דלק על עסקת שברון: נדרשים להעמיד עוד 650 מיליון דולר; במו"מ עם משקיע

דלק סיימה את הרבעון השני עם עלייה של 11% ברווח הנקי - ל-190 מיליון שקל ■ הכנסות הקבוצה הסתכמו ברבעון השני של 2019 ב-2.1 מיליארד שקל, בהשוואה ל-2.07 מיליארד שקל ברבעון המקביל ב-2018 – גידול של 1.4%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה (60%), הרוויחה ברבעון השני של 2019 כ-190 מיליון שקל, עלייה של כ-11% לעומת הרבעון המקביל אשתקד – כך עולה מהדו"חות הכספיים שפירסמה הקבוצה הבוקר (ה'). חברת הביטוח הפניקס, שצפויה להימכר לקרנות Centerbridge  ו-Gallatin, תרמה כ-124 מיליון שקל לרווח הנקי.

הדו"חות של קבוצת דלק פורסמו ברקע לכמה אירועים מהותיים בקבוצה – שכוללים בין היתר, המתנה לאישור הרגולטור למכירת הפניקס, תחילת הזרמת הגז מלווייתן ברבעון הרביעי וההכנות לעסקת רכישת נכסי שברון בים הצפוני - בעלות כוללת של 2 מיליארד דולר.

הגילוי המעניין בדו"חות דלק מיוחס למימון עסקת שברון. לפי הדיווח, דלק נדרשת להעמיד לעסקה עוד 650 מיליון דולר ממקורותיה, בנוסף ל-200 מיליון דולר שכבר הזרימה בעסקה (סה"כ – 850 מיליון דולר). דלק ציינה כי היא פועלת לגיוס של 300 מיליון דולר על ידי הכנסת משקיע לאיתקה, וכן לגיוס של עוד 150 מיליון דולר מחברות סחר בינלאומית, כמקדמה על ההון החוזר. אם דלק לא תגייס את הסכומים האמורים - הקבוצה תידרש להעמיד ממקורותיה את כלל הסכום, 650 מיליון דולר כאמור, או לחילופין להעמיד עוד 200 מיליון דולר.

ירידה חדה ברווח ממאגר תמר

מהדו"חות עולה כי הכנסות דלק ברבעון השני של 2019 הסתכמו בכ-2.1 מיליארד שקל, בהשוואה ל-2.07 מיליארד שקל ברבעון המקביל ב-2018 – גידול של 1.4%. הגידול נבע בעיקר מעלייה בהכנסות מכירות הדלקים בישראל, וכן מגידול בקצב ההפקה של החברה הבת, איתקה, בים הצפוני.

פעילות חיפושי והפקת נפט וגז בישראל – בעיקר ממאגר תמר – תרמה 58 מיליון שקל לרווח הנקי, בהשוואה לתרומה של 106 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. הירידה נבעה, בין היתר, מפסק הבוררות שהתקבל בין השותפות בתמר לבין OPC ביחס לתעריף ייצור החשמל. דלק דיווחה כי סך מכירות הגז ברבעון השני ירד ל-2.4 מיליארד מ"ק (BCM), לעומת 2.6 BCM ברבעון המקביל, בין היתר בשל השבתה יזומה של המאגר במהלך אפריל לצורכי עבודות תחזוקה שוטפות.

אסדת גז של חברת איתקה
אסדת גז של חברת איתקהצילום: ithacaenergy.com

פעילות חיפושי והפקת נפט וגז בים הצפוני (איתקה) תרמה 27 מיליון שקל לרווח הנקי, בהשוואה להפסד של 32 מיליון שקל ברבעון המקביל. איתקה רשמה ברבעון השני רווח חשבונאי של 8 מיליון דולר, בעקבות הטבת מס בגובה של 14 מיליון דולר; בהשוואה להפסד של 9 מיליון דולר, לאחר הטבת מס של 13 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2018.

דלק מסרה כי התפוקה היומית הממוצעת של איתקה במחצית הראשונה של 2019 עמדה על כ-18.1 אלף חביות ליום (Kboed), לעומת תפוקה יומית ממוצעת של כ-15.5 אלפי חביות ליום (Kboed) בתקופה המקבילה אשתקד. עיקר הגידול נבע מרכישת הזכויות במתקנים וברישיונות של שותפויותיה בפרויקט סטלה המורחב (GSA), וכן כתוצאה מתחילת ההפקה ממאגר Harrier במהלך הרבעון השלישי של שנת 2018.

פעילות הדלקים של הקבוצה (דלק ישראל) תרמה 39 מיליון שקל לרווח הנקי ברבעון השני, בהשוואה ל-27 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. עיקר הגידול ברווח הנקי נובע משיפור בתוצאות הפעילות התפעולית השוטפת של דלק ישראל.

אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק, אמר: "במהלך החודשים הקרובים של 2019, אנו צופים את השלמתם המוצלחת של מספר מהלכים חשובים שהתחלנו בהם במחצית הראשונה של השנה, שצפויים להמשיך ולחזק את ההון של הקבוצה ולהגדיל את התזרים השוטף שלה בשנים הקרובות: השלמת עסקת מכירת מניות הפניקס תמורת כ-1.64 מיליארד שקל, תחילת הזרמת הגז ממאגר לוויתן, והשלמת עסקת רכישת הנכסים של שברון בים הצפוני, שצפויה להפוך את איתקה וקבוצת דלק לשחקן בשוק האנרגיה הבינלאומי, לאפשר את הנפקתה של איתקה, ולייצר לאיתקה תזרים חופשי משמעותי גדול שיהיה ניתן בין השאר לחלוקה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker