הפניקס מסכמת את הרבעון השלישי עם רווח כולל של 26 מיליון שקל

ברבעון המקביל אשתקד, הרווח של החברה היה 308 מיליון שקל ■ הפניקס רשמה גידול של 11% בפרמיות, שעיקרו נבע מזכיית החברה במכרז הביטוח הסיעודי של קופת חולים מכבי

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אייל בן סימון
אייל בן סימוןצילום: אסנת קרסנסקי

מהדו"ח הכספי של חברת הביטוח הפניקס שפורסם היום (ה') עולה כי הרווח הכולל שלה לרבעון השלישי של 2019 הסתכם בכ-26 מיליון שקל, בהשוואה לכ-308 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההשפעות העיקריות על הרבעון השלישי, שהיו רוחביות על פני כל ענף הביטוח, נבעו מירידה בעקום הריבית, מה שהביא את הפניקס להגדיל את ההתחייבויות הביטוחיות שלה ברבעון בכ-510 מיליון שקל (לפני מס).

הפרמיות שהורווחו ברוטו ברבעון השלישי הסתכמו לסך של כ-2.8 מיליארד שקל, גידול בשיעור של כ-11% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. עיקר הגידול בפרמיות נובע מזכייתה של הפניקס במכרז הביטוח הסיעודי של קופת חולים מכבי, שנכנסה לתוקף בתחילת השנה.

בביטוח הכללי צמחו הפרמיות בשלושת הרבעונים ב-3.3% ל-2.1 מיליארד שקל. הגידול נבע בעיקר כתוצאה מהגדלת היקפי הפעילות ומספר המבוטחים של החברה בקיזוז ירידה בפרמיה הממוצעת, בעיקר בענף רכב רכוש.

הסיבה לכך שהפניקס הצליחה להציג רווח, הגם אם לא גבוה, ברבעון הנוכחי - להבדיל מחברות ביטוח גדולות אחרות שהציגו הפסדים - נובע מהתיק המגוון שלה הכולל בין היתר 39% ביטוח כללי, 17% ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח, ו-13% ביטוח בריאות. הורדת הריבית בטווח הארוך השפיעה בעיקר על פוליסות סיעוד, בריאות וביטוח רכב חובה, ולמעשה על כל פוליסה שיש לה התחייבות לתשלומים ארוכי טווח. כדי לעמוד בהתחייבויות אלה, נדרשות חברות הביטוח להפריש הון גבוה יותר, מה שפוגע ברווחיותן כיום. התיק של הפניקס אינו מתרכז בפוליסות מסוג זה לעומת חברות ביטוח אחרות.

סיבה נוספת לכך שהפניקס הציגה רווח ברבעון היא מבנה האחזקות שלה, שכולל השקעות שלא קשורות לביטוח, ובהן חברת דיור מוגן בשם עד 120. החברה עברה ברבעון הנוכחי להיות מוצגת כחלק ממגזר הבריאות בדו"חות הכספיים וקיזזה חלק מההפסדים. כך גם השפעת הורדת הריבית על חברת הדיור המוגן - שחלק מהנכסים שלה הוא נדל"ן - היא חיובית. זאת, בקורלציה הפוכה לתיק הביטוחי.

לחברה הון עצמי של כ-6.4 מיליארד שקל והיקף הנכסים המנוהלים שלה הסתכם לסך של כ-204 מיליארד שקל.

מתחילת השנה חילקה החברה דיווידנד בסך של 480 מיליון שקל.

יחס כושר הפירעון של החברה נכון ל-31 בדצמבר 2018 הוא 134%, ולפי אומדן שביצעה החברה, ירידה של 50 נקודות בסיס לאורך עקום הריבית השקלי הצמוד, היתה מובילה לירידה של כ-10% ביחס כושר הפירעון. 100% היא הרמה הנדרשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום