תהל נקלעה לקשיים תזרימיים בשל עיכוב פרויקטים באנגולה

חברת הנדסת פרויקטי המים והחקלאות שבבעלות קרדן אן.וי לא עמדה באמות מידה פיננסיות בגין אשראי של 57 מיליון יורו, ונאלצה לבצע תוכנית התייעלות שבה פיטרה עשרות עובדים ■ החברה מנהלת מגעים עם קרן השקעות פרטית למכירתה, ובמקביל נערכת להנפקה בבורסה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרויקט של תהל באנגולה. עיכוב בקבלת מקדמות מהממשלה
פרויקט של תהל באנגולה. עיכוב בקבלת מקדמות מהממשלה צילום: ללא קרדיט

התקוות של בעלי האג"ח של קרדן אן.וי להקטין את ההפסד על השקעתם נשענו במידה רבה על הציפייה למכירת החברה הבת (98.4%) תהל, שמספקת שירותי הנדסה וניהול פרויקטים בתחומי המים והחקלאות. שלוש שנים לאחר תחילת המו"מ למכירתה, קרדן מדווחת כי תהל נמצאת בקשיים תזרימיים, וגם אם תושלם העסקה למכירתה התמורה ממנה תהיה נמוכה משמעותית משהעריכה קודם לכן.

תהל הפסידה 2.9 מיליון יורו ברבעון הראשון של 2019, בהשוואה להפסד של 337 אלף יורו ברבעון המקביל ב–2018. הגידול בהפסד נבע מעיכוב בביצוע פרויקטים בעלי רווחיות גבוהה יחסית באפריקה והוצאות שנזקפו מיישום תוכנית התייעלות.

קרדן ציינה שתהל סבלה ברבעון מתזרים מזומנים שלילי של 11 מיליון יורו מפעילות שוטפת, עקב תזרים שלילי של 17 מיליון יורו ב–2018, והיא נאלצה להאריך חלק מקווי האשראי שלה בשל עיכובים בקבלת מקדמות.

תהל נאלצה להגדיל את האשראי שהיא מקבלת מהבנקים ב–6.5 מיליון יורו ברבעון, וכעת היא נושאת על גבה אשראי בסך 57 מיליון יורו. החברה לא עמדה באמות המידה הפיננסיות בגין אשראי זה, וקיבלה מהבנקים כתבי ויתור.

קרדן מדווחת שדירקטוריון תהל אישר במארס תוכנית חירום שתאפשר לה למכור נכסים ולייצר תזרים מזומנים חיובי שיספיק לממן את פעילותה עד לסוף מארס 2020. קרדן מציינת שהיא מקווה להשלים את מכירת תהל עד לסוף 2019 או תחילת 2020; או לרשום את אותה למסחר בבורסה, ולהעביר את מניותיה לבעלי אג"ח א' ו־ב', שלהם היא חייבת 333 מיליון יורו. קרדן העריכה שמכירת תהל תניב הכנסה של 85 מיליון יורו, בעוד בעבר העריכה שהתמורה מהעסקה עשויה להגיע ל–100 מיליון יורו.

מקורבים לתהל מסבירים שהקושי התזרימי נובע מעיכוב בקבלת מקדמות מממשלת אנגולה לביצוע ארבעה פרויקטים חקלאיים בהיקף של 317 מיליון יורו, שחלקה של תהל בהם הוא 50%. לדבריהם, תהל הוציאה בשבוע האחרון, לבקשת משרד האוצר של אנגולה, ערבויות למקדמות בהיקף של 15% מהפרויקטים — וכשתקבל את המקדמות, כנראה בתוך 30 יום, תפרע את האשראי שקיבלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker