התחרות ממשיכה לשחוק את סלקום: הפסידה 2 מיליון שקל ברבעון השלישי

החוב הכולל של סלקום עלה - וכך גם שיעור הנטישה שלה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
צעירים ניר שטרן
מנכ"ל סלקום, ניר שטרןצילום: עופר וקנין

התחרות בשוק הסלולר ממשיכה להשפיע לרעה על סלקום: חברת התקשורת הנשלטת על ידי דיסקונט השקעות, הפסידה 2 מיליון שקל (כאגורה למניה) ברבעון השלישי של 2019, לעומת רווח של מיליון שקל, (כ-1 אגורה למניה) ברבעון המקביל בשנה שעברה.

ההפסד נגרם אף שהחברה הצליחה להגדיל את הכנסותיה ב-3.1% ל-938 מיליון שקל. הרווח התפעולי של סלקום ירד ב-20% ל-32 מיליון שקל.

מצבת מינויי הסלולר של החברה הסתכמה בסוף הרבעון ב-2.767 מיליון (גידול של 22 אלף מנויים נטו במהלך הרבעון). נתון זה עדיין משקף ירידה של 2.1% מהרבעון המקביל ב-2018. שיעור הנטישה של החברה המשיך לגדול, והגיע ל-11.4% לעומת  10% ברבעון המקביל בשנה שעברה. סלקום הצליחה להכניס מכל מנוי סלולר 53.2 שקל, ל-52.5 שקל ברבעון המקביל. העליה נבעה ממחיקת מנויי פריפייד וm2m ממצבת מנויי הסלולר של החברה ברבעון הקודם. 

החברה הצליחה להגדיל ב-6.65% את מספר בתי האב להם היא מעניקה תשתית אינטרנט - 276 אלף מנויים. בתחום הטלוויזיה, הצליחה החברה להגדיל את מספר מנוייה ב-19.9% בהשוואה לרבעון הקודם, ל-247 אלף מינויים.

תזרים המזומנים הפנוי של סלקום שאמור לעזור לה לשרת את חובותיה צמח ברבעון השלישי של 2019 ל-234 מיליון שקל, לעומת תזרים סולידי יותר של 34 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה. הגידול התאפשר לאחר מכירת תשתיות הסיבים האופטיים של החברה בשכונות מגורים - לפרויקט IBC, שבו היא שותפה עם חברת חשמל. החברה נדרשה להשקיע 149 מיליון שקל ברשתות התקשורת, פרישת סיבים אופטיים, מערכות מידע תוכנות וממירי טלוויזיה. כ-11 מיליון שקל פחות מהשקעתה ברבעון השלישי של 2018.

סלקום. המניה זינקה ב-37% מספטמבר
היקף החובות גדל. סלקוםצילום: BAZ RATNER/רויטרס

ההון של סלקום הסתכם ב-1.629 מיליארד שקל. החוב הכולל של החברה צמח ל-5.239 מיליארד שקל לעומת 4.61 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. בקופת החברה כיום 698 מיליון שקל לעומת 773 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. 

תוכנית הבראה

לאחר שהחברה הבהירה בדו"חות כי אינה בטוחה שתוכל להוציא לפועל את תוכנית ההבראה שהיא מתכננת, מנכ"ל קבוצת סלקום, ניר שטרן, מסר למשקיעים: "לנוכח המשך התחרות העזה ורמות המחירים הנמוכות בשוק התקשורת הישראלי, הודענו במהלך רבעון זה על אימוצה של תוכנית הבראה לחיזוק החברה ולהתמודדות טובה יותר עם תנאי השוק. אנו נמצאים בימים אלה בעיצומם של מהלכים מקיפים ועמוקים ליישום התוכנית ולשיפור המדדים הפיננסיים והתפעוליים של החברה. בין יתר הצעדים, פנינו בדרישה לספקי החברה להפחתה ממחיר השירותים שלהם, ביצענו שינויים בתוכנית ההשקעות של החברה, קיצצנו בהוצאות ואנו מנהלים מו"מ עם נציגות העובדים".

"השפעת הצמצום בחלק מההוצאות ניכרת באופן חיובי כבר בסיומו של רבעון זה, והיא צפויה להעמיק ברבעונים הבאים. בזמן שתנאי השוק ממשיכים להיות מאתגרים, אנו נחושים ליישם את תוכנית ההבראה. נכון להיום, יותר מ-300 אלף משקי בית מחוברים לתשתית הסיבים של IBC, שממשיכה בימים אלה את פרישת הסיבים האופטיים ונערכת להאיץ משמעותית את קצב הפרישה ב-2020, תוך שילוב יכולות הפרישה המהירות של חברת החשמל. אנו ממשיכים להתמקד בהעברת לקוחות האינטרנט והטלוויזיה שלנו לתשתית סיבים תוך שיפור רווחיות המגזר, והקטנת התשלומים לבזק".

"עלייה מהכנסות השירותים במגזר הנייד"

שלומי פרילינג, מנהל הכספים הראשי של החברה, מסר: "העלייה מהכנסות השירותים במגזר הנייד נובעת מעונתיות חיובית בהכנסות נדידה בין ארצית ומפעילות הגברת הכנסות. החברה ממשיכה להעביר לקוחות אינטרנט לתשתית סיבים תוך שיפור רווחיות המגזר והעמקת החדירה בבניינים מחוברים. במהלך הרבעון, החברה השלימה את עסקאות ההשקעה ב-IBC ואת מכירת תשתית הסיבים של סלקום בשכונות מגורים ל-IBC. במסגרת שתי העסקות סלקום השקיעה בהון והעניקה הלוואות בעלים ל-IBC בסכום מצטבר של 154 מיליון שקל, וקיבלה מ-IBC תמורת מכירת הסיבים 181 מיליון שקל. ההשפעה התזרימית נטו של שתי העסקות עמדה של תזרים חיובי של 27 מיליון שקל. תזרים המזומנים החופשי לרבעון השלישי של 2019, הסתכם ב-234 מיליון שקל וכולל את תמורת מכירת תשתית הסיבים בסך 181 מיליון שקל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker