גידול בהוצאות שיווק ומימון הקטין את הרווח הנקי של מקס ברבעון השני ב-9% ל-47 מיליון שקל

מקס הגדילה במחצית הראשונה ב-73% את תיק האשראי לעסקים קטנים ל-333 מיליון שקל ■ תיק האשראי למשקי בית ממשיך להפוך למסוכן יותר, והריבית הממוצעת שנגבתה בגינו עלתה ל-7.6% לעומת 6.9% בתקופה המקבילה

מיכאל רוכוורגר
רון פאינרו, מנכ"ל מקס
רון פאינרו, מנכ"ל מקסצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר

חברת כרטיסי האשראי מקס (לשעבר לאומי קארד) מפרסמת הבוקר (שני) את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני, שמצביעות על המשך הגידול בהיקף הפעילות שמאפיין את החברה בשנתיים האחרונות. ואולם בשל שורה של נסיבות, חלקן בעלות אופי חד-פעמי, בשורה התחתונה הציגה החברה המנוהלת על ידי רון פאינרו רווח נקי של 47 מיליון שקל - קיטון של כ-9% לעומת הרבעון המקביל ב-2018.

הירידה ברווח נובעת מהגדלת הוצאות החברה בעקבות גידול משמעותי בתשלומים לבנקים, ההשקעה הנדרשת בבניית מותג חדש והשקת מועדוני כרטיסי אשראי חוץ-בנקאיים חדשים יחד עם פוקס והשוטרים.

השינויים הללו במקס מתרחשים אחרי שברבעון הראשון של השנה מכרו בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%) את החברה לידי קרן ההשקעות הפרטיות האמריקאית ורבורג פינקוס לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד שקל - הגבוה ב-35% מההון העצמי מותאם הדיווידנד של מקס.

בהמשך ירדו החזקותיה של ורבורג פינקוס במקס מ-100% ל-75%, כשצירפה שותפים גופים מוסדיים מהבולטים במשק כמו מנורה מבטחים (10%) וכלל ביטוח (10%), וכן את חברת אלייד השקעות (5%) שבראשות יצחק סוארי.

כל השינויים הללו מתרחשים בעקבות חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות, שקבע בין השאר כי על הפועלים ולאומי להיפרד עד לסוף ינואר 2021 ממלוא החזקותיהם בחברות כרטיסי האשראי - ישראכרט של הפועלים ומקס של לאומי.

הרווח הנקי של מקס במחצית הראשונה של 2019, בנטרול השפעה חד-פעמית של תשלום מענק לעובדים בעקבות המכירה, הסתכם בכ-75 מיליון שקל - ירידה של כ-28% לעומת התקופה המקבילה ב-2018.

רון פאינרו (מימין), ורדית גונדטר וירון בלוך
רון פאינרו (מימין), ורדית גונדטר וירון בלוך בהשקת מקסצילום: עופר וקנין

ההכנסות של מקס הסתכמו ברבעון השני בכ-333 מיליון שקל, גידול של כ-2% לעומת הרבעון המקביל ב-2018. זאת על אף שבמהלך הרבעון הראשון של 2019 חלה ירידה בשיעור העמלה הצולבת (העמלה שסולק בעסקות משלם למנפיק של כרטיסי האשראי), ולמרות ההתייקרות בעלויות המימון, הנובעת מכך שמקס כבר לא נהנית מהיותה בשליטת גוף פיננסי מהחזקים במשק כמו בנק לאומי.

הכנסות הריבית, נטו, ירדו ברבעון השני בכ-3% לעומת הרבעון המקביל. ההכנסות במחצית הראשונה של 2019 גדלו בכ-1% לכ-649 מיליון שקל, והכנסות הריבית, נטו, צמחו בכ-4%.

ההוצאות של מקס ברבעון השני הסתכמו בכ-269 מיליון שקל – גידול של כ-6% לעומת הרבעון המקביל. עיקר הגידול נבע כאמור מעלייה בתשלומים לבנקים בעקבות כניסתם לתוקף של הסכמי תפעול ההנפקה החדשים עם הבנקים; מהגדלת הוצאות שיווק ומכירה כתוצאה ממהלך מיתוג מחדש של החברה וכן בעקבות השקה וגיוס לקוחות למועדונים החדשים, "פוקס-Dream Card VIP" ו"קרנות השוטרים". ההוצאות במחצית הראשונה של 2019, בנטרול מענק המכירה לעובדי מקס בעקבות השלמת עסקת מכירת החברה, גדלו בכ-10% לכ- 548 מיליון שקל, כשההוצאות בגין תשלומים לבנקים גדלו בכ-30%.

תמהיל תיק האשראי השתנה

היקף השימוש בכרטיסים של מקס הסתכם ברבעון השני בכ-21.2 מיליארד שקל - גידול של כ-6% לעומת הרבעון המקביל, ובמחצית הראשונה של השנה בכ-41.5 מיליארד שקל - עלייה של כ-3.4% לעומת התקופה המקבילה ב-2018.

כמות כרטיסי האשראי התקפים של מקס בסוף יוני 2019 גדלה בכ-2% לכ- 2.6 מיליון לעומת סוף יוני 2018, כשכמות הכרטיסים החוץ-בנקאיים גדלה בכ-8.3% ואילו כמות הכרטיסים הבנקאיים קטנה בכ-2%.

איבוד השותפות במועדון שופרסל פיננסים ממשיך לתת את אותותיו על תיק האשראי הצרכני של מקס, שאמנם ממשיך להיות הגבוה בענף כרטיסי אשראי עם 5.3 מיליארד שקל נכון לסוף יוני 2019 - אך מדובר בקיטון של 2% לעומת סוף הרבעון השני של 2018.

יחד עם זאת, תמהיל תיק האשראי השתנה, כאשר היקף האשראי שניתן להלוואות רכב יד ראשונה, הנושאות ריבית נמוכה יחסית, קטן לעומת הרחבת העמדת אשראי צרכני לכל מטרה. בעקבות כך שיעור הריבית הממוצעת בגין אשראי צרכני הסתכם נכון ל-30 ביוני 2019 ב-7.6% לעומת 6.9% בסוף יוני 2018 - וזאת בניגוד לכוונותיה המקוריות של ועדת שטרום, שקיוותה כי מחירי האשראי לצרכנים ולעסקים קטנים יקטנו.

מקס גם המשיכה להגדיל את תיק האשראי לעסקים קטנים, שהסתכם נכון לסוף יוני 2019 ב-333 מיליון שקל - קפיצה של 73% בתוך שנה. שיעור הריבית הממוצעת בגין אשראי עסקי, נכון ליום 30 ביוני 2019, היה 6.4% לעומת 5.5% בסוף יוני 2018.

פאינרו מסר בעקבות התוצאות: "אנו מסכמים מעבר מוצלח מחברה בבעלות בנק לגוף פיננסי עצמאי, עם מותג צעיר ורענן שהתקבל באהדה רבה על ידי הציבור. הדבר מתבטא היטב בשורת ההכנסות של החברה, שממשיכה לצמוח למרות התחרות המתגברת והשינויים העמוקים בשוק. אנחנו עדים להתעניינות רבה מצד חברות הטכנולוגיה הגלובליות, שגם הן - כמונו - מעוניינות להכניס שירותי תשלום חדשים לישראל, שיעבדו באופן מאובטח על פלטפורמת EMV. אני בטוח שרק מעבר מלא לתשתית EMV מתקדמת יקפיץ את המשק הישראלי בכמה רמות קדימה".

פאינרו הוסיף כי "גם ברבעון האחרון התמקדנו בעסקים קטנים, ולצד הגידול בתיק האשראי העסקי שלנו, השלימה הקבוצה את הרכישה של חברת כספיט, שתסייע להרחיב את הצעת הערך שלנו לבתי העסק - ובמיוחד לעסקים קטנים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ