מענקים לעובדים והוצאות שיווק העבירו את מקס להפסד של 10 מיליון שקל ברבעון הראשון

חברת האשראי מקס, לאומי קארד לשעבר, חילקה מענקי מכירה לעובדים ב-50 מיליון שקל והוציאה סכומים גדולים על מועדונים חוץ-בנקאיים ועל הסכמי תפעול והנפקה עם בנק לאומי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל מקס, רון פאינרו
מנכ"ל מקס, רון פאינרוצילום: מוטי מילרוד

חברת כרטיסי אשראי מקס (לשעבר לאומי קארד) מפרסמת היום את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2019. התוצאות של מקס, שמנוהלת על ידי רון פאינרו, הושפעו לרעה מההוצאות הגדולות של כ-50 מיליון שקל עבור המענקים ששולמו לעובדים בעקבות מכירת החברה על ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לקרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס.

התוצאות הושפעו לרעה גם מעלייה של כ-20 מיליון שקל בהוצאות השיווק כתוצאה ממהלך מיתוג מחדש של החברה וכן בגין הוצאות שיווק וגיוס לקוחות למועדונים החדשים "פוקס – Dream Card VIP" ו"קרנות השוטרים", שהושקו במחצית השנייה של 2018. כמו כן חל גידול בתשלומים לבנקים בעקבות כניסתו לתוקף של הסכם תפעול ההנפקה החדש עם בנק לאומי.

בשל כך סיימה מקס את הרבעון הראשון של 2019 עם הפסד של 10 מיליון שקל, לעומת  רווח של 52 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. בנטרול תשלומי מענקים לעובדים הסתכם הרווח של מקס ברבעון החולף ב-28 מיליון שקל. הכנסותיה של מקס נפגעו בשל הורדת שיעור העמלה הצולבת והתייקרות עלויות המימון, אך עלו קלות לעומת הרבעון המקביל והגיעו ל-316 מיליון שקל. הוצאות החברה גדלו בכ-14% והגיעו ל-279 מיליון שקל.

היקף השימוש בכרטיסים של מקס גדל ב-1% לעומת הרבעון המקביל והגיע ל-20.3 מיליארד שקל. תיק האשראי הצרכני של מקס, שהוא הגדול בענף, הסתכם ב-5.4 מיליארד שקל נכון לסוף 2019, בדומה לסוף 2018. בשל שינוי תמהיל התיק, הריבית הממוצעת שגבתה מקס מלקוחותיה 7.5% נכון לסוף מארס 2019, לעומת 7.4% בסוף 2018.

יתרת תיק האשראי לעסקים הסתכמה בסוף הרבעון הראשון ב-298 מיליון שקל - גידול של 29% לעומת סוף 2018 ושל 90% לעומת סוף הרבעון הראשון של 2018.

פאינרו מסר בעקבות התוצאות כי "דו"חות הרבעון הראשון משקפים את ההיפרדות מבנק לאומי ואת המעבר הייחודי מגוף בנקאי לגוף חוץ בנקאי עצמאי וחדש. השפעות תהליכים אלה והשלכות רפורמת שטרום צפויות להימשך גם ברבעונים הבאים. ההשקעה העצומה של החברה בבניית מותג חדש ותשתית לצמיחה עתידית, לצד גידול בתשלומים לבנקים ובעלויות המימון, הם הגורמים המרכזיים המשפיעים על תוצאות הרבעון. על אף השינויים הרבים והצורך בהגדלת היקף ההוצאות בטווח הקצר, הצלחנו לשמור על יציבות הכנסות ואף להגדיל משמעותית את האשראי לעסקים קטנים, שהוא אחד מהיעדים המרכזיים שלנו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker