אדמה משוגעת: נזקי הטבע גרמו לירידה חדה ברווחי יצרנית חומרי ההדברה

עם זאת, קוטל הפטריות קרונוס קיזז חלק מהשפעת הירידה, והוא צפוי להכפיל את מכירותיו ■ אדמה, יצרנית חומרי ההדברה הגנריים, צופה לשיפור במחצית השנייה של 2019

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שדה מודבר בטכנולוגיה של חברת אדמה
שדה מודבר בטכנולוגיה של חברת אדמה

הכנסותיה של אדמה, היצרנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה גנריים, ירדו ב-2.1% ברבעון השני של 2019 בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018, והסתכמו במיליארד דולר.

הירידה בהכנסות הייתה גדולה בהרבה, אלמלא השלימה החברה את הרכישות של חברת אנפון הסינית וחברת בונייד האמריקאית, שתרמו 50 מיליון דולר למכירות ברבעון השני של 2019. הירידה בהכנסות נבעה מקיטון כמותי שגרע 33 מיליון דולר מהמכירות ומהתחזקות הדולר כלפי היואן הסיני. זו הביאה לירידה של 15 מיליון דולר. שני גורמים אלו קוזזו בהעלאת מחירי המכירה ב-8% מתחילת 2018 וב-3% ברבעון החולף שתרמה 27 מיליון דולר למכירות.

הירידה הכמותית במכירות נבעה בעיקר מקיטון של 17% במכירות באירופה כתוצאה מירידה יזומה של 12 מיליון דולר באוקראינה, על רקע הרעה במצב האשראי, ותנאי יובש בצפון אירופה שפגעו בביקוש לקוטלי פטריות.

אדמה, שמנוהלת על ידי חן ליכטנשטיין, נפגעה גם ממחסור בחומרי גלם כתוצאה מהלחץ הרגולטורי של שלטונות סין על ספקיה של החברה - לעמוד בסטנדרטים גבוהים יותר של איכות סביבה ומהשבתה חלקית של מפעל החברה בגי'יאנזו. אלה הקטינו את המכירות ב-20 מיליון דולר.

אדמה אמנם צמחה ב-3.5% בצפון אמריקה ל-220 מיליון דולר, הודות לאיחוד עם חברת בונייד (שמייצרת חומרי הדברה לשוק הצרכני), אולם מכירותיה נפגעו משיטפונות בדרום ארה"ב שעיכבו את הזריעה, הקטינו את השטחים החקלאיים והגבילו את האספקה לחקלאים.

מכירותיה של אדמה בהודו, המזרח התיכון ואפריקה ירדו ב-10% ל-146 מיליון דולר. זאת בשל עיכוב בתחילת עונת המונסונים ופגיעה באספקת קוטלי הדברה שמקורם בסין ונמכרים בשוק ההודי. השפעת תנאי מזג האוויר הקשים והזמינות הנמוכה של חומרי גלם בצפון אמריקה ובאירופה - קוזזה חלקית בצמיחה של 14% בהכנסותיה של אדמה (20% במטבעות מקומיים) באמריקה הלטינית ברבעון השני של 2019 (בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018) - ל-196 מיליון דולר. זאת בעיקר הודות לצמיחה חזקה בביקוש ל-Cronnos, שהוא תערובת של שלושה קוטלי פטריות לטיפול במחלת החילדון האסייתי שתוקפת את גידול הסויה מיד לאחר הנביטה.

הרווחים ממכירת קרונוס, קוטל הפטריות היחיד שמחלת החילדון האסייתי עדיין לא פיתחה עמידות אליו, הגיעו ל-70 מיליון דולר ב-2018, והם צפויים להיות כפולים ב-2019. גורם אחר לצמיחה החזקה באמריקה הלטינית היה השקת מוצרים חדשים כמו Brevis לדילול תפוחים לאחר החניטה בארגנטינה.

צמיחה של 20% במכירות המוצרים בסין

אדמה נהנתה גם מצמיחה של 20% במכירות המוצרים הממותגים בסין ל-86 מיליון דולר. הרווח הגולמי של אדמה ירד ב-4.3% ברבעון השני של 2019 בהשוואה למקביל ב-2018. הוא הסתכם ב-327 מיליון דולר שהם 32.6% מהמחזור בהשוואה ל-33.4% מהמחזור במקביל ב-2018.

הירידה ברווח הגולמי נובעת מירידה כמותית במכירות ועלייה במחיר חומרי הגלם כתוצאה מהמחסור בסין שגרעו 19 ו-17 מיליון דולר בהתאמה מהרווח הגולמי, וכן מהשפעת התחזקות הדולר. זו הקטינה את הרווח הגולמי ב-5 מיליון דולר. גורמים אלו קוזזו בהעלאת מחירי המוצרים, שתרמה 27 מיליון דולר לרווח הגולמי ברבעון החולף.

הפגיעה הקטנה יחסית ברווחיות הגולמית (ברבעון שבו השבתת מפעלה של החברה בג'ינזו לבדה הקטינה את הרווח הגולמי ב-15 מיליון דולר), התאפשרה הן הודות להשקת מוצרים חדשים ומבודלים, והן בזכות התרומה של הקרונוס (שנמצא בדרך הבטוחה להיות המוצר הנמכר ביותר בתולדות החברה). רווחיותו הגולמית קרובה ל-40%.

העובדה ש-35% ממחזור המכירות של החברה מקורו במוצרים מבודלים ומקוריים, ועוד 15% מהמחזור מקורם במוצרים שאדמה היא הספקית המובילה בעולם (הודות לעלויות ייצור נמוכות כמו קוטל החרקים Acephate), מאפשרת לה לגבות פרמיה ולגלגל את ההתייקרות במחיר חומרי הגלם לצרכנים.

אדמה צופה צמיחה חזקה במחצית השנייה של 2019 שהוא עונתית התקופה החזקה של הפעילות באמריקה הלטינית שבה היא רושמת תוצאות טובות, התקדמות עונת המונסונים בהודו, והקלה במחסור בחומרי גלם שמקורם בסין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker