המכירות של התעשייה האווירית זינקו ב-17% ברבעון - אך הרווח התפעולי עדיין נמוך

מכירות החברה הסתכמו ביותר ממיליארד שקל ברבעון השלישי של 2019 ■ ואולם סך ההוצאות על שכר בתשעת החודשים הראשונים של 2019 גדל ב-84 מיליון דולר ■ החוליה החלשה של החברה נותרה החטיבה הגדולה ביותר - התעופה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל של התעשייה האווירית
מפעל של התעשייה האוויריתצילום: אייל טואג

החברה הממשלתית השנייה בגודלה במשק - התעשייה האווירית - פירסמה היום (חמישי) את דו"חותיה הכספיים. למרות השיפור הניכר, מצפה לחברה עבודה רבה בשיפור הצמיחה. התעשייה האווירית מציגה רווח תפעולי של 42 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2019 (בהשוואה להפסד תפעולי של 19 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2018), וצמיחה של 16.8% במכירות לרמה של מעט יותר ממיליארד דולר. עם זאת, שיעורו של הרווח התפעולי מהמכירות הוא 4.1% בלבד.

היכולת לצמוח עשויה להכריע את השווי שתקבל החברה, אם וכאשר תוגשם תוכנית ההנהלה להנפיק בבורסה 25% ממניות החברה. בחברה מנמקים את השיפור בתוצאות בעיקר בהתייעלות התפעולית - החל בחיסכון באמצעי הייצור וכלה בשיפור תהליכי הייצור, התמקדות בקווי מוצרים רווחיים וצמצום קווים הפסדיים.

עם זאת, נראה שחלק מהשיפור המרשים נובע מניקוי שולחן שערכה החברה ב-2018. כך, הוצאות ההנהלה, הוצאות כלליות והוצאות השיווק של החברה הסתכמו בתשעת החודשים הראשונים של 2019 ב-199 מיליון דולר (ירידה לעומת הוצאות של 214 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד), והן 6.6% מהמכירות (8% בשנה שעברה). עם זאת, בדו"חות מוסבר כי הקיטון בהוצאות נובע בעיקר מרישום הפרשה לחובות מסופקים ומרישום הפרשה בגין חוסר הסכמות מסחריות בתקופה המקבילה ב-2018.

ככל שמדובר בעקב האכילס של החברה - הוצאות השכר שלה, התמונה מורכבת. בהנהלה גאים בכך שהגידול במכירות הושג ללא גידול ניכר בכוח האדם של החברה. עם זאת, סך הוצאות שכר העבודה בתשעת החודשים הראשונים של 2019 גדלו ב-84 מיליון דולר, כתוצאה מכך שמצבת כוח האדם עלתה בתחומי הפעילות שבהם כמות ההזמנות צמחה, וכן מגידול נטו בהפרשות בגין הטבות סוציאליות לעובדים בשל סיום הסכם הצמיחה באוגוסט 2019. הסכם הצמיחה הוא שאיפשר את התייעלות החברה בשנה האחרונה, וההתמהמהות בהארכתו, לאור סירובם של העובדים, עשויה לפגום במאמצים להמשך ההתייעלות.

הוצאות המחקר והפיתוח של החברה עלו ברבעון השלישי והסתכמו ב-3.5% מהמכירות (לעומת 4.4% ברבעון המקביל אשתקד), כחלק מהאסטרטגיה של החברה להעלאת ההשקעה באפיק זה. החברה שואפת להעלות את שיעור הוצאות המחקר והפיתוח ל-5.5% מהמכירות ב-2019.

מטוס נוסעים שהוסב למטוס מטען עבור אמזון
מטוס נוסעים שהוסב למטוס מטען עבור אמזוןצילום: דודו בכר

עדות נוספת לניקוי השולחן מתבטא בדיווח החברה כי בתשעת החודשים הראשונים של 2019, הוצאות המימון (נטו) היו כ-3 מיליון דולר בלבד (לעומת כ-33 מיליון דולר אשתקד). הקיטון בהוצאות נובע בעיקר מרישום הכנסה בגין התאמת רכיב המימון על הפרשה ובגין בקשה לאישור תובענה ייצוגית; מגידול בתשואה על פיקדונות ונכסים פיננסיים סחירים ומרישום הכנסות בגין נגזרים פיננסיים.

החוליה החלשה של החברה נותרה גם ברבעון השלישי חטיבת התעופה - החטיבה הגדולה ביותר, האחראית ליותר משליש מסך מכירות החברה. ברבעון השלישי של 2019 רשמה החטיבה רווח תפעולי 2 מיליון דולר בלבד לעומת הפסד תפעולי של 5 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. המעבר לרווח אחרי הפסדים של שנים ארוכות הושג בעקבות מהלך המיזוג של שלוש החטיבות שעסקו בפעילות התעופה האזרחית בעבר לכדי חטיבה אחת. עם זאת, מדובר ברווח תפעולי זניח.

צבר המכירות של החברה נכון לסוף הרבעון, שמסתכם ב-13.3 מיליארד דולר, מביא לכך שהאסטרטגיה שלה ממוקדת כיום בעיקר בהתייעלות, על בסיס חוזי המכירות הקיימים שעליהם היא חתומה.

מנכ"ל התעשייה האווירית, נמרוד שפר, הגיב לדו"חות באומרו: "תוצאות הרבעון ממשיכות את המגמה החיובית של שיפור בביצועי החברה. אני רואה בכך תוצאה של יישום האסטרטגיה החדשה של החברה, המתמקדת בכניסה לשווקים חדשים, בשיפור המודל התפעולי ובמיקוד במנועי הצמיחה. התעשייה האווירית תמשיך במאמצי השיווק והמכירה המוגברים, בצד התייעלות תפעולית ושמירה על המשך השקעות במחקר ופיתוח עצמי. בכך תמשיך החברה להוביל את שוק התעשיות הביטחוניות בישראל ולהיות אחת היצואניות הגדולות במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום