מיטרוניקס הציגה צמיחה דו ספרתית למרות השקל החזק

הרווח הנקי של יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות צמח ב-14%, הודות למזג אוויר נוח והבשלת אסטרטגיית השיווק הדיגיטלי במדינות רצועת השמש שהביאו לקפיצה של 37% במכירות בארה"ב ■ הרווח התפעולי צמח ב-15% ■ החברה תשקיע 22 מיליון שקל בהרחבת המפעל בדלתון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל מיטרוניקס
יורם גביזון

התחזקות משמעותית של השקל כלפי היורו והדולר האוסטרלי והמשבר הכלכלי בארגנטינה, לא מנעו מחברת מיטרוניקס להציג גידול דו ספרתי במכירות וברווח התפעולי ברבעון השלישי של 2019.

מיטרוניקס, שמייצרת רובוטים לניקוי בריכות שחייה פרטיות וציבוריות ומוצרי בטיחות וכיסויים אוטומטיים לבריכות, הרוויחה 13 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2019, גידול של 14% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018.

הכנסותיה של מיטרוניקס, שבשליטת קיבוץ יזרעאל (60%), צמחו ב-14% ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכמו ב-165 מיליון שקל. התחזקות השקל כלפי היורו ב-6%, הדולר האוסטרלי (7.6%) והדולר (2.9%) גרעה 8.6 מיליון שקל מהמכירות, כך שבנטרול השפעת המטבעות צמחו מכירותיה של מיטרוניקס ב-20% ברבעון השלישי לעומת המקביל לו ב-2018.

מיטרוניקס נהנתה מגידול במכירות בכל האזורים הגיאוגרפיים, למעט ארגנטינה, ובכל מגזרי הפעילות. הגורם העיקרי לצמיחה היה גידול חריג של 37% במכירות לארה"ב בהשוואה למקביל ב-2018, ל-59 מיליון שקל.

מנכ"ל מיטרוניקס, אייל טרייבר, מציין שהחברה נהנתה ממזג אוויר מעולה שהוביל להארכת העונה ומהבשלת האסטרטגיה של שיווק דיגיטלי ממוקד ברצועת השמש (פלורידה, טקסס, אריזונה וקליפורניה). אסטרטגיה זו הביאה ליצירת מודעות למוצר ולטכנולוגיה, ולגידול בביקוש לרובוטים של החברה באזורים שבהם 5-4 מיליון בריכות.

מנכ"ל מיטרוניקס, אייל טרייברצילום: גיל אליהו

לדברי טרייבר, רצועת השמש אחראית ל-40% מהכנסותיה של החברה בארה"ב והמכירות בערוצים המקוונים, כמו אמזון, סיפקו לחברה 30% ממכירותיה ברווחיות זהה לרווחיות של שיווק בחנויות פיזיות. טרייבר ציין שבעקבות הגידול בביקוש מצד לקוחות הגיעה מיטרוניקס להסכמים עם 300 דילרים באזורים אלה, שיסייעו לחברה לפתח את פעילותה.

מזג אוויר חם יחסית, שינויים בצוות הניהול וקידום מכירות דיגיטלי סייעו גם לצמיחה חזקה באוסטרליה. המכירות במדינה זו גדלו ב-13.7% ברבעון החולף בהשוואה למקביל ב-2018, והסתכמו ב-26 מיליון שקל. מיטרוניקס הציגה צמיחה דו ספרתית של 12.3% לרמה של 69 מיליון שקל גם באירופה, למרות רוח נגדית עזה שנשבה מכיוון היורו החלש.

הטריטוריה היחידה שבה מיטרוניקס חוותה נסיגה במכירות היתה שאר העולם: בעיקר ארגנטינה, סין ומדינות אסיאתיות נוספות. המכירות בשאר העולם קרסו ב-38% ל-10 מיליון שקל ברבעון השלישי, כשהירידה כולה מיוחסת לנפילה בארגנטינה שבה טרייבר לא צופה מכירות עד לסוף 2019. טרייבר ציין שהחברה לא תעדכן את תחזיתה לצמיחה של 12% ב-2019, למרות הגידול של 13.5% בהכנסות בינואר-ספטמבר 2019 בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018, בשל השפעת המטבעות ומשום שהמכירות ברבעון הרביעי נמוכות מסיבות עונתיות.   

מיטרוניקס ראתה פירות ראשונים לשינויים בצוות הניהולי ולדגש ששמה על פיתוח שוק הבריכות הציבוריות: בריכות עירוניות, מתנ"סים, בתי ספר, מוסדות, פארקי מים, בתי מלון ומוטלים. ההכנסות במגזר זה צמחו ב-5% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2018, וב-10% בנטרול השפעת התחזקות השקל, והסתכמו ב-17 מיליון שקל. טרייבר העריך שהשינוי הארגוני בתחום זה והסכמים עליהם חתמה עם מוסדות יבואו לידי ביטוי ב-2020

הרווח הגולמי של מיטרוניקס גדל ב-9% ברבעון השלישי לעומת המקביל לו ב-2018, והסתכם ב-65 מיליון שקל שהם 39.3% מהמחזור, בהשוואה ל-41.2% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2018. הירידה ברווחיות הגולמית נבעה מהתחזקות השקל ומתמהיל המוצרים בתחום הבריכות הציבוריות שהיה מוטה לכיוון בריכות למגזר בתי המלון - שמתאפיין ברמת מחירים נמוכה יחסית לזו של מגזר הבריכות העירוניות .

הרובוט לניקוי בריכות של מיטרוניקס

אחד הגורמים שמיתן את ההשפעה השלילית של השקל החזק היה המגמה הנמשכת של שיפור במגזר הפעילות השלישי של החברה: מוצרי בטיחות למניעת טביעה בבריכות ציבוריות וכיסויים אוטומטיים לבריכות. המכירות בתחום זה, שמתבצעות באמצעות החברה הבת הצרפתית MTFR, צמחו ב-6.5% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 (12% בנטרול התחזקות השקל כלפי היורו) והגיעו ל-21 מיליון שקל. הרווח הגולמי של פעילות זו גדל ב-13.6% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2018, כלומר כפול מקצב הגידול במכירות, לרמה של 8 מיליון שקל שהם 38.1% מהמחזור, בהשוואה ל-35.6% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2018 - הודות לשיפור התפעול ושרשרת האספקה ב-MTFR והשקת מוצרי פרימיום בתחום הכיסויים האוטומטיים לבריכות.

הרווח התפעולי של מיטרוניקס צמח ב-15% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2018, והסתכם ב-18 מיליון שקל שהם 10.6% מהמחזור, לעומת 10.5% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2018. הרווח התפעולי היה צומח ב-48% אלמלא התחזקות השקל, שגרעה 5 מיליון שקל מהרווח התפעולי ברבעון החולף.  

טרייבר מציין שנוכח האתגר המטבעי המשמעותי ננקטו בחברה פעולות לבקרה הדוקה של ההוצאות. הדבר היחיד המעיב על השיפור התפעולי הוא המשך היוון הוצאות הפיתוח של המוצר לניטור ובקרת איכות מי בריכה, כולל פיתוח גרסה בעלת פיצ'ר של חיבוריות לענן. החברה היוונה מתחילת 2019 הוצאות פיתוח בהיקף של 3.9 מיליון שקל.

העלייה ברווח הנקי הסתייעה גם בהכנסות מימון חריגות של 11.8 מיליון שקל, הודות לעסקות גידור שהגנו מפני ירידת היורו כלפי השקל. רווחי עסקות הגידור העבירו את מיטרוניקס להכנסות מימון נטו של 1.7 מיליון שקל ברבעון החולף, בהשוואה להכנסות מימון של 728 אלף שקל ברבעון המקביל ב-2018. הפעילות השוטפת של מיטרוניקס ייצרה עודף של 111 מיליון שקל בתזרים המזומנים ברבעון השלישי של 2019, בהשוואה לעודף תזרימי של 70 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018 - הודות לגבייה מסיבית של חוב לקוחות.

דירקטוריון מיטרוניקס, בראשות יונתן בשיא, החליט להרחיב את מפעלה של החברה באזור התעשייה בדלתון שהוקם לפני ארבע שנים, בהשקעה מוערכת של 22 מיליון שקל. המפעל שמספק 50% ממכירותיה של מיטרוניקס, ימשיך להתמקד בקו מוצרי ה-S שמיועד לבריכות פרטיות, ולחדירה של החברה לאזורים גיאוגרפיים שבהן חדירת הרובוטים הייתה נמוכה יחסית בשל השימוש במנקים מכניים, כמו שאיבה בלחץ, או בניקוי ידני. לדברי טרייבר, החברה תקים תוך שנתיים קו ייצור נוסף ואחריו קו ייצור אחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker