אנרג'יאן: גידול של 40% ברווח התזרימי התפעולי; עסקת אדיסון תושלם עד סוף השנה

אנרג'יאן, שמחזיקה במאגרי תנין וכריש בישראל, סיימה את המחצית הראשונה בהפסד של 4.5 מיליון דולר ■ ההפסד נובע בין היתר מהשקעות המיוחסות לפיתוח נכסי הגז והנפט של הקבוצה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת קידוח של אנרג'יאן
אסדת קידוח של אנרג'יאןצילום: חברת אנרג'יאן

חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן, השותפה במאגרי כריש ותנין בישראל, פירסמה הבוקר (חמישי) את תוצאותיה הכספיות למחצית הראשונה של 2019. החברה סיימה את המחצית הראשונה בהפסד של 4.5 מיליון דולר, שנובע בין היתר, מהשקעות המיוחסות לפיתוח נכסי הגז והנפט של הקבוצה.

הכנסות אנרג'יאן הסתכמו במחצית הראשונה ב-40 מיליון דולר, גידול של 52% ביחס לחציון המקביל ב-2018. הגידול מיוחס לעליה בהפקת הנפט במאגרים ביוון. פעילות החברה הניבה רווח תפעולי של 3.8 מיליון דולר, בהשוואה לרווח תפעולי של 10.2 מיליון דולר במחצית המקבילה ב-2018 – ירידה של כ-62%. הירידה נבעה בעיקר מגידול בהוצאות האקספלורציה.

הרווח התפעולי התזרימי של אנרג'יאן לפני הוצאות אקספלורציה (Adjusted EBITDAX) הסתכם במחצית הראשונה של 2019 ב-23.6 מיליון דולר, בהשוואה ל-16.7 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2018 – עלייה של 40%. נכון לסוף יוני, ההון העצמי המיוחס לבעלי החברה הסתכם ב-824 מיליון דולר.

אנרג'יאן נמצאת בשליטת המשפחות המייסדות ריגאס (11%) וטופוזוגלו (9.4%), בשותפות עם קרן ההשקעות Third Point האמריקאית (19.7%). החברה נסחרת בתל אביב, במקביל למסחר בלונדון, לפי שווי של 7.2 מיליארד שקל. מניית החברה עלתה מאז הרישום למסחר בבורסת תל אביב באוקטובר 2018 ב-56%.

ביולי זכתה אנרג'יאן במכרז לרכישת נכסי הגז והנפט של חברת האנרגיה האיטלקית אדיסון בתמורה ל-750 מיליון דולר, ועוד 100 מיליון דולר תשלום מותנה, בכפוף להזרמת גז ראשון ממאגר קסיופיאה במים הכלכליים של איטליה (צפי ב-2022). עם השלמת העסקה, אנרג'יאן תחזיק בעתודות מוכחות (P2) של 639 מיליון חביות נפט או שווה ערך לנפט (mmboe).

אנרג'יאן רכשה את מאגרי כריש ותנין מקבוצת דלק תמורת 40 מיליון דולר, בתוספת תשלומים מותנים של 108.5 מיליון דולר (המכירה לא כללה את הזכות לתמלוגים מהמאגרים שישולמו לדלק).

הדו"ח מציין כי פיתוח כריש ותנין מתקדם כצפוי, כאשר גז ראשון אמור לזרום ברבעון הראשון של 2021. עוד מתייחס הדו"ח לזכיית אנרג'יאן ברישיונות חיפוש ב-4 בלוקים נוספים במים הכלכליים של ישראל - בלוקים 62,61,56,55 (אזור D), במסגרת ההליך המכרזי האחרון אשר פורסם על ידי משרד האנרגיה. בלוקים אלה מתווספים ל-5 רישיונות נוספים בהם זכתה אנרג'יאן במסגרת סבב המכרז הקודם בשנת 2017.

באנרג'יאן צייננו כי קידוח הבארות הראשונות בכריש כבר הושלם, לרבות קידוח האקספלורציה והתגלית בכריש צפון. אבני הדרך הקרובות יהיו השלמת תכנית הקידוח (רבעון רביעי 2019); ביצוע הערכה לגבי התגלית בכריש צפון; וכן הפלגת האסדה הצפה (FPSO) לסינגפור בסוף 2019. אסדת הפיתוח הצפה (FPSO) צפויה להגיע למים הכלכליים של ישראל בסוף 2020. הגז יופק ויטופל על פי הבאר, במרחק של כ-90 ק"מ מן החוף. האסדה תהיה בעלת קיבולת של 8 bcma, מה שיאפשר פיתוח של תגלית כריש צפון ותגליות עתידיות.

"פיתוח כריש מתקדם בקצב המצופה, והגז צפוי לזרום למשק הישראלי ברבעון הראשון של 2021. תגלית הגז בכריש צפון והזכייה ב-4 בלוקים נוספים במים הכלכליים של ישראל בסבב האחרון, הופכות את אנרג'יאן לשחקנית מובילה בתחום הגז הטבעי בישראל. רכישת פעילות הגז והנפט של חברת אדיסון ביולי האחרון צפויה עד לסוף השנה", אמר מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker