בתי הקפה של קופיקס בדעיכה: נפילה של 20% בהכנסות, סניפים שנסגרים - והפסדים

רשת בתי הקפה הפסידה במחצית הראשונה של 2019 כ-7 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 6.1 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2018 ■ מספר הסניפים ירד מ-116 בסוף 2018 ל-106 בתוך חצי שנה - ומספר הזכיינים ממשיך לרדת ■ מניית קופיקס צנחה בכ-50% בשנתיים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף קופיקס
סניף קופיקסצילום: עופר וקנין

רשת בתי הקפה של קופיקס - שפרצה לישראל בקול תרועה רמה לפני כמה שנים - ממשיכה לדעוך. דו"חות הרבעון השני של 2019 שפירסמה הרשת - כיום בשליטת רמי לוי - מלמדים כי ההפסדים נערמים, סניפים ממשיכים להיסגר, כשהעתיד של הרשת לוט בערפל. מניית קופיקס השלימה נפילה של כ-50% בשנתיים.

הכנסות פעילות בתי הקפה של קופיקס הסתכמו ברבעון השני ב-18.1 מיליון שקל, בהשוואה ל-22.9 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - נפילה של 20%. גם ההכנסות במחצית הראשונה של 2019 ירדו בשיעור דומה - ל-36.4 מיליון שקל. מספר הסניפים של קופיקס הצטמצם תוך חצי שנה - מ-116 בסוף 2018 ל-106 בסוף יוני - בשעה שמספר הזכיינים שמפעילים סניפים ממשיך לרדת ל-88 לעומת 94 בסוף 2018.

בשורה התחתונה, רשת בתי הקפה הניבה הפסד נקי של 3.5 מיליון שקל ברבעון השני, בהשוואה להפסד של 2.9 מיליון שקל ברבעון המקביל. ההפסד במחצית הראשונה של 2019 עמד על 6.8 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 6.1 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2018.

קופיקס מיישמת ברבעונים האחרונים תוכנית התייעלות בחברת אורבן קפה, שמפעילה את רשת סניפי בתי הקפה. בכוונת רמי לוי למכור את הרשת לאחר שתעבור לאיזון, כדי להתמקד בפעילות המרכולים במרכזי הערים - שהיא הסיבה לכך שלוי רכש השליטה בקופיקס. כחלק מההתייעלות, קופיקס סגרה ברבעון כמה סניפי הפעלה עצמית - והיא ממשיכה לבחון את הכדאיות של כמה סניפי הפעלה עצמית נוספים.

תוכנית ההבראה כוללת הגדלת מגוון המוצרים; הגברת הפעילות השיווקית וייצור מרכזי רווח נוספים בסניפי בתי הקפה (כמו נקודות הטענה לרב-קו); צמצום הוצאות ההפצה והלוגיסטיקה; שיפור תהליכי שרשרת האספקה; התמקדות בנראות הסניפים; חיזוק הקשר ושייכות הזכיינים לאורבן קופיקס; ופעולות להגדלת הרווחיות הגולמית לזכייני הרשת.

סופר קופיקס
סופר קופיקסצילום: עופר וקנין

ירידה גם בהכנסות המרכולים

גם מפעילות המרכולים, לוי אינו רווה נחת - חרף שיפור שנרשם ברווחיות הגולמית. הכנסות המרכולים הסתכמו ברבעון השני ב-50.2 מיליון שקל, בהשוואה ל-51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד התפעולי הסתכם ב-1.1 מיליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי בסך של כ-240 אלף שקל לרבעון המקביל אשתקד. המעבר להפסד נבע בעיקר מהגידול בהוצאות תפעול, מכירה ושיווק המיוחסים לפתיחת הסניף בהרצליה ולראשונה תחת הפורמט "סופר רמי לוי בשכונה".

בסך הכל, קבוצת קופיקס גרופ סיימה את הרבעון השני עם הפסד המיוחס לבעלי המניות בסך של 6.1 מיליון שקל, בהשוואה להפסד המיוחס לבעלי המניות בסך של 1.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד במחצית הראשונה הסתכם ב-11.5 מיליון שקל, בהשוואה ל-7.5 מיליון שקל במחצית המקבילה ב-2018.

רמי לוי
רמי לויצילום: מוטי מילרוד

הגידול בהפסד נבע בעיקר מגידול בהוצאות אחרות נטו, בעקבות סגירת סניפי בתי קפה בהפעלה עצמית שפעלו בהיעדר כדאיות כלכלית, מגידול בהוצאות תפעול מכירה ושיווק בעקבות פתיחת סניף ראשון תחת הפורמט "סופר רמי לוי בשכונה", מעלייה בהוצאות המימון נטו, בגין יישום תקן החכירות IFRS 16, ומכך שברבעון המקביל אשתקד הכירה החברה בהכנסות מס בסך של כחצי מיליון שקל.

מניית קופיקס נפלה בכ-70% בשלוש שנים, כך שהקבוצה נסחרת כיום לפי שווי של כ-125 מיליון שקל בלבד. ההפסדים שחקו את הונה העצמי של קופיקס ל-42.4 מיליון שקל (מיוחס לבעלי מניות), כ-20% מסך המאזן, וזאת בשקלול יישום התקן החשבונאי IFRS 16, שהקטין את ההון בסך של כ-7 מיליון שקל. לחברה מזומנים ושווי מזומנים בסך של 13.5 מיליון שקל, וחוב פיננסי ברוטו בסך של 4.5 מיליון שקל.

אירם גרייבר, מנכ"ל קופיקס גרופ, מסר: "במהלך המחצית הראשונה של 2019 שיפרנו משמעותית את שיעור הרווח הגולמי ל-26.2%, בהשוואה ל-22.1% בתקופה המקבילה אשתקד, וזאת הודות לשורה של פעולות התייעלות וארגון מחדש שבהן נקטנו, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה.

"כמו כן, במחצית הראשונה של השנה צימצמנו את ההפסד התפעולי, ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, וזאת אף שהשנה הכרנו בהוצאות חד-פעמיות בגין סגירת ארבעה סניפים בהפעלה עצמית שפעלו ללא כדאיות כלכלית, מהפרשה חד-פעמית לחובות מסופקים ומעלייה חד-פעמית בהוצאות הפרסום בגין יציאה לקמפיין פרסומי. בכוונתנו לשכפל את הצלחת המרכול הראשון שנפתח באחרונה בהרצליה, כך שנפעל לפתיחת 20 מרכולים נוספים תחת המותג 'רמי לוי בשכונה' במהלך השנים הקרובות", אמר גרייבר.