ההשקעה במוצרי העתיד מיתנה את הצמיחה המהירה של מיטרוניקס

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות העמיקה את חדירתה לערוץ השיווק המקוון, והציגה צמיחה מואצת של 23% בארה"ב ■ אבל ההשקעה בקו החדש של רובוטים ובמערכת לניטור איכות מי הבריכה גרמה לרבעון נוסף של שחיקה ברווחיות התפעולית

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הרובוטים של מיטרוניקס
הרובוטים של מיטרוניקסצילום: גיל אליהו

"צמחנו בקצב שנתי של 15% ב-8 השנים האחרונות. זה לא מובן מאליו, צריך להשקיע כדי לשמר את זה", אמר אייל טריבר, מנכ"ל חברת מיטרוניקס, בהתייחס לשחיקה ברווחיות התפעולית כתוצאה מההשקעה המוגברת במחקר ופיתוח ובשיווק. המשקיעים לא לגמרי קנו את הלוגיקה, ומניית מיטרוניקס ירדה ב-1.6% במחזור גדול של 78 מיליון שקל - למרות סימנים ברורים לכך שאסטרטגיית הצמיחה של החברה עובדת, ושהחברה בדרך להשגת יעד מכירות של 1.0 מיליארד שקל ב-2021 ורווחיות תפעולית של 19%-16%.

מיטרוניקס, שעוסקת בפיתוח וייצור ושיווק של רובוטים לניקוי בריכות פרטיות וציבוריות, הרוויחה 58 מיליון שקל ברבעון שחלף, גידול של 19% לעומת הרבעון המקביל ב-2018. הכנסותיה של מיטרוניקס צמחו ב-16% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2018 והסתכמו ב-280 מיליון שקל. הגורם העיקרי לגידול בהכנסות היה צמיחה של 17% בהכנסותיה של החברה מרובוטים לניקוי בריכות שחייה פרטיות ל-245 מיליון שקל, הודות לצמיחה בכל השווקים של החברה בחצי הכדור הצפוני והמשך הגידול הדו-ספרתי גם במכירותיה של החברה בחצי הכדור הדרומי.

טריבר מציין שמכירותיה של החברה בארה"ב צמחו ב-23% הודות להבשלת ההשקעות של החברה בערוצי הפרסום הדיגיטלי ועלייה במכירות באינטרנט עד ל-15% מהמחזור בארה"ב, תוך שמירה על שולי רווח זהים לאלה שבחנויות הפיזיות, וחדירה משמעותית של החברה למדינות רצועת השמש: אריזונה, טקסס פלורידה וקליפורניה.

לדבריו, החברה מצליחה - הודות להשקעה בפרסום בערוצים הדיגיטליים ולמותג החזק - להעביר מספר הולך וגדל של לקוחות מניקוי ידני (קליפורניה) בעלות של 2,000-1,000 דולר לשנה וניקוי באמצעות שאיבת הלכלוך לפילטר מרכזי (פלורידה ואריזונה) שעלותו 350-100 דולר - לרכישת רובוטים במחיר של 550 דולר ודגמים מתקדמים יותר במחיר של 750 דולר.

מנכ"ל מיטרוניקס, אייל טרייבר
מנכ"ל מיטרוניקס, אייל טרייברצילום: גיל אליהו

"זה שוק של 4 מיליון בריכות ונוכל לצמוח בו שנים רבות", אמר טריבר על מדינות רצועת השמש. מיטרוניקס, שבשליטת קיבוץ יזרעאל, צמחה ב-14% גם באוסטרליה, שבה החברה הבת (61%) גדלה מדי שנה ב-15% במונחי דולר אוסטרלי בשוק של מיליון בריכות, שנשלט עד כה באופן בלעדי על ידי ניקוי באמצעות שאיבה לפילטרים מרכזיים, ונהנה מרמת מחירים כפולה מרמת המחירים בשוק האמריקאי.

בניגוד לצמיחה המהירה בתחום הרובוטים לבריכות פרטיות, ההכנסות בשוק הבריכות הציבוריות גדלו ב-3.3% בלבד ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 - והסתכמו ב-19 מיליון שקל. טריבר מסביר את הצמיחה המתונה בהקדמת רכישות בארה"ב ומציין ששוק הבריכות הציבוריות תנודתי יחסית, תלוי במימושם של פרויקטים ומטרתה של מיטרוניקס לצמוח ב-10% לשנה בשוק זה.

הרווח הגולמי של מיטרוניקס גדל ב-13.7% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2018 , כלומר בשיעור נמוך מקצב הצמיחה, והסתכם ב-121 מיליון שקל - שהם 43.2% מהמחזור בהשוואה ל-44.0% מהמחזור המקביל ב-2018. השחיקה הקלה ברווחיות הגולמית נבעה מתיסוף השקל כלפי היורו. התחזקות השקל פגעה בערך השקלי של המכירות באירופה, שסיפקו לחברה 45% מההכנסות וצמחו ב-9% ברבעון החולף.

הרווח התפעולי של מיטרוניקס גדל ב-6.8% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2018, פחות ממחצית משיעור הצמיחה, והסתכם ב-69 מיליון שקל שהם 24.5% מהמחזור לעומת 26.6% מהמחזור. הגידול המתון יחסית ברווח התפעולי והשחיקה ברווחיות התפעולית נובעים מהתחזקות של 2.6% בשער השקל כלפי היורו שגרעה 2.8 מיליון שקל מהרווח התפעולי ומגידול של 26% בהוצאות המחקר והפיתוח, גידול של 25% בהוצאות המכירה והשיווק ועלייה של 27% בהוצאות ההנהלה והכלליות.

טריבר מציין שהחברה משקיעה בקו הרובוטים החדש שיכלול יכולות בינה מלאכותית שישפרו את יכולות הסריקה שלו, ויהיה מחובר לענן כך שבעלי הבריכה מצד אחד והמשווקים - מפיצים או ערוצי אונליין - יוכלו לנתח את הרגלי השימוש ברובוט ויוכלו להציע ללקוח הצעות שיווקיות שמותאמות ספציפית אליו. מיטרוניקס מפתחת במקביל מערכת חישה ובקרה שתאסוף באמצעות חיישנים נתונים כימיים, ביולוגיים ופיזיים על מי הבריכה ותשדר אותם בזמן אמת. לדברי טריבר, המערכת מותקנת בעשרות בריכות בעולם ותהיה מסחרית בתוך שנה וחצי עד שנתיים.

הרווח לפני מס של מיטרוניקס צמח ב-21% ל-72 מיליון שקל ברבעון החולף, למרות הגידול המתון ברווח התפעולי, והודות למעבר להכנסות מימון של 3.3 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019, בהשוואה להוצאות מימון של 5.1 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker