רכישת תעש דחפה את אלביט מערכות לצמיחה של 23%, אבל שחקה את הרווחיות

אלביט מערכות הציגה גם צמיחה אורגנית חד ספרתית גבוהה, אבל רשמה ירידה של 6% ברווח התפעולי ■

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מל"ט הרמס 900
יורם גביזון

"הפוטנציאל העסקי שלנו גדול מאי פעם, האינטגרציה של תעש מתקדמת מהר מהמתוכנן ואנחנו משקיעים את כל האנרגיות בהתמודדות על פרויקטים במדינות המערב - שיבטיחו את עתידה של אלביט לעשרות השנים הקרובות". כך אמר הבוקר (ג') בוצי מכליס, מנכ"ל אלביט מערכות, לאחר פרסום התוצאות הכספיות של החברה לרבעון השלישי של 2018.

המשקיעים העדיפו להתמקד ברווחיות הנמוכה יחסית ברבעון השלישי ובמחיר שגבתה ההשקעה בעתיד מאלביט מערכות בטווח הקצר. המניה שנסחרה במחיר שיא, ששיקף שווי חברה של 7.25 מיליארד דולר, הגיבה לתוצאות הכספיות בעליה מתונה של 0.35% . אלביט מערכות, בשליטת מיקי פדרמן, הרוויחה 72 מיליון דולר שהם 1.63 דולר למניה - על בסיס כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US GAAP) ברבעון השלישי של 2019. זהו גידול של 12.5% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018.

אלביט מערכות הרוויחה 59 מיליון דולר, שהם 1.33 דולר למניה, ברבעון השלישי של 2019. זאת על בסיס Non GAAP, כלומר בנטרול הפרשות להפחתת נכסים לא מוחשיים, הפרשות לירידת ערך ורווחי הון והפרשי שער חליפין. ממוצע תחזיות האנליסטים היה לרווח של 1.59 דולר למניה על בסיס Non GAAP ברבעון החולף.

נשיא אלביט מערכות, בצלאל מכליסצילום: אלביט מערכות

הכנסותיה של אלביט מערכות צמחו ב-23% ברבעון השלישי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018 והסתכמו ב-1.1 מיליארד דולר. הכנסות  אלו אינו כוללות לפי שעה את הכנסותיה של חטיבת Night Vision של חברת האריס. רכישתה תמורת 350 מיליון דולר הושלמה במחצית ספטמבר 2019.

מניית אלביט מערכות

מניית אלביט

הגידול בהכנסות נובע בעיקר מאיחוד תוצאותיה של חברת תעש, שנרכשה בנובמבר 2019 תמורת 495 מיליון דולר, ומצמיחה אורגנית חד ספרתית גבוהה. הצמיחה האורגנית נבעה לדברי יוסי גספר, סמנכ"ל הכספים של אלביט מערכות, מכל קווי המוצרים ומכל אזורי הפעילות העיקריים של החברה.

מטוס אימון חדש של חיה"א האמריקאיצילום: בואינג

הכנסותיה של אלביט מערכות בארה"ב צמחו ב-45% ברבעון השלישי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018 והסתכמו ב-333 מיליון דולר. ההכנסות בשוק האמריקאי שהוא השוק המרכזי של החברה היו גבוהות לראשונה מ-30% מהמחזור. מכליס ציין שהחברה נהנית מגידול בביקוש בארה"ב, במדינות נאט"ו ובאוסטרליה וזוכה לעניין גם בשוק היפני.

אלביט משקיעה אנרגיות וכסף רב בפוזיציות שיבטיחו את עתיד החברה לעשרות שנים, כמו למשל הזכייה בחוזה בהיקף של 300 מיליון דולר כספק של פתרון רדיו תוכנה טקטי לצבא שוויץ. כך גם הזכייה בחוזה של החברות בואינג וסאאב לספק את מערכות האוויוניקה בתא הטייס של מטוס האימון T-X החדש של חיל האוויר האמריקאי ואספקת מערכות תצוגה לקסדות של טייסי מטוסי ה F-35 של חיל האוויר האמריקאי. במסגרת חוזה שדווח לאחרונה בעיתונות ההודית, אלביט מערכות ושותפתה ההודית Bharat Forge יספקו תותחי הוביצר 155 מ"מ לצבא ההודי בהיקף של מיליארד דולר.

הרווח הגולמי של אלביט מערכות, שהיה אולי אחת מנקודות התורפה של הדו"ח הכספי, גדל ב-12% ברבעון השלישי של 2019 לעומת המקביל ב-2018, כלומר במחצית מקצב הגידול במכירות והסתכם ב-286 מיליון דולר, שהם 26% מהמחזור בהשוואה ל-28.6% מהמחזור המקביל ב-2018. השחיקה של כמעט 3 נקודות אחוז ברווחיות הגולמית נובעת מאיחוד הכנסותיה של תעש, שרווחיותה הגולמית נמוכה עדיין מהרווחיות הגולמית הממוצעת של החברה לפני רכישתה, ומחריגה בעלויות של חלק מהפרויקטים שסופקו ברבעון החולף.

לדברי מכליס, האינטגרציה של תעש מתקדמת מהר מהמתוכנן וכן גם קצב הגידול בחוזים בחו"ל שעדיין לא הומרו להזמנות. כך למשל הזכייה באספקת מערכת המיגון האקטיבי לרכב קרבי משוריין "חץ דורבן" עבור הצבא האמריקאי ועבור צבא הולנד. לדבריו, תהליך ההתכנסות של תעש לשיעורי הרווחיות התפעולית של אלביט מערכות יארך עוד כמה שנים.

הרווח התפעולי של אלביט מערכות צמח ב-29% ברבעון השלישי של 2019 בהשוואה למקביל ב-2018 והסתכם ב-102 מיליון דולר, שהם 9.2% מהמחזור לעומת 8.8% מהמחזור במקביל ב-2018 . הגידול החד ברווח התפעולי נבע מרווח הון של 28 מיליון דולר - ממכירת בניין בנתניה כחלק מעסקת Sell & Lease Back.

הרווח התפעולי על בסיס Non GAAP, כלומר בניכוי רווח ההון וההפחתה של נכסים לא מוחשיים, ירד ב-5 מיליון דולר (6% ) למרות גידול של 30 מיליון דולר בהכנסות (23% ) והסתכם ב-81 מיליון דולר שהם 7.3% מהמחזור בהשוואה ל-9.6% מהמחזור במקביל ב-2018.

הירידה ברווח וברווחיות התפעולית נובעת מהשחיקה ברווחיות הגולמית שהשתרשה לרווח התפעולי ומגידול של 14% בהוצאות המו"פ, עלייה של 8.8% בהוצאות המכירה והשיווק, וכן מעלייה של 52% בהוצאות ההנהלה והכלליות. זאת כחלק מהמאמץ לזכות בחוזי הספקה ארוכי טווח למערכות משמעותיות כמו מטוסי קרב ומטוסי אימון לצבא האמריקאי, או מערכות רדיו לצבא שוויץ, חוזה שהתמודדות עליו ארכה שלוש שנים. גספר ציין שהחל ב-2020 תושק מערכת התוכנה לניהול משאבי הארגון (ERP) במקום 11 מערכות התוכנה שאלביט מערכות משתמשת בהן כיום. על פי ניסיון של חברות אחרות, השקת מערכת ERP עשויה לחסוך 10%-5% מהוצאות התקרה של החברה בטווח הארוך, כלומר 100-50 מיליון דולר לשנה.

שורת הרווח הנקי של אלביט מערכות נפגעה כתוצאה מקפיצה של 126% בהוצאות המימון של החברה, בעיקר כתוצאה מהשפעת יישום התקן האמריקאי החדש בנושא חכירות תפעוליות (ASC 842). זו גרמה לגידול של 6.7 מיליון דולר בהוצאות המימון.

אלביט מערכות ספגה גם הוצאות אחרות של 2.8 מיליון דולר כתוצאה מהשפעת הירידה בריביות ארוכות הטווח על התחייבותה של החברה לקופת הפנסיה של עובדיה. אלביט מערכות הפרישה מיליוני דולרים לירידת ערך ההשקעה בחברת הסטארט-אפ Po Celltech שמפתחת סופר קבלים. הפרשה זו העבירה את חלקה של אלביט מערכות בתוצאות של חברות מוחזקות להפסד של 500 אלף דולר ברבעון השלישי של 2019 לעומת רווח של 2.7 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2018. החברות המוחזקות של אלביט מערכות כוללות את SCD שהיא שותפות שווה עם רפאל שמפתחת גלאי חישה ומערכות לייזר. חברות מוחזקות אחרות השותפות השווה עם KBR הבריטית שמנהלת את בתי הספר לטיסה של חיל האוויר המלכותי וחברת אופגל שבבעלותן השווה של אלביט מערכות ורפאל שמפתחת מערכות הדמיה תרמיות לשוק האזרחי.

צבר העבודות של אלביט מערכות הגיע ל-9.8 מיליארד דולר בסוף הרבעון השלישי של 2019, לעומת 8.1 מיליארד דולר בסוף ספטמבר 2018, זהה לצבר ההזמנות בסוף יוני 2019. צבר זה אינו כולל את ההזמנות הרכות כלומר חוזי מסגרת רב שנתיים שבגינם נרשמות רק ההזמנות לשנה הקרובה - כמו חוזה ההספקה של מערכות ראיית לילה למארינס בהיקף של 250 מיליון דולר, או מכרזים שבהם החברה קיבלה הודעת זכייה, אך טרם קיבלה הזמנות בגינם. הצבר הרך מוערך ב-20%-15% מצבר ההזמנות המדווח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker