל, מה שמשקף גידול של 1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

היקף הנכסים המנוהלים בכלל גדל ב-8% ועומד על כ-212 מיליארד שקל, נכון לסוף ספטמבר, לעומת כ-197 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

יחס כושר הפירעון נכון ל-30.6.2019 היה כ-93%, כאשר לפי דרישות הרגולציה, החל מדצמבר נדרשות החברות לעמוד על יחס כושר פירעון של 75%. עם זאת, לצורך חלוקת דיווידנד נדרש יחס כושר פירעון של 100%. לאחר תאריך החישוב, החברה ביצעה גיוס הון משני, שלדבריה יתרגם לכ-100% ביחס כושר הפירעון.

דני נוה, יו"ר כלל החזקות, מסר: "התוצאות הכספיות הושפעו בעיקר בשל חיזוק עתודות ההון בעקבות הירידה בסביבת הריבית. בהיבטים העסקיים, כלל משיגה הובלה בתשואות בתיקי חיסכון ארוך הטווח תחת ניהולה ומציגה צמיחה במרבית תחומי פעילותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker