מחצית שנה חזקה לפתאל: הרווח התפעולי המלונאי זינק בכ-71% לכ-807 מיליון שקל

פתאל נהנית מצמיחה חזקה על רקע שורה של רכישות שביצעה באירופה ■ חרף הגידול בהכנסות, יישום תקן IFRS 16 העביר את פתאל להפסד של כ-26.6 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של כ-70.9 מיליון בתקופה המקבילה אשתקד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד פתאל
דוד פתאל, הבעלים של רשת פתאלצילום: עופר וקנין

קבוצת המלונאות פתאל, שבשליטת דוד פתאל, פירסמה את תוצאותיה הכספיות לסיכום המחצית הראשונה והרבעון השני לשנת 2019. התוצאות הושפעו לחיוב מסדרה של רכישות שביצעה הקבוצה באירופה, ומנגד – יישום תקן חשבונאי חדש פגע בשורה התחתונה. המניה עולה בתגובה לתוצאות ב-2.3% - ושווי החברה נוסק ל-7.2 מיליארד שקל.

הכנסות קבוצת פתאל במחצית הראשונה עלו בכ-73% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד לכ-2.5 מיליארד שקל. הגידול נבע בעיקר מתוספת הכנסות ממלונות בפורטפוליו, שכללה את השלמת עסקות ג'וריז אין (36 בתי מלון בבריטניה ואירלנד), עסקת גרנג' (4 בתי מלון במרכז לונדון) ועסקת אפולו (13 בתי מלון בהולנד).

שורת ההכנסות הושפעה לחיוב גם מעלייה של כ-3% בהכנסות מבתי מלון זהים – כלומר, בתי מלון שפעלו במתכונת מלאה במחצית הראשונה של 2019 ובמחצית הראשונה של 2018 – וזאת למרות ירידה בשערי החליפין של היורו, הליש"ט והדולר.

הרווח התפעולי לפני שכירות, פחת והוצאות אחרות (EBITDAR) למחצית הראשונה זינק בכ-71% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018 והסתכם בכ-807 מיליון שקל. ה-EBITDAR מנכסים זהים גדל בכ-6%, ובנטרול השפעות המטבעות בכ-9%. הרווח הנקי התזרימי (FFO לפי גישת ההנהלה) במחצית הראשונה עלה לכ-235 מיליון שקל, גידול של 47% לעומת המחצית המקבילה אשתקד.

פתאל מיישמת בדו"חותיה הכספיים את תקן 16 IFRS, המשפיע בין היתר על שורת הרווח הנקי. כתוצאה מיישום התקן, החברה רשמה במחצית הראשונה של 2019 הפסד לבעלי המניות בסך כ-26.6 מיליון שקל, בהשוואה לרווח נקי של כ-70.9 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, כאשר השפעת תקן 16 IFRS על דו"ח רווח והפסד הינה כ-91.8 מיליון שקל.

שחר עקה, דירקטור וסמנכ"ל כספים בחברה, אמר: "פתאל החזקות מסכמת את המחצית הראשונה והרבעון השני של שנת 2019 עם עלייה של למעלה מכ-70% בהכנסות ועם עלייה של כ-3% בהכנסות ממלונות זהים. הכנסות אלו אינן כוללות הכנסות מ-6,300 חדרים ב-29 בתי מלון נוספים של הרשת לגביהם נחתמו חוזים, והינם צפויים להיפתח בין השנים 2022-2020".

עקה הוסיף: "יישום הוראות תקן IFRS 16, משפיע חשבונאית באופן מהותי על מאזן החברה, הרווח התפעולי ושורת הרווח הנקי, אך בפועל מצבה של החברה השתפר ולכן אני מאמין שהנתון המייצג בצורה הנאמנה יותר את פעילות החברה לצורך השוואה נכונה לאחר יישום התקן הינו ה-EBITDAR, המציג עלייה בפעילות החברה, או לחלופין ה- FFO הריאלי המציג גם הוא עלייה מרשימה.

"אנו נמשיך בתוכניתנו האסטרטגית להעמיק את אחיזתנו באירופה ובישראל ולהוסיף ערך למשקיעים ולשותפינו לדרך, באמצעות הרחבה וצמיחת פעילות החברה לאפיקים חדשים ושיפור ההכנסות והרווחים", הדגיש עקה.

קבוצת פתאל, שהוקמה על ידי דוד פתאל ב-1999, מתמחה בהחזקה, תפעול, שכירות וניהול מלונות בישראל ואירופה, וכן ברכישה והקמה של מלונות חדשים. הרשת מונה כיום כ-40,617 חדרים ב- 210 בתי מלון ב- 19 מדינות. הרשת בישראל מונה 43 בתי מלון, מתוכם 25 בבעלות מלאה או חלקית, 14 בשכירות ו-4 בניהול.

"המון רעשים במספרים"

גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון, ציין כי הדו"חות של פתאל לרבעון ולמחצית מציגים פעילות עם יציבות בישראל וצמיחה חזקה בחו"ל, למרות תיסוף השקל. "המבט על הדו"חות לא פשוט בשל המון רעשים במספרים - לא רק היישום לראשונה של IFRS 16 החל בתחילת השנה, אלא גם גידול משמעותי במספר החדרים באירופה תוך שינוי משמעותי בתמהיל בין מלונות בבעלות למלונות בחכירה (לטובת מלונות בחכירה).

"בבריטניה ובאירלנד ההשוואה אינה רלוונטית כלל בשל האיחוד של פעילות Jurys Inn, שברבעון המקביל נרשם כדמי ניהול, ותוספת של מלונות גרנג' בלונדון, שלא רק משנים לחלוטין את הפרופיל של הפעילות, אלא גם כוללים מנגנון פיצוי שעוד יותר מעוות את המספרים.

"לדעתנו, כמה נתונים מספקים מבט ראשון טוב על הפעילות ברבעון ובמחצית: ה-FFO של החברה, בנטרול הוצאות מס (שלדעתנו מעוותות את ההשוואה) והשפעת תקן IFRS 16, גדל ב-23%. לדעתנו מדובר בנתון שהכי מתקרב להצגת תמונה של הצמיחה בפעילות החברה. במבט קדימה, תנופת הצמיחה של החברה ממשיכה, בעיקר באירופה, עם תוכניות לשנים הקרובות להוסיף 2,483 חדרים בבעלות ו-4,099 בחכירה", הדגיש דטנר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker