הרווח הנקי של בזן נפל ב-56% בעקבות ירידה חדה במרווחי הזיקוק

בזן הרוויחה 7 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2019 - אף שברבעון הגיעה הנצילות של מתקני הזיקוק ל-90%, בעוד ברבעון המקביל ב-2018 הנצילות היתה 75% בלבד

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתקן המידן של קבוצת בזן
מתקן המידן של קבוצת בזןצילום: פנחס מועלם

ירידת מרווחים בכל מגזרי הפעילות גרמה לירידה חדה ברווחיה של חברת בתי זיקוק (בזן) ברבעון השלישי של 2019. זאת, למרות בסיס השוואה נוח במיוחד לרבעון המקביל ב-2018, שבו הושבתו מתקני הזיקוק של החברה לתקופה ממושכת לרגל שיפוצים.

בזן, שבשליטת החברה לישראל, הרוויחה 7 מיליון דולר ברבעון, ירידה של 62% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 - אף שברבעון השלישי של 2019 הגיעה הנצילות של מתקני הזיקוק ל-90%, בעוד ברבעון המקביל ב-2018 הנצילות היתה 75% בלבד.

הכנסותיה של בזן צמחו ב-5.3% ברבעון השלישי של השנה בהשוואה למקביל ב-2018 והסתכמו ב-1.6 מיליארד דולר - גידול הנובע בעיקר מעליית מחירים. המחיר הממוצע של סל הדלקים שהחברה מכרה עלה ברבעון ב-20% לעומת המקביל ב-2018 והסתכם ב-657 דולר לטונה. המחיר הממוצע של הפוליאתילן והפוליפרופילן, חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק שמייצרת החברה הבת כרמל אולפינים, עלה ב-17% ברבעון לעומת המקביל ב-2018 והסתכם ב-1,396 דולר לטונה.

הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) המנוטרל של בזן ירד ב-7.3% ברבעון השלישי בהשוואה למקביל ב-2018 והסתכם ב-114 מיליון דולר. ה-EBITDA המנוטרל מנכה מהרווח הכנסות או הוצאות שנובעות משינוי בערך המלאי של הנפט הגולמי שבזן אינה מגנה עליו בעסקות גידור, וכן מנכה הפרשות לירידת ערך המלאי לשווי השימוש שלו בסוף הרבעון. גורם נוסף המנוכה מהרווח הנקי הוא השינויים בשווי ההוגן של עסקות הגידור שמגנות על המלאי.

הירידה ב-EBITDA המנוטרל ברבעון השלישי נובעת בעיקר מירידה במרווחי הזיקוק (הפער בין מחיר הנפט הגולמי שהחברה רוכשת לבין מחיר המכירה של התזקיקים שהחברה מפיקה מהנפט הגולמי כמו בנזין, מזוט, קרוסין וסולר) ובמרווחי הפולימרים ׁׁ(הפער בין מחירי הפוליאתילן והפוליפרופילן לבין מחיר הנפטא שהיא חומר הגלם לייצורם). הירידה במרווח גרעה 50 מיליון דולר מה-EBITDA המנוטרל ברבעון לעומת המקביל ב-2018.

מפעלי בזן בחיפה
מפעלי בזן בחיפהצילום: רמי שלוש

ירידה זו קוזזה חלקית בהשפעת העובדה שברבעון השלישי של 2019 בזן פעלה במתכונת מלאה, בעוד ברבעון המקביל ב-2018 נעשו טיפולים תקופתיים במתקן הזיקוק 3 ובמתקן הייצור של דלקים נקיים (מידן), שהוא מרכז הרווח העיקרי של החברה. ההשבתה גרמה לירידה של 47 מיליון דולר ב-EBITDA המנוטרל ברבעון השלישי של 2018.

בזן נפגעה מירידה של מרווח הזיקוק המנוטרל של החברה ל-6.3 דולר לחבית ברבעון השלישי, בהשוואה ל-8.1 דולר לחבית ברבעון המקביל ב-2018. הירידה נובעת מעלייה במחיר הנפט הגולמי, כתוצאה מהתגברות המתיחות הגיאופוליטית במפרץ הפרסי בשל המתקפה האיראנית על מתקני הזיקוק של ערב הסעודית; ומירידה חדה במרווח הזיקוק של המזוט רב הגופרית (3.5%) בשל ההיערכות לקראת כניסתו של תקן IMO 2020, הכופה על אוניות להשתמש במזוט בעל תכולת גופרית מקסימלית של 0.5%.

הירידה במרווח הזיקוק היתה הגורם העיקרי לירידה של 3% ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של מגזר הדלקים ברבעון השלישי לעומת המקביל ב-2018, לרמה של 69 מיליון דולר. ירידת מרווחים אפיינה גם את מגזר הפולימרים, שמרוכז בחברה הבת כרמל אולפינים ובחברה הנכדה דוקור ההולנדית. ה-EBITDA המנוטרל של מגזר זה ירד ב-12% ברבעון לעומת המקביל ב-2018 והסתכם ב-35 מיליון דולר.

הירידה נובעת בעיקר מירידה במרווח הפולימרים, שהקטין את הרווח התפעולי התזרימי המנוטרל ב-9 מיליון דולר. הירידה במרווח נובעת מקיטון של 7% בפער שבין מחיר הפוליפרופילן למחיר הנפטא ברבעון לעומת המקביל ב-2018, לרמה של 680 דולר לטונה; ומירידה של 4% בפער בין מחיר הפוליאתילן למחיר הנפטא, לרמה של 584 דולר לטונה.

בזן מסבירה את הירידה במרווחים בגידול בהיצע של פוליפרופילן בשל הקמת מתקני ייצור חדשים במזרח אסיה, שהניבה יבוא פוליפרופילן לאירופה; וכן בהתמתנות בביקוש לפוליפרופילן בשל חשש להאטה בכלכלה העולמית. התכווצות המרווח בתחום הפוליאתילן נובעת מגידול בהיצע, בעיקר של יצרנים אמריקאים, כתוצאה מייצור פוליאתילן מגז טבעי המיוצר מפצלי שמן ומקטין את עלות הייצור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker