קבוצת דלק: הרווח ברבעון ירד ל-65 מיליון שקל; החוב הפיננסי עלה

דירקטוריון דלק מינה את עידן וולס לתפקיד המנכ"ל, במקומו של אסי ברטפלד ■ דלק דיווחה כי סך החוב של כלל הקבוצה (ללא הפניקס) למחזיקי האג"ח ולבנקים טיפס ל-23.4 מיליארד שקל בסוף ספטמבר, לעומת 22.5 מיליארד שקל בסוף 2018

ערן אזרן
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, סיימה את הרבעון השלישי של 2019 ברווח של 65 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 325 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. הקיטון נבע בעיקר מירידה בתרומה של השינויים בשווי חברת הביטוח הפניקס, שמכירתה הושלמה החודש; וכן מירידה ברווח של החברה הבת איתקה, הפועלת בים הצפוני.

הכנסות דלק ברבעון השלישי קטנו בכ-11.5% ל-2 מיליארד שקל, בהשוואה ל-2.2 מיליארד שקל ברבעון המקביל ב-2018. הירידה נבעה מקיטון בהכנסותיה של איתקה, בין היתר לאור השבתות מתוכננות שביצעה איתקה במתקני ההפקה לצורך ביצוע עבודות תשתית ותחזוקה; וכן בשל ירידה בהכנסות החברה הבת דלק ישראל, הפועלת בתחום תחנות התדלוק.

ההכנסות של איתקה ברבעון השלישי הסתכמו בכ-62 מיליון דולר, לעומת 108 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2018. קצב התפוקה היומית מהמאגרים ירד ברבעון ל-15.7 אלף חביות ליום (Kboed), לעומת 16.5 אלף חביות ליום בתקופה המקבילה כתוצאה מעבודות התחזוקה. איתקה סיימה את הרבעון ברווח של 600 אלף דולר, לעומת רווח של 24 מיליון דולר ברבעון המקביל.

בנובמבר השלימה איתקה את רכישת נכסי שברון בים בצפוני, בעסקה בשווי של כ-2.3 מיליארד דולר. העסקה תגדיל את הפקת הנפט היומית של איתקה בכ-60 אלף חביות. דלק דיווחה כי במסגרת העסקה היא השקיעה באיתקה 765 מיליון דולר – 150 מיליון דולר כהלוואה, ועוד 615 מיליון דולר כהשקעה הונית.

ההשקעות בעסקת שברון הגדילו את החוב הפיננסי נטו של דלק (בשקלול התמורה ממכירת הפניקס) ל-6.1 מיליארד שקל נכון למועד פרסום הדו"חות, לעומת 5.6 מיליארד שקל בסוף הרבעון השלישי של 2019. סך החוב של קבוצת דלק (ללא הפניקס) למחזיקי האג"ח, לבנקים ולגופים פיננסיים אחרים גדל ל-23.4 מיליארד שקל בסוף ספטמבר, לעומת 22.5 מיליארד שקל בסוף 2018. נכון למועד פרסום הדו"חות לדלק יתרות מזומנים, ניירות ערך סחירים ומסגרות אשראי לא מנוצלות, בסכום כולל של כמיליארד שקל.

אסדת קידוח של איתקה בים הצפוני
אסדת קידוח של איתקה בים הצפוניצילום: ithacaenergy.com

הכנסות ממכירת גז בישראל, בניכוי תמלוגים, הסתכמו ברבעון השלישי בכ-350 מיליון שקל, לעומת 378 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. הביקוש לגז ממאגר תמר הסתכם ב-2.8 מיליארד מ"ק (BCM). הרווח הנקי המיוחס לקבוצת דלק מהפעילות הסתכם בכ-139 מיליון שקל, לעומת 136 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הכנסות דלק ישראל ירדו ברבעון ל-1.3 מיליארד שקל, לעומת 1.35 מיליארד שקל ברבעון המקביל ב-2018. דלק ישראל, חברה בת בבעלות מלאה, מפעילה 239 תחנות תדלוק ברחבי הארץ, מתוכן 178 בהפעלה עצמית; וכן 196 חנויות נוחות, בהן 160 בהפעלת עצמית והיתר בזכיינות. הרווח הנקי של דלק ישראל הסתכם בכ-30 מיליון שקל, לעומת 34 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הפניקס תרמה כ-52 מיליון שקל לרווח הנקי של דלק ברבעון השלישי. בעקבות השלמת העסקה למכירת השליטה, בתמורה ל-1.57 מיליארד שקל, דלק תחדל ברבעון הרביעי מלאחד את דו"חותיה של הפניקס. כמו כן, דלק צפויה להכיר ברווח של כ-70 מיליון שקל, כתוצאה מהעברה לרווח או הפסד של הסכומים שנזקפו בעבר לקרנות הון בגין ההשקעה בפניקס.

אמש הודיעה דלק על סיום תפקידו של המנכ"ל הוותיק, אסי ברטפלד, החל מסוף השנה. במקומו ימונה עידן וולס, המשנה למנכ"ל קבוצת דלק ומנכ"ל קבוצת תשובה הפרטית. ברטפלד מסר עם פרסום התוצאות: "השלמת מכירת הפניקס, רכישת נכסי שברון בים הצפוני ותחילת הפקת הגז מלווייתן מסמלים את סיומו של התהליך האסטרטגי להפיכת דלק לחברת אנרגיה, ומאפשרים לחברה לפתוח את העשור הבא כחברת אנרגיה בינלאומית מובילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker