אדמה מציגה מכירות שיא - למרות מזג אוויר גרוע והשבתה חלקית בסין

החברה צמחה ב-9%, חרף בצורת באירופה אמריקה הלטינית ואסיה פסיפיק ועל אף פעילות חלקית של אתר ייצור בסין, שגרעה 55 מיליון דולר מהמחזור ■ אדמה רכשה חברה מפרו תמורת סכום מוערך של 20 מיליון דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מתקני ייצור של חברת אדמה בנאות חובב
מתקני ייצור של חברת אדמה בנאות חובבצילום: נטלי קדוש

ההשקעה העקבית בהרחבה ובשיפור סל המוצרים של חברת אדמה הובילו למכירות שיא ברבעון השלישי של 2019, למרות תנאי סביבה מאתגרים. אדמה, שהיא היצרנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה גנריים, הרוויחה 42 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2019, עלייה של 5% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018.  

אדמה נסחרת בבורסה של שנזן בשווי של 3 מיליארד דולר, ואיגרות החוב שלה מסדרה ב' בסך 1.2 מיליארד דולר נסחרות בבורסה בתל אביב. הכנסותיה של אדמה, שמנוהלת על ידי חן ליכטנשטיין, צמחו ב-9% ברבעון השלישי של 2019, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 - והסתכמו ב-953 מיליון דולר. הצמיחה הושגה למרות הבצורת באירופה אמריקה הלטינית וחלקים באסיה פסיפיק, שגרמה לירידה בשטחי המזרע ולעיכוב בשימוש בקוטלי עשבים בגידולים מרכזיים. הגורמים שהאטו את צמיחתה של החברה היו ירידה במחירי גידולים חקלאיים חשובים, כמו תירס, סויה וחיטה, שהקטינו את הכנסות לקוחותיה של אדמה.

גורם ייחודי לאדמה שפגע מהותית בצמיחה שלה וברווחיותה ברבעון החולף היה הפעילות החלקית באתר הייצור של אדמה בג'ינגזו שבסין, בעקבות השבתה ממושכת על רקע אי עמידה בדרישות איכות הסביבה של הרשויות הסיניות. הפעילות החלקית באתר ג'ינגזו גרעה 55 מיליון דולר מהמכירות ברבעון השלישי של 2019. כלומר, בנטרול השפעתו של גורם זה היתה אדמה חוצה את רף המכירות של מיליארד דולר ומציגה צמיחה של 16% ברבעון החולף .

מנכ"ל אדמה, חן ליכטנשטייןצילום: אליהו הרשקוביץ

הגורם המרכזי לרמת השיא של המכירות על אף הרוח הנגדית שנשבה ברבעון החולף היה פעילותה של החברה בצפון אמריקה, שבה גדלו ב-29% ברבעון השלישי של 2019 לעומת הרבעון המקביל ב-2018, לרמה של 160 מיליון דולר. הגידול החזק בצפון אמריקה נבע בין השאר מרכישת חברת Bonide, שמייצרת ומשווקת חומרי הדברה לשימושים לא חקלאיים. הרכישה הושלמה ברבעון הראשון של 2019. סיבה נוספת לגידול היא בסיס השוואה נוח - הרבעון השלישי של 2018, שבו החברה נפגעה מתנאי יובש בטקסס ובמערב קנדה ומהשפעת הוריקן בטקסס שפגע בייצור של החברה עבור חברת Ambac האמריקאית.

הגידול האורגני במכירות בצפון אמריקה הסתייע בהעלאת מחירים על מוצרי מפתח שאדמה מעורבת בכל שלבי הייצור שלהם, ובעיקר קוטל החרקים Acephate ומשלך העלים לפני קטיף הכותנה Ethephon. אדמה היא היצרנית הגדולה בעולם של מוצרים אלה, ועל כן העלאת המכסים על מוצרים אלה על ידי ממשל טראמפ גולגלה במלואה לצרכנים.

הגורם השני בחשיבותו מבחינת תרומתו לגידול במכירות היה שוב ביצועי השיא של החברה באמריקה הלטינית ברבעון השלישי, שהוא עונתית הרבעון החזק של החברה באזור זה. הכנסותיה של אדמה באמריקה הלטינית גדלו ב-10% ברבעון החולף (17% בניכוי הפיחות בריאל הברזילי והפסו הארגנטיני), בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 - והסתכמו ב-302 מיליון דולר.

הגידול החזק באמריקה הלטינית, למרות הבצורת הקשה והעיכוב בזריעת הסויה והתירס, נבע מהביקוש הגדול לסל המוצרים המבודל של החברה ולמוצרים גדולים שהושקו באחרונה כמו Cronnos, קוטל פטריות בעל מנגנון פעולה משולש לטיפול במחלת החילדון האסייאתי שתוקפת את צמחי הסויה לאחר הנביטה. מכירות הקרונוס צפויות להכפיל את עצמן ל-150 מיליון דולר ב-2019 בהשוואה ל-70 מיליון דולר ב-2018, והמוצר יהיה בוודאות המוצר הנמכר ביותר בתולדותיה של החברה.

שדה מודבר בטכנולוגיה של חברת אדמה

מוצרים אחרים שהושקו באחרונה הם תערובות קוטלי החרקים גליל ו-TRIVOR - קוטל חרקים בעל מנגנון כפול לטיפול מהיר וארוך טווח בחרקים. אדמה נהנתה גם מביצועים טובים בקולומביה, בוליביה מקסיקו ופרו ברבעון החולף.

צמיחה מהירה של 12% נרשמה גם במכירותיה של אדמה באירופה (15% בניכוי הפיחות ביורו כלפי הדולר) לרמה של 188 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2019. הגידול במכירות הושג למרות התאוששות חלקית מההיצע הנמוך של חומרי גלם פעילים לחומרי הדברה, שמקורם בסין, כתוצאה מהלחץ הרגולטורי במדינה זו על היצרנים לשפר במהירות את עמידתם בדרישות איכות הסביבה. ההיצע החלקי של חומרי גלם פגע במכירות של מוצרים שאדמה מעורבת בכל שלבי הייצור שלהם, ועל כן הם רווחים יותר מהממוצע בחברה כמו קוטל החרקים ביפנטרין, וקוטלי הפטריות אפוקסיקונזול  ופרוכלורז.

גורם אחר שפגע במכירות היה הבצורת הקשה שגרמה לעיכוב בשימוש בקוטלי עשבים בדגנים וירידה בביקוש לקוטלי פטריות בענבים ובהדרים וצמצום בשטחי המזרע של לפתית שממנה מפיקים את שמן הקנולה. הגידול במכירות למרות גורמים אלה הושג הודות לגידול חזק בגרמניה ובמדינות הבלטיות וצמיחה מהירה בדרום אירופה תוך הגדלת נתח שוק בעיקר בצרפת, איטליה ספרד ופורטוגל - הודות להשקת מוצרים חדשים ומבודלים.

הרווח הגולמי של אדמה צמח ב-6% ברבעון השלישי של 2019, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 - והגיע ל-295 מיליון דולר, שהם 31% מהמחזור, בהשוואה ל-32% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2018. השחיקה המתונה ברווחיות הגולמית נובעת בעיקר מהשפעת הפעילות החלקית באתר הייצור בג'ינגזו שגרמה לירידה במכירות של מוצרים שבהם האתר מייצר את חומרי הגלם הפעילים ואדמה מעורבת בכל שלבי הייצור שלהם - ועל כן הם רווחיים יותר באופן משמעותי מהרווחיות הגולמית הממוצעת של הקבוצה.

הפעילות החלקית של ג'ינגזו הקטינה את הרווח הגולמי של החברה ב-24 מיליון דולר,  כך שהרווחיות הגולמית של המוצרים המיוצרים באתר היא 44% מהמחזור, לעומת רווחיות גולמית ממוצעת של 31% בקבוצה כולה. השפעת ההפעלה החלקית של האתר בג'ינגזו על הרווח התפעולי היתה גדולה עוד יותר, משום שעל פי כללי החשבונאות המקובלים בסין כל ההוצאות הקבועות של הייצור נזקפות ישירות לדו"ח רווח והפסד ולא למלאי המיוצר.

הרווח התפעולי של אדמה גדל ב-3% ברבעון השלישי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 - והסתכם ב-83 מיליון דולר, שהם 8.7% מהמחזור בהשוואה ל-9.3% מהמחזור במקביל ב-2018. הרווח התפעולי היה צומח ב-40% אלמלא הפעילות החלקית של האתר בגי'נגזו.

במקביל לפרסום התוצאות הכספיות הודיעה אדמה על שתי רכישות: החברה רכשה את הבעלות המלאה בחברה הפרואנית AgroKlinge, שהיא אחת היצרניות הגדולות של חומרי הדברה בשוק של 240 מיליון דולר ומתמחה בשוק של חקלאות תעשייתית. על פי הערכות, מחזור המכירות של החברה הנרכשת הוא 15 מיליון דולר, וסכום הרכישה הגיע ל-20 מיליון דולר. במקביל רכשה אדמה 10% מחברת Agricover, שהיא חברת ההפצה השנייה בגודלה ברומניה, עם מחזור של 416 מיליון דולר ב-2018. להערכת אדמה, שיתוף הפעולה עם Agricover יאפשר להגדיל משמעותית את מכירותיה של החברה בשוק זה, שבו היא מחזיקה בנתח של 10%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker