אסא ששון

חברת הקניונים הגדולה בישראל, מליסרון, סיכמה את הרבעון השלישי של 2019 עם עלייה של 24.6% ברווח הנקי המיוחס לבעלי המניות - לכ-131 מיליון שקל, לעומת כ-105.2 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה. כך עולה מהדו"ח הכספי שפירסמה החברה הבוקר (חמישי). זהו הדו"ח הראשון של המנכ"ל החדש, אופיר שריד.

העלייה ברווח נבעה בעיקר מקיטון בהוצאות המימון של החברה נטו, כתוצאה מירידת מדד של 0.69% ברבעון השלישי, לעומת עלייה של כ-0.2% ברבעון המקביל ב-2018, וכן מירידה בהוצאות הריבית הריאלית.

ה-NOI (הכנסות תפעוליות שנתיות נטו) מנכסים זהים הסתכם ברבעון השלישי ב-293 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל בשנה שעברה. ה-FFO (רווח תפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד-פעמיות) של הקבוצה עלה ברבעון השלישי לכ-180 מיליון שקל, בהשוואה לכ-176 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018.

עוד עולה מהדו"חות כי שיעור המינוף על נכסי מליסרון ירד מתחילת השנה ל-50.9%, לעומת כ-53% בסוף 2018, בהמשך למגמת החברה להורדת שיעור המינוף לאורך השנים (ב-2014 שיעור המינוף היה כ-60%). ב-2021-2019 החברה צפויה לפרוע חוב של כ-2.8 מיליארד שקל, הנושא ריבית אפקטיבית משוקללת של 4.2%.

החברה מעריכה כי קיים פוטנציאל לחיסכון משמעותי נוסף בעלויות המימון בעתיד. זאת, תחת הנחה של המשך מיחזור החוב באמצעות גיוסי חוב בשיעורי ריבית נמוכים יותר, בהתחשב ברמות הריבית שנקבעו בגיוסי החוב האחרונים של החברה ובתשואות לפדיון שבהן נסחרות איגרות החוב של החברה.

ליאורה עופר, בעלת השליטה במליסרוןצילום: תומר אפלבאום

אפקט אמזון עוד לא מורגש

נכסי החברה ממשיכים להציג שיעורי תפוסה גבוהים ויציבים של כ-98% במרכזים המסחריים ושל כ-93% במשרדים. זאת, למרות האיומים מצד הקמעוניות האינטרנטיות. החברה מציינת עוד כי באחרונה היא סיימה את בנייתם של כמה פרויקטים שהוסיפו למצבת שטחיה יותר מ-33 אלפי מ''ר (חלק החברה). שטחים אלה צפויים להניב לחברה תוספת NOI של כ-30 מיליון שקל בשנה (חלק החברה), בהנחת תפוסה מלאה.

בין הפרויקטים ניתן למנות את בניין B בפארק עופר 2 בפתח תקוה, בניין מלאנוקס ביקנעם, הוספת קומה בקניון עופר מעלה אדומים, ושני מבנים חדשים במתחם העודפים חוצות המפרץ. כמו כן, לחברה מספר פרויקטים בהקמה, בעיקר בתחום המשרדים, שבנייתם החלה או תחל בזמן הקרוב, ואשר יגדילו את סך השטח להשכרה שבבעלות הקבוצה ביותר מ-134 אלף מ"ר בחמש השנים הבאות.

שווי הנדל"ן להשקעה, נכון לסוף ספטמבר, עלה ל-17.7 מיליארד שקל, המהווה גידול של כ-541 מיליון שקל משוויו לסוף 2018. הגידול נובע בעיקר מעליית שווי כתוצאה מעדכון שיעור ההיוון של מרבית מהנכסים על ידי שמאי חיצוני, ומהתקדמות בקצב ההשקעות בפרויקטים המצויים בשלבי הקמה. האמצעים הנזילים של הקבוצה (מזומנים ונכסים פיננסיים לזמן קצר), הסתכמו נכון לסוף ספטמבר בכ-614 מיליון שקל. החברה ציינה כי היא תחלק דיווידנד בגובה של 60 מיליון שקל.

מנכ"ל מליסרון, אופיר שריד, אמר: "בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה, המשיכה החברה להפגין צמיחה ושיפור בתוצאות, לרבות גידול של 2.9% ב-FFO לכ-536 מיליון שקל, וגידול של כ-0.4% ב-NOI (חלק הבעלים) ל-823 מיליון שקל. פרויקט בניין מלאנוקס ביקנעם הסתיים ונמסר בתחילת השנה לשוכר. מרבית השטחים בבניין B בפארק עופר בפתח תקוה הושכרו, ובנייתם של בניינים C ו-D מתקדמת לפי לוחות הזמנים. פרויקט הוספת הקומה בקניון מעלה אדומים הסתיים הרבעון ושווק במלואו.

"החברה ממשיכה בפיתוח הקרקע במתחם שרונה ובאוקטובר 2019 התקשרה בהסכם קבלן ראשי עם אלקטרה בנייה. החברה ממשיכה להציג שיעורי תפוסה גבוהים ויציבים של כ-98% במרכזים המסחריים וכ-93% במשרדים. לפי נתוני תשעת החודשים הראשונים של השנה, חלה עלייה ברמת הפדיונות של 2.8% בכלל הקניונים של החברה, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker