פרטנר מסכמת את הרבעון השני עם רווח של 3 מיליון שקל – וירידה במנויי הסלולר

החברה רשמה גידול בהכנסות מסלולר וירידה במכירות הציוד ■ לפרטנר 480 אלף משקי בית עם נגישות לשירות הסיבים של החברה ו-160 אלף מנויי טלוויזיה ■ השקעות החברה ברבעון השני נחתכו ביותר מ-20% לעומת הרבעון הקודם

נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר
איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנרצילום: עופר וקנין

אחרי הפסד נקי של 35 מיליון שקל למתחרה סלקום, פרטנר מסכמת רבעון אופטימי יותר – אך גם הוא משקף את המצב השברירי של ענף התקשורת. פרטנר מסיימת את הרבעון השני של 2019 עם רווח של 3 מיליון שקל בלבד – לעומת רווח של 2 מיליון שקל ברבעון קודם.

על אף התחרותיות בשוק הסלולר ונטישת הלקוחות, פרטנר רשמה גידול בהכנסות משירותי סלולר ל-453 מיליון שקל ברבעון השני של 2019, לעומת 441 מיליון שקל ברבעון הראשון. לעומת הרבעון המקביל ב-2018 רשמה פרטנר יציבות, אז הסתכמו ההכנסות ב-454 מיליון שקל. בהתאם לגידול בהכנסות משירותי סלולר, ההכנסה החודשית הממוצעת ללקוח של פרטנר עלתה מ-56 שקל ברבעון הקודם ל-58 שקל ברבעון הנוכחי.

השינוי בהכנסות משירותי סלולר נובע בעיקר מעונתיות – הכנסה גבוהה יותר בשל חג הפסח ושירותי נדידה בחו"ל. פרטנר אמנם איבדה ברבעון האחרון 3,000 מנויי Post-Paid, אך הצליחה להוריד את שיעורי הנטישה ל-7.9% בלבד. בחברה נוקטים באסטרטגיה שונה מהמתחרות ומנסים לשמר לקוחות כדאיים יותר על חשבון גיוס לקוחות במחירים נמוכים.

סך הכנסות החברה ברבעון האחרון נשחקו ל-781 מיליון שקל לעומת 794 מיליון שקל ברבעון הקודם. הירידה נובעת בעיקר מירידה בהכנסות מציוד - 27% במגזר הסלולר ו-21% יחד עם המגזר הקווי. גם ירידה זו מושפעת מתקופת החג.

בעוד מגזר הסלולר שומר על יציבות, פרטנר רושמת גידול במגזר הקווי. בתחום זה מספקת פרטנר שירותי אינטרנט על בסיס תשתית בזק, שירותי טלוויזיה ושירותי גלישה על בסיס סיבים אופטיים. פרטנר מדווחת על כ-480 אלף משקי בית המחוברים לרשת הסיבים שלה – כ-25% ממשקי הבית בישראל. עם זאת, הרשת של פרטנר עדיין לא פעילה באמצעות ציוד מותאם בקרב כל משקי הבית האלה - ולכן לפי הגדרות בינלאומיות לחיבור לרשת סיבים, מספר משקי הבית הנגישים לרשת הסיבים של פרטנר נמוך יותר.

פרטנר TV
פרטנר TVצילום: עופר וקנין

בתחום הטלוויזיה רשמה פרטנר גידול ל-160 אלף משקי בית מחוברים לשירותי החברה בסוף הרבעון השני של 2019 - גידול של 19 אלף לקוחות לעומת סוף הרבעון הקודם. תוספת הלקוחות בתחום הטלוויזיה והסיבים האופטיים ברבעון השני הביאו לגידול קטן בהכנסות ממגזר זה לעומת הרבעון הראשון של השנה - ל-254 מיליון שקל במגזר הקווי. הגידול בהכנסות משירותים במגזר הקווי קוזז בשל ירידה במכירות הציוד.

לאחר שברבעון הקודם רשמה פרטנר תזרים חופשי שלילי של 11 מיליון שקל, ברבעון הנוכחי עברה החברה לתזרים חופשי חיובי של 31 מיליון שקל. השיפור נוצר בשל הפחתת השקעות החברה (CAPEX) מ-185 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019 ל-143 מיליון שקל ברבעון השני של השנה – ירידה של יותר מ-20%.

עם זאת, ההשקעה ברבעון השני עדיין גבוהה ב-38% לעומת ההשקעה ברבעון המקביל ב-2018. לדברי תמיר אמר, מנהל הכספים הראשי בחברה, "החברה ממשיכה בהשקעותיה במנועי הצמיחה, הן בהמשך פריסה מואצת של תשתית הסיבים האופטיים שלה והן בהעמקת החדירה בתחום הטלוויזיה. אנו צפויים להגדיל את היקף ההשקעה בפריסת סיבים ב-2019 ביחס ל-2018  אך סך ההשקעות של החברה ב-2019 צפויות להישאר ללא שינוי ביחס לתוכנית המקורית".

פרטנר רשמה גידול של 24% ב-EBITDA המתואמת (הכנסות לפני פחת, הפחתות ומסים) ל-214 מיליון שקל, שנבע בעיקרו מאימוץ תקן IFRS 16. בנטרול שינוי זה רשמה פרטנר EBITDA של 176 מיליון שקל, לעומת 197 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019. לפרטנר חוב נטו בסוף הרבעון של כ-965 מיליון שקל – לאחר שקיזזה 12 מיליון שקל מחובה לעומת הרבעון הקודם.

מנכ"ל פרטנר, איציק בנבנישתי: "אל מול חוסר יציבות וירידות ערך של המתחרות בשוק התקשורת, פרטנר מציגה מובילות עסקית ואיתנות פיננסית. פרטנר ערוכה טוב יותר ממתחרותיה להתמודד עם האתגרים המורכבים בשוק התקשורת הישראלי שסובל מכשלי שוק מתמשכים. כבר יותר משנתיים שפרטנר TV הוא שירות הטלוויזיה הצומח בישראל.

"בסיבים האופטיים - שנתיים אחרי השקת פרטנר פייבר אנחנו מגיעים עם תשתית הסיבים האופטיים של פרטנר כבר ליותר מ-480 אלף משקי בית בישראל. אנחנו מחברים לקוחות בעשרות ערים ברחבי הארץ למהירות הגלישה הגבוהה ביותר בישראל של עד 1,000 מגה בייט. בנוסף אנחנו פועלים להעביר לקוחות אינטרנט סיטונאים לתשתית העצמאית במטרה להקטין תלות במונופולים, ולהגדיל את רווחי החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker