בעקבות עלייה ברווחי האשלג: הרווח התפעולי של כיל קפץ ב-40%

מניית כיל מגיבה לגידול בעלייה של 4% ומניית החברה האם, החברה לישראל, עולה ב-5.5% ■ עליית מחירי האשלג, דשני הפוספט ומלחים ותוספי מזון מבוססי פוספט הביאה לגידול של 67 מיליון דולר במכירות ■ ההשפעה החיובית של הגידול בכמויות והעלייה במחירים קוזזה על ידי התחזקות הדולר

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
מפעל אשלג של כיל
מפעל אשלג של כילצילום: בלומברג

גידול כמותי חד במכירות האשלג, עלייה במחירו והמשך המגמה החיובית בשוק הברום הביאו לקפיצה ברווחיה של כימיקלים לישראל (כיל) ברבעון השני של 2019. מניית כיל מגיבה לגידול ברווחיה בעלייה של 4% ומניית החברה האם, החברה לישראל, עולה ב-5.5%.

כיל, שמנוהלת על ידי רביב צולר, הרוויחה 158 מיליון דולר ברבעון השני של 2019, עלייה של 56%, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. הכנסותיה של כיל צמחו ב-4% ברבעון החולף לעומת המקביל לו ב-2018, והסתכמו ב-1.4 מיליארד דולר.

הגורמים לגידול בהכנסות היו עלייה כמותית שתרמה 30 מיליון דולר, בעקבות עלייה במכירות האשלג, דשני הפוספט ומעכבי הבעירה מבוססי הברום. היא קוזזה חלקית על ידי ירידה כמותית במכירות חומצות מבוססות פוספט וחלבוני חלב שמייצרת החברה הבת פרולקטל - שהועמדה למכירה - ומעכבי בעירה מבוססי זרחן שסבלו מתחרות חריפה בשוק האמריקאי.

עליית מחירי האשלג, דשני הפוספט, מלחים ותוספי מזון מבוססי פוספט, הביאה לגידול של 67 מיליון דולר במכירות. ההשפעה החיובית של הגידול בכמויות והעלייה במחירים קוזזה חלקית על ידי התחזקות הדולר כלפי היורו והיואן. זו גרעה 34 מיליון דולר מהמכירות.

הרווח התפעולי של כיל שבשליטת החברה לישראל (46%), ניתר ב-40% ברבעון השני של 2019 בהשוואה למקביל ב-2018 והסתכם ב-240 מיליון דולר. הגידול ברווח התפעולי נבע בעיקר מעלייה במחירים שגרמה לעלייה של 67 מיליון דולר, ומגידול כמותי שתרם 12 מיליון דולר לגידול ברווח התפעולי. תרומה נמוכה יותר לשיפור התפעולי היה להפעלת תחנת הכוח בסדום ולירידה במחירי התובלה הימית, שתרמו 6 ו-4 מיליון דולר בהתאמה לגידול ברווח התפעולי. פיחות היואן הסיני והיורו כלפי הדולר גרע 8 מיליון דולר מהרווח התפעולי. העלייה במחיר חומרי הגלם, בעיקר הגופרית שמשמשת כחומר גלם לייצור מוצרי המשך על בסיס פוספט כמו תוספי מזון מלחי מזון, הקטינה את הרווח התפעולי ב-9 מיליון דולר.

רביב צולר
רביב צולרצילום: נטלי כהן-קדוש

מגזר האשלג אחראי לעיקר העלייה ברווח התפעולי והנקי של כיל ברבעון החולף. ההכנסות של מגזר האשלג גדלו ב-23% ברבעון השני של 2019, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, והסתכמו ב-389 מיליון דולר. הגידול במכירות האשלג נבע מצמיחה של 156 אלף טון בכמויות שנמכרו, בעיקר לברזיל ולסין, וקוזזו בירידה במכירות להודו.

הגידול הכמותי תרם 56 מיליון דולר להכנסות ולעלייה של 23 דולר לטון, כלומר, 8.6% במחיר המכירה הממוצע ברבעון השני של 2019 לרמה של 289 דולר לטון, וסיפק עוד 35 מיליון דולר לצמיחה במכירות ברבעון החולף .

יחד עם זאת, מחיר המכירה הממוצע של האשלג ירד ברבעון השני של 2019 ב-2% בהשוואה למחירו ברבעון הראשון של השנה. גורמים אלו קוזזו בפיחות היורו והיואן כלפי הדולר, שהקטינה את המכירות ב-5 מיליון דולר. הרווח התפעולי של מגזר האשלג קפץ ב-88% ברבעון השני של 2019, לעומת הרבעון המקביל ב-2018, והסתכם ב-105 מיליון דולר.

הגידול החד ברווח התפעולי נבע הן מצמיחה כמותית במכירות, שתרמה 27 מיליון דולר לגידול ברווח התפעולי. הן מעלייה במחיר המכירה הממוצע של האשלג שהוסיפה 35 מיליון דולר לגידול ברווח התפעולי, והן מהירידה בעלות האנרגיה, שהגדילה את הרווח התפעולי ב-7 מיליון דולר. זאת הודות להפעלת תחנת הכוח החדשה בסדום.

מגזר המוצרים התעשייתיים שעוסק בייצור ברום אלמנטרי, תרכובות ברום כמו מעכבי בעירה ותמיסות צלולות לאיזון לחצים בקידוחי נפט וגז, הציג גידול של 15% ברווח התפעולי ברבעון השני של 2019, בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018, לרמה של 93 מיליון דולר.

הגידול ברווח התפעולי הושג למרות עלייה של 1.5% בהכנסות, לרמה של 336 מיליון דולר ברבעון החולף. הגידול ברווח התפעולי הושג בשל עלייה במחירים, בעיקר במחירים של תמיסות מבוססות ברום, מעכבי בעירה מבוססי ברום וזרחן. השפעת המחיר החיובית קיזזה ירידה כמותית במכירות של מעכבי בעירה מבוססי זרחן, שגרעה מיליון דולר מהרווח התפעולי וקוזזה חלקית בתרומת הגידול הכמותי במכירות מעכבי בעירה מבוססי ברום.

הפעילות השוטפת של כיל ייצרה עודף של 239 מיליון דולר בתזרים המזומנים, גידול של 45% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, הודות לעלייה ברווחים, ירידה בהון החוזר, הכנסות מנגזרים פיננסים ויישום תקן 16. כיל תחלק דיווידנד של 74 מיליון דולר, שהם 6 סנט למניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker