אחרי המחיקות: בזק רושמת הפסד עתק של 1.6 מיליארד שקל ברבעון

ההפסד נובע משני מהלכים חשבונאיים שביצעה החברה - מחיקת ערך בחברת פלאפון ומחיקת נכס המס של חברת yes - אך קוזז בחלקו בשל מכירת נדל"ן של החברה

נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
יו"ר בזק, שלמה רודב
יו"ר בזק, שלמה רודבצילום: אלדד רפאלי

קבוצת בזק רושמת ברבעון השני של 2019 הפסד עתק של 1.57 מיליארד שקל, לעומת רווח של 195 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. ההפסד נובע משני מהלכים חשבונאיים שביצעה החברה - מחיקת ערך בחברת פלאפון ומחיקת נכס המס של חברת yes - אך קוזז בחלקו בשל מכירת נדל"ן של החברה.

בזק עידכנה גם את תחזית הרווח של החברה ל-2019 וצופה הפסד נקי של 1.1 מיליארד שקל לבעלי המניות ב-2019, לעומת רווח נקי של 900 מיליון שקל בתחזית המקורית.

בזק ביצעה מחיקה של 951 מיליון שקל מערך החברה הבת פלאפון, וזאת לאור מצבו של שוק הסלולר. שווי הפעילות הנוכחי של פלאפון בספרי בזק הוא 1.2 מיליארד שקל. הפחתת השווי נעשתה בהנחה כי התחרות השוררת בשוק תימשך בעצימות גבוהה בטווח הקצר וכי התייצבות ועלייה מסוימת והדרגתית ברמת המחירים תתרחש בטווח הבינוני-ארוך.

גם בחברה הבת yes נרשמה ירידת ערך. עם זאת, מאחר שהשווי של yes בספרי בזק הוא כבר שלילי, ירידת הערך מתייחסת רק לנכסים הבלתי-שוטפים של החברה. בזק הפחיתה 119 מיליון שקל משווי yes בשל ירידת שווי של רכוש קבוע, זכויות שידור ונכסים בלתי-מוחשיים.

הדירקטוריון מחק את נכס המס של yes

בהמשך להחלטת רשות ניירות ערך, הודיעה בזק הבוקר (ה') כי דירקטוריון החברה החליט למחוק את נכס המס בגין הפסדי העבר של חברת yes. שווי נכס המס היה 1.166 מיליארד שקל, והוא נמחק לאחר שסיכויי המימוש שלו ירדו לפחות מ-50%. זאת, לאור ההערכה כי בזק לא תקבל הקלה בדמות ביטול ההפרדה המבנית בחברה בטווח הקרוב.

מטה בזק בתל אביב
מטה בזק בתל אביבצילום: Amir Cohen / רויטרס

ההפסדים החשבונאיים קוזזו בהכנסה חד-פעמית של בזק בגין מכירת נכס של החברה במתחם סקיה. בזק הכירה ברבעון הנוכחי ברווח הון של 403 מיליון שקל בגין מכירת הנדל"ן לאחר שהתקבלה כל התמורה בעדו. בעקבות המחיקות עברה בזק להון עצמי שלילי של 836 מיליון שקל. היקף ההתחייבויות הבלתי-שוטפות של בזק מגיע ל-11 מיליארד שקל, בעוד החברה נסחרת לפי שווי של 6.1 מיליארד שקל.

במדדים התפעוליים רושמת בזק ירידה בכל הפרמטים לאור התגברות התחרות בשוק. חברת בזק הקווית רשמה ירידה של 9.3% בהכנסות מתחום הטלפוניה הקווית, לעומת הרבעון המקביל ב-2018, וזאת לאור המשך הירידה במצבת המנויים בטלפוניה הקווית.

התחרות במגזר הקווי נמשכת גם בתחום תשתית האינטרנט - ובזק מאבדת 1.7% מהכנסותיה לעומת הרבעון המקביל אשתקד, וזאת לאחר שאיבדה בתוך רבעון אחד בלבד 22 אלף קווי אינטרנט, כולל ירידה של 12 אלף קווים שנמכרו בסיטונות על ידי מתחרותיה. הסיבה לכך היא בעיקר חיבור של המתחרות סלקום ופרטנר לשירותי הסיבים האופטיים.

בסך הכל רשמה בזק רווח רבעוני של 562 מיליון שקל, אך זה הושפע כאמור ממכירת הנכס במתחם סקיה.

דוכן מכירות של פלאפון
דוכן מכירות של פלאפוןצילום: תומר אפלבאום

הרווח הנקי של פלאפון: 2 מיליון שקל

בתחום הסלולר רשמה פלאפון ירידה קטנה בהכנסות ל-430 מיליון שקל משירותי סלולר וירידה חדה יותר של 14.6% בהכנסות מציוד, שנובעת בעיקר משינויים עונתיים והשקות מכשירים ברבעון המקביל ב-2018. פלאפון סיימה את הרבעון השני של 2019 עם רווח נקי של 2 מיליון שקל בלבד.

פלאפון גדלה במצבת מנויי הסלולר שלה ל-2.263 מיליון לקוחות, וגם הצליחה לכווץ את שיעור הנטישה של לקוחות החברה ל-7.5% בלבד. עם זאת, שיעור זה עדיין גבוה מעט לעומת הרבעון המקביל ב-2018, אז נרשם שיעור נטישה של 7.3%.

חברת yes רשמה ברבעון השני של 2019 נטישה של 3,000 מנויים, לעומת הרבעון הקודם, ל-565 אלף לקוחות. yes המשיכה לרשום הפסדים גם ברבעון הנוכחי אך הם התכווצו מעט, לעומת הרבעון הקודם, ל-27 מיליון שקל. התזרים החופשי של החברה ממשיך להיות שלילי והגיע ל-58 מיליון שקל. ההכנסה החודשית מלקוח ירדה גם היא בראשונה מתחת ל-200 שקל בחודש, וברבעון השני של 2019 היתה 198 שקל בחודש בממוצע.

בתחום שירותי האינטרנט והשיחות הבינלאומיות המשיכה בזק בינלאומי לרדת - והרווח של החברה נחתך בחצי לעומת הרבעון המקביל ב-2018 ל-10 מיליון שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker