הרווח של ביטוח ישיר ברבעון השלישי קרס ב-25%

הרווח הכולל בתחום הביטוח הכללי, ליבת העסקים של החברה, הסתכם ב-41 מיליון שקל, לעומת 62 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018 ■ הוצאות המכירה, הנהלה וכלליות עלו ב-7% כתוצאה מצמיחה בהיקף הפעילות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי הברצילום: דניאל בר און
אסא ששון

שחיקה של 25% ברווח הכולל של ביטוח ישיר ברבעון השלישי של השנה - כך עולה מהדו"ח הכספי של החברה. הרווח הכולל הסתכם ב-51 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 67 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון ברבעון נובע בעיקרו מירידה בהכנסות מהשקעות, שהיו נמוכות ב-15 מיליון שקל בהשוואה לרבעון מקביל אשתקד; וכן מירידה ברווחיות החיתומית בענפי הרכוש, שקוזזה בחלקה על ידי עלייה ברווחיות בענף הרכב חובה.

הרווח הכולל ברבעון השלישי בתחום הביטוח הכללי, ליבת העסקים של החברה, הסתכם ב-41 מיליון שקל, לעומת 62 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018.

הוצאות מכירה, הנהלה וכלליות הסתכמו ברבעון השלישי ב-142 מיליון שקל, לעומת 133 מיליון שקל אשתקד. מדובר בגידול של 7%, הנובע בעיקר מצמיחה בהיקף הפעילות, שבאה לידי ביטוי בגידול בעמלות לשותפים עסקיים וכן גידול בהוצאות השכר. גידול זה נבע בין היתר, בשל התפתחות השכר במשק, גידול בהיקף הנציגים בהלימה לצמיחה בגודל תיק הלקוחות והמשך הגדלת ההשקעות בתשתיות הטכנולוגיות.

הפרמיות ברוטו ברבעון הסתכמו ב-645 מיליון שקל, לעומת 666 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון בפרמיות ברוטו נובע בעיקר מגידול במספר הלקוחות והיקף הפעילות במרבית הענפים שבהם פועלת החברה, לצד פעולות החברה לטיוב תיק הלקוחות והורדת התעריפים בענף רכב רכוש, עקב השינויים בסביבה התחרותית. 

הפרמיות ברוטו מעסקי ביטוח כללי הסתכמו ב-500 מיליון שקל לעומת סך של 525 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - קיטון של 5%, הנובע בעיקרו מפעולות יזומות של החברה לטיוב תיק הלקוחות ומהורדת תעריפים בענף רכב רכוש, עקב שינויים בסביבה התחרותית והינו לאחר קיזוז הצמיחה החיובית בגודל תיק הלקוחות.

הרווח הכולל בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכם ב-166 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 172 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 5%. קיטון זה נובע בעיקרו מירידה ברווחיות החיתומית בענפי רכוש, שקוזזה בחלקה בעלייה ברווחיות בענף רכב חובה.

מנכ״ל ביטוח ישיר, קובי הבר, מסר: "אנו מסכמים רבעון נוסף עם רווח כולל הגבוה מ-50 מיליון שקל, למרות הקיטון ברווחי ההשקעות. אנו רואים בכך עדות להצלחת הפעולות שאנו עושים לטיוב תיק הלקוחות, בעיקר בענפי הרכב ולמיקוד ברווחיות החיתומית, שנמצאת במגמת שיפור מתחילת השנה. מהלכים לשיפור ההתייעלות התפעולית, לצד התמתנות בקצב גידול ההוצאות תרמו גם הם. אני מאמין שכלל המהלכים שאנחנו מובילים יבואו לידי ביטוי ביתר שאת בזמן הקרוב, ויאפשרו לנו להמשיך לממש בהצלחה את התוכניות והיעדים שלנו בכל ענפי הפעילות".

אייל דבי: "המספרים של מבטחי המשנה 'מייפים' את התמונה"

לאחר פרסום הדו"חות, אמר אייל דבי, מנהל מחקר מניות ישראליות בלאומי שוקי הון: "השורה התחתונה שדווחה טובה, בוודאי ביחס למחיר שבו נסחרת כיום המניה. שווייה הנוכחי הוא קצת יותר מ-1.7 מיליארד שקל, בעוד הרווח הכולל עולה ב-200 מיליון שקל בשנה – מה שגוזר מכפיל רווח נקי שמרני של 8.5 בלבד. אין הרבה חברות מקומיות עם רמת סיכון דומה ותמחור כל כך מכווץ. לפיכך, אין מנוס מהמסקנה כי שוק ההון חושש מירידה חדה של 20% לכל הפחות ברווחי החברה - בהשוואה לרווחיות ברבעון האחרון ומתחילת השנה".

דבי הוסיף כי "פרמיות שהורווחו (ברוטו) הסתכמו ברבעון השלישי ב-664 מיליון שקל, בהשוואה ל-660 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה. גם ביחס לשני הרבעונים הראשונים של השנה מדובר בצמיחה זניחה. מה שבולט היא הירידה בהכנסות בתחום הפעילות המרכזי של החברה - מגזר הרכבים. הירידה נבעה בעיקרה משחיקת המחירים הנמשכת, אבל גם מירידה כמותית. מה שפיצה על הירידה בהכנסות מרכבים היה העלייה בפרמיות שהורווחו בביטוחי החיים ובענפי רכוש אחרים – בעיקר דירות".

רווחי ההשקעה ברבעון השלישי, שאינם מיוחסים לפוליסות המשתתפות ברווחים, הסתכמו ב-10.6 מיליון שקל – סכום הנמוך משמעותית הן ביחס לרבעון המקביל (25.8 מיליון שקל) והן בהשוואה למחצית השנה הראשונה. דבי מציין כי "לכאורה, שוק ההון העניק רוח גבית לא מבוטלת, שכן התשואות ירדו בצורה חדה, אבל צריך לזכור שאיגרות החוב שהחברה מחזיקה מתאפיינות במח"מ קצר, ושהמדד השלילי השפיע לרעה (גם שערי החליפין לא תרמו לטובה). לפיכך, אנחנו סבורים שההכנסות מהשקעות ברבעון השלישי אינן גבוהות בצורה חריגה".

דבי התייחס לסוגיית מבטחי המשנה וציין: "מי שעוקב אחרי המספרים הרלוונטיים בדו"חות האחרונים אינו יכולה להתעלם מתופעה, שעל פניה נראית מוזרה – מבטחי המשנה מסבסדים את החברה. אם לוקחים את חלקם של מבטחי המשנה בתשלומים ובתביעות, ומוסיפים להם את העמלות שהם מעבירים לביטוח ישיר בתמורה לקבלת תיקי הלקוחות - רואים שאלה נמוכים מהפרמיות שהם מרוויחים. זו נראית אנומליה, אבל העניין הוא שהיא נמשכת תקופה לא קצרה, כאשר החברה מציינת שהיא אינה צופה שינוי בהסכמים הרלוונטיים בתקופה הקרובה.

"מבטחי המשנה אינם טיפשים, שכן יש להם רווחים עקיפים לא מבוטלים, כמו גם העובדה שהם צופים שיפור ב-Loss ratio בתקופה הרחוקה יותר. במלים אחרות, ההפסדים הנקודתיים של מבטחי המשנה אינם משקפים את חיי הפוליסה כולה. זו בהחלט תופעה חריגה, שמחייבת מעקב והמשך בחינה - ותהיה לנו הזדמנות לעשות זאת בתקופה הקרובה כאשר החברה תחתום על הסכמים חדשים עם מבטחי המשנה, ככל הנראה בתחילת השנה.

"אנחנו מבינים את חששות המשקיעים, הן ביחס להיעדר צמיחה בשורה העליונה והן לגבי החשש שהמספרים של מבטחי המשנה 'מייפים' את התמונה. עם זאת, מחיר המניה משאיר מספיק שולי ביטחון בהשקעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker