ויקטורי: רכישת הסניפים מיינות ביתן תגדיל עד 20% את המחזור והרווח

הרווח הנקי של ויקטורי ירד ב-4% ברבעון החולף, כתוצאה מיישום תקן חשבונאי חדש בנושא חוזי שכירות ■ הכנסות החברה צמחו ב-5% הודות לגידול במכירות של חנויות זהות ופתיחת שלוש חנויות חדשות ■ הרווח התפעולי גדל ב-31%, בין היתר הודות לרווחי אתר האינטרנט

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אייל רביד, מנכ"ל ויקטורי
אייל רביד, מנכ"ל ויקטוריצילום: אייל טואג

יישום תקן החשבונאות החדש בעניין חוזי שכירות גרם לירידה ברווח הנקי של ויקטורי, למרות גידול במכירות ושיפור ברווחיות התפעולית - גם בניכוי השפעת התקן. ויקטורי, שבשליטת אייל רביד ובניהולו, הרוויחה 9.3 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2019 - ירידה של 3.8% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018.

הכנסותיה של ויקטורי צמחו ב-4.8% ברבעון החולף בהשוואה למקביל והסתכמו ב-447 מיליון שקל. הגידול בהכנסות נבע מעלייה של 2.4% במכירות של חנויות זהות, כלומר בהכנסה של חנויות שפעלו במתכונת מלאה הן ברבעון השלישי של 2019 והן ברבעון המקביל ב-2018. גורם אחר לגידול בהכנסותיה של ויקטורי היה פתיחת שלוש חנויות נוספות, שהגדילו את מספר החנויות הכולל של הרשת ל-50 ואת שטחי המכירה של החברה ב-3,000 מ"ר ל-55 אלף מ"ר בסוף הרבעון.

הרווח הגולמי של ויקטורי צמח ב-5.9% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2018 והסתכם ב-112 מיליון שקל - 25.1% מהמחזור, לעומת 24.9% מהמחזור ברבעון המקביל. השיפור ברווחיות הגולמית נובע מכמה סיבות: שיפור בתנאי הסחר, כלומר רכישת מוצרים במחירים נמוכים יותר מספקי החברה בשל הגידול במכירותיה; שינוי בתמהיל בסל הקנייה של הצרכנים, כלומר הנטייה של הצרכנים להעדיף מוצרים יקרים יותר על רקע הגידול בשכר הממוצע והירידה בשיעור הבלתי מועסקים; וכן העלאת המחירים באתר האינטרנט. נראה שהשיפור ברווחיות הגולמית מושפעת מהמשך הזחילה של מחירי המזון כלפי מעלה במקביל לירידה בעוצמת התחרות.

סניף של רשת ויקטורי
סניף של רשת ויקטוריצילום: אורן זיו

הרווח התפעולי של ויקטורי גדל ברבעון השלישי ב-31% בהשוואה למקביל, והסתכם ב-16.5 מיליון שקל, שהם 3.7% מהמחזור בהשוואה ל-3.0% מהמחזור המקביל. השיפור ברווחיות התפעולית נובע בחלקו מהצגת חוזי השכירות של החברה כהתחייבות פיננסית, ואת מרבית דמי השכירות שהחברה משלמת כפירעון תשלומי ריבית רעיונית על ההתחייבות הפיננסית הגלומה בחוזי השכירות. הצגה זו מקטינה את הוצאות התפעול של החברה ומגדילה את הוצאות המימון שלה.

בניכוי השפעת יישום תקן IFRS 16, הרווח התפעולי של החברה מסתכם ב-14.2 מיליון שקל, שהם 3.2% מהמחזור ברבעון השלישי של 2019. אחד הגורמים לגידול ברווח התפעולי ולעלייה ברווחיות התפעולית היה מהלך התייעלות של אתר האינטרנט של החברה החל ברבעון השלישי של 2018, ומעבר לרווח תפעולי בתחום המכירות המקוונות החל ברבעון השני של 2019.

הירידה ברווח הנקי של החברה למרות הקפיצה ברווח התפעולי נבעה ממעבר להוצאות מימון של 4.6 מיליון שקל ברבעון החולף, לעומת הוצאות מימון של 158 אלף שקל במקביל. הירידה היתה חדה עוד יותר אלמלא רשמה ויקטורי רווח של 1.3 מיליון שקל מהשקעותיה בניירות ערך ברבעון השלישי, בהשוואה לרווח של 553 אלף שקל במקביל ב-2018.

ויקטורי מציינת שרכישת חמישה סופרמרקטים מחברת יינות ביתן בשטח של 8,500 מ"ר, תמורת 63 מיליון שקל, תושלם ב-2 בדצמבר. החברה מעריכה כי רכישת הסניפים תגדיל את הכנסותיה ורווחיה ב-15%-20%. ויקטורי הודיע על ביטול העסקה להשקעה בחברה שעוסקת בריבוי, גידול וייצור קנאביס רפואי, לאחר שלא התקיימו התנאים המתלים למימושה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker