הראל מציגה את הרווח הגבוה בענף הביטוח: 346 מיליון שקל ברבעון

עיקר הגידול ברווח ברבעון השני של 2019 הוא מענף הביטוח הכללי ■ שווי הנכסים של הראל עולה בקצב מהיר והיא עשויה לקחת למגדל את ההובלה בתחום

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מישל סיבוני
מישל סיבוניצילום: יונתן זינדל / פלאש

הראל מסכמת את הרבעון השני של 2019 עם הרווח הכולל הגבוה בענף: 346 מיליון שקל. זאת, לעומת רווח כולל של 170 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה. כך עולה מדו"חות החברה שפורסמו הבוקר (ה').

הרווח הכולל של הראל הסתכם במחצית הראשונה של 2019 בכ-686 מיליון שקל, לעומת כ-250 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018 - זינוק של 174%. הרווח הכולל, בנטרול ההשפעות המיוחדות במחצית הראשונה, הסתכם בכ-700 מיליון שקל, לעומת 216 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

עיקר הגידול ברווח נבע מענף הביטוח הכללי. הרווח הכולל לפני מס בביטוח הכללי במחצית הראשונה של 2019 הסתכם בכ-482 מיליון שקל, לעומת כ-44 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הכולל לפני מס בביטוח הכללי ברבעון השני של 2019 הסתכם בכ-400 מיליון שקל, לעומת הפסד כולל לפני מס של כ-21 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018.

התוצאות בתקופת הדו"ח הושפעו מהחלטת בית המשפט העליון ביחס לריבית ההיוון של הפיצויים בשל נזק לגוף בנזיקין. בעקבות ההחלטה, חל ברבעון השני של 2019 קיטון בהתחייבויות הביטוחיות בסך של כ-260 מיליון שקל (מתוכם כ-158 מיליון שקל בענף רכב חובה וכ-102 מיליון שקל בענפי חבויות ואחרים).

כמו כן, התוצאות בתקופת הדו"ח וברבעון השני של השנה הושפעו מתשואות שוק ההון, שהיו גבוהות מהתשואות בתקופה המקבילה אשתקד. מנגד, התוצאות בתקופת הדו"ח הושפעו מגידול בהתחייבויות הביטוחיות כתוצאה מירידה של עקום הריבית בכ-63 מיליון שקל (מתוכם כ-18 מיליון שקל בענף רכב חובה וכ-45 מיליון שקל בענפי חבויות ואחרים).

בית הראל ברמת גן
בית הראל ברמת גןצילום: Zairon

ירידה ברווח בפעילות חיסכון ארוך טווח

הרווח הכולל לפני מס בפעילות חיסכון ארוך טווח (ביטוח חיים, פנסיה, גמל והשתלמות) במחצית הראשונה של 2019 הסתכם בכ-87 מיליון שקל, לעומת כ-220 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסד הכולל לפני מס בפעילות חיסכון ארוך טווח הסתכם ברבעון השני של 2019 בכ-61 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של כ-204 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון ברווח נובע בעיקר מירידה בעקום הריבית שהביאה לגידול בהתחייבויות הביטוח לעומת עלייה בעקום הריבית בתקופה המקבילה בשנה שעברה שהביאה לקיטון בהתחייבויות הביטוחיות.

כמו כן, התוצאות במחצית הראשונה וברבעון השני של 2019 הושפעו מיישום טיוטת חוזר לעניין מדידת התחייבויות בנושא לוחות התמותה. בעקבות יישום טיוטת החוזר הגדילה הראל את ההתחייבויות הביטוחיות במגזר ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח בסך של כ-91 מיליון שקל, והקטינה את הרווח הכולל לפני מס בסכום האמור.

הרווח הכולל לפני מס במגזר ביטוח הבריאות הסתכם במחצית הראשונה של השנה בכ-154 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של כ-15 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הרווח הכולל לפני מס במגזר ביטוח הבריאות הסתכם ברבעון השני של 2019 בכ-47 מיליון שקל, לעומת הפסד כולל לפני מס של כ-7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

העלייה ברווח הכולל במגזר ביטוח הבריאות הושפעה מתשואות שוק ההון. מנגד, התוצאות בתקופת הדו"ח הושפעו מגידול בהתחייבויות הביטוחיות בסך של כ-13 מיליון שקל כתוצאה מירידה של עקום הריבית. לאור סיומו של הביטוח הסיעודי הקבוצתי בסוף 2017, נרשם קיטון בהפסדים הנובעים מתקופות קודמות. להערכת החברה, הפסדים אלה צפויים להמשיך ולהתמתן באופן משמעותי.

שווי הנכסים המנוהלים בהראל הוא כ-260 מיליארד שקל - קרוב מאוד למגדל (277 מיליארד שקל) - כך שבקצב כזה הראל תהפוך לא רק לחברת הביטוח הגדולה מבחינת שווי שוק, אלא גם מבחינת שווי הנכסים. החברה חילקה ביולי דיווידנד של 107 מיליון שקל, ומתחילת השנה חילקה הראל דיווידנד של 236 מיליון שקל. התשואה על ההון היא 22%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker