אי.די.בי מדווחת על עוד הפסד גדול, ושוב עולה החשש להערת עסק חי

מהדו"חות המקדימים שפירסמה החברה עולה כי היא סיימה את הרבעון השלישי עם הפסד של 155 מיליון שקל, והפסד של 407 מיליון שקל ב-2019 ■ לאי.די.בי גירעון של 409 מיליון שקל בהון העצמי, ושווי נכסי נקי של מינוס 300 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

לערן סער, שצפוי להיכנס בעוד כמה שבועות לתפקידים מנכ"ל אי.די.בי פיתוח ומנכ"ל דסק"ש (החברה הבת), לא יהיו ימי חסד. אי.די.בי פיתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, פירסמה היום (ד') דו"חות מקדימים לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים של 2019, שלא כללו בשורות חיוביות כלשהם.

פרסום הדו"חות המקדימים נבע מכך שהחברה משלימה בימים אלה מהלך של החלפה נוספת של 5% מכלל ביטוח תמורת צמצום החוב (שהיקפו מסתכם ב-2 מיליארד שקל) ב-150 מיליון שקל.

גם לאחר שאלשטיין השקיע באי.די.בי כמעט 3 מיליארד שקל החברה ממשיכה לדמם. היא מתגלגלת מרבעון לרבעון מבלי להידרדר להסדר חוב נוסף - רק כתוצאה מהזרמות בלתי פוסקות של אירסה, חברת ההשקעות של אלשטיין בארגנטינה ובארה"ב, ובשל מכירת נתחים מכלל ביטוח.

אלשטיין ביצע וממשיך לבצע שורה של טעויות עסקיות וניהוליות, ולא מצליח להשביח את הנכסים העיקריים של הקבוצה, ובהם סלקום, שופרסל, נכסים ובניין, ישראייר וכלל ביטוח.

אי.די.בי פיתוח סיימה את הרבעון השלישי של 2019 עם הפסד נקי של 155 מיליון שקל, לעומת הפסד של 186 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה החברה עם הפסד גבוה של 407 מיליון שקל, לעומת הפסד של 241 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018.

ערן סער
ערן סערצילום: יעקב סער

האג"ח של אי.די.בי נסחרות בתשואת זבל של עד 26%, והגירעון בהונה העצמי של החברה הסתכם בסוף ספטמבר ב-409 מיליון שקל. גם אם מנכים את הלוואות הבעלים ההמירות להון החברה, עדיין הונה העצמי נע סביב אפס. השווי הנכסי הנקי הוא מינוס 300 מיליון שקל. בסמוך לפרסום הדו"חות המלאים בסוף החודש, יחליטו רואי החשבון של החברה, קסלמן את קסלמן, אם לצרף לדו"חות הערת עסק חי. במצב כזה כל ההשקעה העצומה של אלשטיין באי.די.בי תרד לטמיון, ובמקרה הטוב אי.די.בי תעמוד במלוא התחייבויותיה לבעלי האג"ח.

בזכות מכירת 5% מכלל ביטוח לאייל לפידות, אי.די.בי פיתוח תיהנה מתזרים של 110 מיליון שקל. בהנחה שגיוס 220 מיליון שקל באג"ח מסדרה ט"ו החדשה יצלח (כנגד שעבוד על מניות כלל ביטוח) - אי.די.בי פיתוח תעמוד בהתחייבויותיה עד סוף השנה. כדי לצלוח את 2020 ולעמוד בהתחייבויות של 508 מיליון שקל, תצטרך החברה למכור עוד מניות של כלל ביטוח ב-157 מיליון שקל, למכור את ישראייר תמורת 186 מיליון שקל ולקבל הזרמה של 70 מיליון שקל מאירסה. יש לציין, כי החלפת חוב במניות כלל ביטוח אמורה לייצר לאי.די.בי פיתוח רווח הון שעשוי לסייע לה להימנע מהצמדת הערת עסק חי לדוחותיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker