הראל: הפסד רבעוני של 235 מיליון שקל; שיא בהיקף הנכסים המנוהלים

החברה הפרישה 1.1 מיליארד שקל בגין השפעות הריבית ■ מישל סיבוני: "בנטרול השפעת הריבית, הראל הייתה מציגה לתקופת הדו"ח רווח של יותר ממיליארד שקל לאחר מס, הגבוה בתולדות החברה" ■ בתשעת החודשים הראשונים של השנה חלה ירידה של 16% ברווח הכולל

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מישל סיבוני, מנכ"ל הראל
מישל סיבוני, מנכ"ל הראלצילום: יונתן זינדל / פלאש

הראל מפרסמת היום (ג') את הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2019, ומהם עולה כי ההפסד הכולל לאחר מס הסתכם בכ-235 מיליון שקל. ברבעון המקביל אשתקד הרווח הכולל לאחר מס עמד על כ-287 מיליון שקל. תוצאות הרבעון הושפעו בעיקר מהירידה החדה של עקום הריבית, שהביאה להגדלת ההתחייבויות הביטוחיות של הראל. אם מנטרלים השפעה זו, הסתכם הרווח הכולל בכ-372 מיליון שקל. על רקע פרסום הדו"ח יורדת מניית החברה ב-1.3%.  

בתשעת החודשים הראשונים של השנה ירד הרווח הכולל לאחר מס בכ-16%, לאחר שהסתכם בכ-451 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לאחר מס של כ-537 מיליון שקלים בתקופה המקבילה אשתקד. התשואה על ההון בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2019 עמדה על 10%, לעומת תשואה על ההון של 13% בתקופה המקבילה אשתקד ותשואה על ההון של 22% ברבעון הקודם.

סך הנכסים המנוהלים של הקבוצה, נכון ל-30 בספטמבר 2019, הסתכמו בכ-270 מיליארד שקל, גידול של כ- 15% לעומת סוף שנה שעברה.

ברבעון השלישי של 2019 גדל סך הפרמיות שהורווחו ברוטו ודמי הגמולים בכ–9%, והסתכמו בכ-7.2 מיליארד שקל, לעומת כ-6.6 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. בתשעת החודשים הראשונים של 2019 סך הפרמיות ברוטו ודמי הגמולים גדלו בכ-6%, והסתכמו ב-20.4 מיליארד שקל, לעומת כ-19.2 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות של החברה, נכון ל-30 בספטמבר, עמד על כ-6.1 מיליארד שקל. בתקופת הדו"ח חילקה החברה דיבידנדים בסך 236 מיליון שקל, מתוך סכום זה 107 מיליון שקל חולקו ברבעון הנוכחי. במהלך העשור האחרון חילקה הראל השקעות לבעלי מניותיה דיבידנדים בסכום מצטבר של כ-2.3 מיליארד שקל.

הפסדים גם בביטוח הכללי

ההפסד הכולל לפני מס בפעילות חיסכון ארוך טווח (ביטוח חיים, פנסיה, גמל והשתלמות) ברבעון השלישי של שנת 2019 הסתכם בכ-33 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של כ-205 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

הקיטון ברווח נובע בעיקר מהירידה החדה של עקום הריבית חסרת הסיכון המשמשת לבחינת נאותות העתודות, אשר הביאה לגידול בהתחייבויות הביטוחיות, ומיישום שינוי בלוחות התמותה. בעקבות שינוי זה הגדילה הראל ביטוח את ההתחייבויות הביטוחיות במגזר ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח בסך של כ-91 מיליון שקל. קיטון זה קוזז בחלקו על ידי עלייה בגביית דמי הניהול.

סך הפרמיות שהורווחו ברוטו ודמי הגמולים בפעילות החיסכון ארוך הטווח עלו ברבעון השלישי בכ-9% לכ-4.9 מיליארד שקל, לעומת כ-4.5 מיליארד במקביל. סך הפרמיות שהורווחו ברוטו בביטוח חיים ברבעון השלישי של 2019 הסתכמו בכ-1.8 מיליארד שקל, לעומת כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד, גידול של כ-20%.

בקרנות הפנסיה, חלה עליה קלה וגידול משמעותי יותר ניכר בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות. הרווח הכולל לפני מס מניהול קרנות פנסיה הסתכם ברבעון השלישי של 2019 בכ-22 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של כ-23 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בקופות גמל וההשתלמות עלה הרווח הכולל לפני מס בכ-25% והסתכם בכ-15 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של כ-12 מיליון ברבעון המקביל אשתקד.

בביטוח הבריאות, ההפסד הכולל לפני מס הסתכם ברבעון השלישי של 2019 בכ-480 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של כ-82 מיליון ברבעון המקביל. ההפסד נובע בעיקר מהירידה החדה של עקום הריבית, אשר הביאה לגידול בהתחייבויות הביטוחיות בסך של כ-663 מיליון שקל, בעיקר בגין הפעילות בתחום הסיעודי.

על אף ההפסד, סך הפרמיות בביטוח הבריאות עלה בכ-8% ברבעון השלישי של השנה, והסתכם בכ-1.3 מיליארד שקל, לעומת כ-1.2 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד.

בביטוח הכללי חלה ירידה של 57% ברווח הכולל לפני מס בביטוח כללי ברבעון השלישי של שנת 2019 הסתכם בכ-30 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של כ-71 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. סך הפרמיות שהורווחו ברוטו בביטוח כללי ברבעון השלישי של 2019 הסתכמו בכ-858 מיליון שקל, לעומת כ-861 מיליון בתקופה המקבילה אשתקד.

גם במגזר שוק ההון והשירותים הפיננסיים חלה ירידה ברווח הכולל ברבעון השלישי. הרווח הכולל לפני מס הסתכם בכ-6 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של כ-9 מיליון במקביל. הירידה הייתה גם בהכנסות שהסתכמו ברבעון השלישי בכ-53 מיליון שקל, לעומת כ-54 מיליון ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון ברווח הכולל ובהכנסות לתקופה נובע בעיקר מהפיכת תעודות הסל לקרנות נאמנות באוקטובר 2018.

מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים, אמר: "אנו מסכמים את תשעת החודשים הראשונים של 2019 עם צמיחה בנכסים המנוהלים לסך של כ- 270 מיליארד שקל, גידול בפרמיות ושיפור חיתומי במרבית המגזרים. בנטרול השפעת הריבית, הראל הייתה מציגה רווח שיא לתקופה של יותר ממיליארד שקל לאחר מס, הגבוה בתולדות החברה". עוד הוסיף כי "החברה הכריזה לאחרונה על שינוי מבני נוסף כחלק מיישום האסטרטגיה העסקית החדשה, שגובשה לפני כשלוש שנים, ובמסגרתה הושם דגש על הטמעת כלים טכנולוגיים. אנו מתחילים ביישום שלב נוסף באסטרטגיה העסקית - נתמקד בפיתוח מוצרים שמותאמים לסגמנטים ספציפיים של לקוחות, הטמעת ראיית לקוח חזקה, חיזוק הקשר של הלקוח עם החברה ועם סוכני הביטוח, ומתן שירות מותאם למאפייניו של הלקוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker