יורם גביזון

נפילה במרווח הזיקוק גרמה לירידה ברווח הנקי של חברת פז ברבעון השלישי של 2019. פז, שמנוהלת על ידי יונה פוגל, הרוויחה 126 מיליון שקל ברבעון החולף - ירידה של 7.4% בהשוואה למקביל ב-2018.

הכנסותיה של פז ירדו ב-16.3% ברבעון השלישי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכמו ב-3.2 מיליארד שקל. הירידה נובעת בעיקר בשל ירידת מחיר חבית הנפט שהתקזזה חלקית בעלייה הכמותית במכירות בתחנות התדלוק של רשת פז, בגידול הכמותי בשיווק הישיר של דלק לחברות ומוסדות, ומעלייה ברשת חנויות הנוחות Yellow.

הרווח הגולמי המתואם של פז ירד ב-7% ברבעון השלישי של 2019 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2018 והסתכם ב-449 מיליון שקל. הרווח התפעולי המתואם של פז ירד ב-16% ברבעון השלישי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, והסתכם ב-174 מיליון שקל.

הירידה ברווח הגולמי המתואם נבעה מירידה חדה במרווח הזיקוק של פז, כלומר בפער שבין מחיר תזקיקי הנפט כמו בנזין, דלק סילוני ומזוט, לבין מחיר הנפט הגולמי שמשמש בייצורם. מרווח הזיקוק של פז ירד ב-14% ברבעון השלישי של 2019 לעומת הרבעון המקביל ב-2018 והסתכם ב-7.6 דולר לחבית.

מרווח הזיקוק של פז היה גבוה ב-60 סנט לחבית בלבד ממרווח הייחוס (מרווח KBC שמייצג בתי זיקוק דומים לפז בצפון מערב אירופה בעלי טכנולוגיה דומה לזו של בתי הזיקוק של פז ומזקקים נפט גולמי דל גופרית יחסית) ברבעון החולף. זאת, בעוד שברבעון המקביל ב-2018 היה מרווח הזיקוק של פז גבוה ב-3.3 דולר לחבית ממרווח הייחוס.

תחנת דלק פז
תחנת דלק של פזצילום: תומר אפלבאום

פז מסבירה שהירידה החדה בפרמיה של מרווח הזיקוק שלה נובעת מהעובדה שמרווח פז אינו מושפע ממרווח המזוט שהתחזק, וכן מהעובדה שמרווח הזיקוק שלה כולל את השפעת עלות מבנה השוק. הרבעון החולף התאפיין במבנה שוק נסוג, כלומר מחיר חבית הנפט למסירה מיידית היה נמוך ממחיר החוזים העתידיים. כך שגידור הנפט הגולמי שרכשה הסב לפז הפסד של 50 סנט לחבית ברבעון השלישי של 2019. בנוסף, גרמה תקלה באחת משתי תחנות הכוח של החברה לצמצום מרווח הזיקוק ב-30 סנט לחבית.

הירידה במרווח הזיקוק גרמה לירידה של 64% ברווח התפעולי המתואם של בית הזיקוק של פז באשדוד ל-27 מיליון שקל ברבעון החולף. הרווח התפעולי המתואם מנטרל מהרווח המתואם את ההוצאות או ההכנסות בגין הפרשי עיתוי על הגנה על המלאי, הכנסות או הוצאות מימון על האשראי על המלאי והפסדים, או רווחים על המלאי הלא מגודר. גורמים אלו קוזזו חלקית על ידי עלייה של 9% במרווח הזיקוק של הבנזין, שהוא 38% מתמהיל הזיקוק של החברה, ברבעון השלישי של 2019 בהשוואה למרווח הזיקוק של בנזין במקביל ב-2018 ל-11.3 דולר לחבית ברבעון החולף.

הירידה החדה ברווח התפעולי המתואם של מגזר הזיקוק קוזזה חלקית בעלייה של התפעולי של מגזר הקמעונאות והמסחר של החברה. זה כולל את שיווק הדלקים ב-272 תחנות התדלוק של פז, 242 חנויות הנוחות ברשת Yellow, שיווק דלקים ישיר לחברות מוסדות ושיווק דלקים לרשות הפלסטינית.

הכנסותיו של מגזר הקמעונאות והסחר ירדו ב-5% ברבעון השלישי של 2019 בהשוואה למקביל ב-2018 והסתכמו ב-1.9 מיליארד שקל, בשל הירידה במחיר הנפט. אולם הרווח התפעולי צמח ב-22% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2018 והסתכם ב-110 מיליון שקל. זאת כתוצאה מגידול כמותי במכירות הדלקים וגידול של 4.9% במכירותיה של רשת Yellow ל-256 מיליון שקל ברבעון החולף. השפעת הירידה ברווח התפעולי המתואם על שורת הרווח הנקי מותנה כתוצאה מקיטון של 70% בהוצאות המימון נטו של פז ברבעון החולף, לעומת המקביל ב-2018 ל-10 מיליון שקל. זאת כתוצאה מהירידה של 0.7% במדד המחירים ברבעון החולף לעומת עלייה של 0.2% ברבעון המקביל ב-2018. ירידה זו הקטינה את הפרשי ההצמדה על אגרות החוב צמודות המדד שפז הנפיקה.

הוצאות המימון נטו ירדו גם בשל השפעת השינוי בשער החליפין של הדולר, וקוזזו בשל גידול בהוצאות המימון - בשל יישום התקן החשבונאי החדש IFRS 16 בנושא חכירות תפעוליות. פז שכרה את שירותיה של חברת מקינזי לסייע לה בבחינת האסטרטגיה העסקית בתחומי הפעילות העיקריים שלה, כולל המבנה הארגוני-תאגידי ומבנה ההפעלה הנכון של החברה. זאת כדי לשפר את ביצועיה וליצור מיקוד ניהולי ועסקי.

פז הקימה ועדה לאיתור מנכ"ל במקומו של יונה פוגל שיפרוש בסוף מארס 2020. אברהם ביגר, יו"ר חברת פז, אמר בשיחת הועידה שהתקיימה לאחר פרסום התוצאות הכספיות: "התפיסה האסטרטגית שלי היא שעודפי מזומנים צריכים לחזור לבעלי המניות". ביגר גילה שהחברה תחשוף במארס 2020 את התוכנית האסטרטגית החדשה שהיא מגבשת, בסיוע חברת מקינזי.

עוד לדבריו, אם החברה תזהה הזדמנויות אסטרטגיות לפני כן, היא לא תהסס לממש אותן לפני פרסום התוכנית. פז מעדכנת שהיא עשויה לפרוש עד סוף 2020 מקבוצת החברות שכללה מלבדה את אלייד, מנרב וסימנס במכרז להקמת הקו הירוק או הכחול של הרכבת הקלה, בהתאם לזכותה על פי שיקולים עסקיים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker